Reklama
Reklama

Jurij Poľakov v Bratislave - Юрий Поляков в Братиславе

Počet zobrazení: 3506

Bratislavu navštívil známy ruský spisovateľ, prozaik, dramatik, publicista a šéfredaktor Literaturnej gazety Jurij Poľakov. Hosťa tvorivého večera 6. marca 2013 v Ruskom centre vedy a kultúry privítal riaditeľ centra Alexander Bušujev. Jurij Poľakov je mimoriadne tvorivý človek. Okrem písania kníh a divadelných hier je autorom scenárov viacerých súčasných ruských filmov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Rudolf Slezák
#1
Rudolf Slezak
22. marec 2013, 12:38

Keď sa začne hovoriť o Ruskej kultúre, literature alebo politike, vždy si spomeniem na knihu "Ostrov tučnakov", ktorú napísal Anatol F.Vystupuje v nej postavička "Tulpencius tapír", ktorú poverili, aby vyberala pre verejnosť iba také knihy, ktoré sú pre ňu vhodné. Táto postavička bola nesmierne aktívna, snorila a očuchávala knihy zo všetkých strán, len aby sa nedostala na svetlo Božie, literatúra, ktorá by mohla uviesť ľudí do pokušenia. Až jej pri tomto oňuchávaní narástol namiesto nosa, dlhý chobot, ktorým potom dosiahla aj do tých najvzdialenejších regálov. Chcem tým povedať, že mám pocit, akoby tento Tapír s citlivým sloním chobotom, sedel tam, kde sa rozhoduje o literatúre a informáciach, z veľkej krajiny na východ od nás. Musel prísť Jurij Poľakov, aby sme sa dozvedeli viac. Jeho vystúpenie bolo zaujímavé a poučné. Potvrdil nám, že literatúra, sa bez politiky nezaobíde.

Pán Poľakov, je vo svojej krajine známi, okrem písania kníh, aj svojími vstupmi do všetkých médií, v ktorých sa vyjadruje k politickým, kulturným a spoločenským udalostiam doma i vo svete. Možno ho nájsť okrem Literatúrnej gazety, aj na strankách novin a časopisov, ako sú Trud, Izvestie, Tribuna, Komsomolskaja Pravda a pod. Ruskí spisovatelia nezabudli na to, že k národu sa treba prihovárať aj v dennej tlači. Slovo spisovateľa má pre ľudí veľký význam. Som rád, že nám "Slovo", poskytlo možnosť sa s pánom Poliakovom, bližšie  zoznámiť, aj na svojich strankách.

O Rusku sa dnes dozvedáme na strankách tlače iba veľmi málo a mám taký pocit, že iba od ľudí, ktorí nemajú k literatúre, politike a kultúre,objektívny názor. Keď čítam a počúvam napr. o protestoch proti Putinovi, o Pussy Roit a pod, mám dojem, že je to postoj, takmer nepriateľský. Bol to pán Poľakov, ktorý v "Trude" napísal:  "Keď odchádzal Jelcyn z Kremľa, povedal Putinovi: "Beregite Rossiju". Je to, akoby človek, ktorému zhorel dom, odovzdával klúče od jeho zvyšku, inému majiteľovi a pripomínal mu, aby nezabudol polievať kvety. Strašné pokrytectvo. Celý svet vie o tom, v akom stave bolo Rusko pri tomto preberaní, aj o tom, že bolo na pokraji priepasti a pred rozpadom."  Myslím, že by nezaškodilo dať priestor, povedzme aj niekomu z Ruského veľvyslanectva, aby nám porozprával,  o súčasnej situácii  v tejto krajine.

 

 

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama