K novej obrannej a bezpečnostnej stratégii SR

Počet zobrazení: 5162

Ministerstvo obrany a ministerstvo vecí zahraničných a európskych záležitostí pripravili dva významné dokumenty a teraz ich precizujú, aby ich na jeseň predložili ako vládny návrh na prerokovaniu v NR SR. Ide o obrannú stratégiu SR a bezpečnostnú stratégiu SR; informovali o nich médiá. Počas “uhorkovej sezóny“ sa iste objavia aj názory odborníkov z mimovládnych organizácií s cieľom dokumenty spresniť a očakávaného nepriateľa štátu menovať adresne.

A pretože sa nachádzame v mediálnom prostredí klamstiev, najmä zo strany Ruskej federácie, ako zvyknú odborníci na propagandu varovať verejnosť bez konkrétnych dôkazov, nebude od veci javy dokresliť konkrétnym údajom. Oproti jedinej ruskej základni na cudzom území v Sýrii majú USA po svete rozmiestnených 155 základní. Pridajme k tomu vyjadrenie americkej fotografky zo World Press Photo na otváraní svojej výstavu v Bratislave, že od skončenia druhej svetovej vojny neprešiel deň, aby USA neboli s niekým v ozbrojenom konflikte.

V oboch stratégiách (bezpečnostnej i obrannej) sa iste argumentuje anexiou Krymu (a nepokojmi v oblasti Donbasu), zdôrazňuje sa skutočnosť, že došlo k záberu cudzieho územia strany Ruska, čo je dôvod pokladať túto krajinu za nebezpečenstvo pre susediace štáty. Pravda, treba pripomenúť aj príčiny týchto udalostí. Protesty občanov Kyjeva na Námestí nezávislosti nasledovali po odmietnutí vtedajšieho prezidenta V. Janukovyča podpísať asociačnú dohodu s EÚ. Na začiatku protestov bol priletel do Kyjeva senátor John McCain a iste tam neletel zo zvedavosti. Rusi vývoj pozorne sledovali s obavami o svoju námornú základňu na pobreží Čierneho mora v Sevastopole. Rozhodli sa bez ohľadu na očakávanú reakciu. Donbas, priemyselne najvyspelejšia časť Ukrajiny, ktorý navyše susedí s Ruskom, mal tiež dôvody postaviť sa proti vláde v Kyjeve, keď táto zakázala používať ruštinu v úradnom styku, a oblasť nemá stanovený štatút svojej existencie či postavenie v rámci Ukrajiny.

Rusko je veľká krajina so 146 miliónmi obyvateľov a západné mocnosti sa pokúšajú jednať s ním ako s uličníkom, ktorý nechce poslúchať starostlivých rodičov a nasadili proti nemu ekonomické a personálne sankcie, čo sa hlboko musí dotýkať hrdosti tohto národa. Práve pre svoju veľkosť a početnosť národa a národností žijúcich v ňom má  svoje záujmy, ktoré nie sú v súlade s predstavami o pravej demokracii. Za týchto okolností a stavu vecí udržuje i Rusko svoj vojenský potenciál, no výdavky na jeho obranu len desatinou toho, čo vynakladajú na vojenské účely USA. Keby ich nemalo a tam, kde sú už teraz rozmiestnené sily NATO, bol by to hazard s vlastnou bezpečnosťou štátu. Aj u nás sme mohli sledovať presuny US transportérov zo severu Poľska na juh, na pobrežie Čierneho mora v Rumunsku, čím sa spolu uzatvára bezpečnostný prstenec okolo hraníc s Ruskom. Pri pomere 770 tisíc vojakov na strane Ruska a 3 300 tisíc profesionálov na strane NATO je jasné, kam by sa malo kloniť víťazstvo v prípade konfliktu

Sú aj iné vážne problémy, prekrývané silnou rusofóbiou: poľsko-ukrajinské. Mlčia o nich politici i médiá a ani po osemdesiatich rokoch neexistuje priznanie a ospravedlnenie za činy spáchané na Poliakoch zo strany rôznych bojovníkov za slobodu Ukrajiny, ktorých terajší režim v Kyjeve menuje hrdinami a, naopak, mená osloboditeľov sníma z názvov námestí a ulíc.
Malým, ale signifikantným príkladom bola v polovici júna „oslava“ zrušenia vízovej povinnosti pre občanov Ukrajiny pri vstupe do krajín EÚ. Na hranici vo Vyšnom Nemeckom sa stretli prezidenti oboch štátov, aby so zdvihnutými rukami a potleskom vyjadrili svoju radosť rozhodnutím. Takýto akt sa mohol uskutočniť na niektorom z dvoch hraničných prechodov medzi Poľskom a Ukrajinou, veď dĺžka ich spoločných hraníc je násobne väčšia ako našich. Ale tam by nadšenie sprevádzala spomienka na roky predvojnové i krátko povojnové spojené s vyháňaním Poliakov z miest kde žili od nepamäti a mnoho rokov.

A napokon:. Na čele rezortov, ktoré vypracovali dokumenty o obrannej a bezpečnostnej stratégii stoja absolventi sovietskych vysokých škôl. Jeden je absolvent Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov a druhý Vojenskej akadémie M. V. Frunzeho... Niečo teda o tomto nepriateľovi vedia.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984