Reklama
Reklama

Jednota dôchodcov na Slovensku podporuje riešenia, ktoré navrhuje ZMOS

Počet zobrazení: 871

Jednota dôchodcov na Slovensku vyjadruje podporu riešeniam, ktoré navrhuje ZMOS v oblasti dofinancovania samospráv a problémami v oblasti energií. Ak vláda neprijme okamžité riešenia, bude to mať podľa JDS fatálne dopady pre obyvateľov celého Slovenska a to nielen seniorov ale aj rodiny s deťmi. Ak bude ZMOS iniciovať riešenia v tejto oblasti, JDS je pripravené podporiť ich.
Valéria Pokorná: „Blížia sa komunálne voľby a už teraz nám avizujú naši členovia v podstate všetkých miestnych a okresných organizácii problémy s energiami za priestory, ktoré využívame. Ide o viac ako 1 200 základných, organizácii a viac ako 100 tisíc členov JDS. Navýšenia platieb za energie nie sú v jednotkách alebo desiatkach, ale v stovkách percent. Nejde pritom iba o priestory, kde členovia JDS vykonávajú svoju činnosť, ale aj o zariadenia sociálnych služieb či stacionáre. Ak sa nevyrieši financovanie energií na komunálnej úrovni, seniori a ich rodiny si nebudú mať za čo platiť zariadenia sociálnych služieb či opatrovateľskú službu. Dnes sa seniori rozhodujú medzi potravinami a liekmi, zvyšovanie služieb za sociálne služby by bolo likvidačné. Nechcem sa ani predstaviť, aké fatálne následky môže mať táto situácia. Čo povie potom vláda seniorom, ktorí si už dnes nevedia platiť sociálne služby? Kto sa o nás postará? V rámci dlhodobej starostlivosti máme skoro 130 tisíc Slovákov, seniorov a zdravotne ťažko postihnutých, ktorí potrebujú dlhodobú starostlivosť, teda pomoc v odkázanosti, po dobu dlhšiu ako 6 mesiacov. Z čoho si máme platiť sociálne služby, ak príde kvôli nárastu energií k zvýšeniu cien? Nie sú seniori a zdravotne ťažko postihnutí už pre vládu potrební? Mestá, obce a seniori sú pritom dlhodobí partneri, nikdy nenechali seniorov napospas a vždy pomohli. Ak vláda nebude riešiť túto situáciu, zhorší to situáciu nielen všetkým seniorom, aj ich rodinám. Preto JDS podporuje ZMOS. Sme ochotní aj protestovať. Vyriešiť komplexne dopady zdražovania pre seniorov, je pre nás dnes už nielen otázka dôstojného života ale aj prežitia seniorov. Ako jedno z riešení pre ZMOS mohla vláda využiť 530 miliónov eur z nevyčerpaných eurofondov. Tieto naša slovenská vláda priklepla Ukrajine. Teraz sa asi bude vláda vyhovárať, že nemá peniaze na riešenie tohto problému.“
JDS podporuje opatrenia, ktoré ZMOS prezentoval k aktuálnym problémom samospráv najmä dofinancovanie medziročného nárastu cien energií, urýchlené zverejňovanie eurofondových výziev a výziev z Plánu obnovy a odolnosti pre samosprávy.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama