Jediná realistická alternatíva

Status na FB, 7. 3. 2016
Počet zobrazení: 9942

Pozrime sa na novú politickú mapu čisto politologicky, bez emócií. Do parlamentu sa dostala jedna silná, dominantná strana – sociálna demokracia. Zisk 28% je približne rovnaký, azda o niečo lepší, ako je zisk väčšiny sociálnodemokratických strán v Európe. Toto je asi jediná vec, ktorú nájdete aj všade inde. Zvyšok sú v parlamente všetko malé strany. Okrem Smeru-SD sa do parlamentu dostali ešte tri strany, ktoré sa dajú nazvať štátotvorné v zmysle, že majú programovú bázu, zodpovednosť a skúsenosť s reálnou exekutívnou politikou. Sú to pravicové strany SNS, Most-Híd a Sieť.

Zvyšok slovenskej politickej scény je ne-štátotvorný. Je výsledkom protestných hlasov. S krajne pravicovými populistickými stranami ako Kotleba a Sme rodina sa vládnuť nedá. OĽaNO je takisto marketingovou stranou protestného hlasu, ktorá nemá štandardnú politickú štruktúru na to, aby dokázalo stabilne vládnuť. SaS je rovnako ako zvyšné ne-štátotvorné strany vyhranene euroskeptická, nachádza sa podobne ako OĽaNO vo frakcii s poľskou nacionalistickou PiS, Sulík obdivuje nemeckú AfD a s deklarovaným liberalizmom ho nespája nič okrem Drobu a Poliačika. Navyše, SaS už raz ukázala, že nie je schopná byť stabilným pilierom vlády, čiže takisto ju môžeme považovať za skôr deštruktívny element slovenskej politiky - a v čase blížiaceho sa predsedníctva za väčšie riziko, ako čokoľvek iné.

Takže, podčiarknuté, zrátané, spomedzi všetkých strán, ktoré sú dnes v parlamente, nejaký stabilný, relatívne európsky rozmer majú len Smer-SD, SNS, Most a Sieť. Akákoľvek iná vláda vznikne, bude neeurópska, nestabilná a chaotická. Všetci poznáme komplikácie spolupráce národniarskej SNS a maďarského Most-u. Nehovoriac o ideologických rozdieloch medzi ľavicovým Smerom a pravicovým zvyškom. Ja len, že alternatívy niet a tá jediná realistická alternatíva je na čele so Smerom. Ak si to neuvedomia aj pravicové médiá a budú ďalej kopať do Fica, tak táto krajina smeruje do chaosu, von z Európy a von z civilizovaného diskurzu. Pre fašistov a iných bláznov je to možno dobrá správa, ale pre ľudí, čo majú radi Slovensko, to je čistý bolehlav.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa datatip
#1
Anton Maslo
07. marec 2016, 14:22

P. Blaha.

Dovolím si Vám poskytnúť možnú tému na budúci príspevok.

Čo tak rozobrať a porovnať dva približne rovnaké zákony prijaté tak v USA ako aj v RF, týkajúce sa pôsobenia rôznych mimovládnych organizácií na území vlastného štátu a spôsobov riešenia ich financovania (hlavne zo zahraničia) ? Myslím, že to pre Vás nebude tabu !

Obrázok používateľa Juraj
#2
Juraj Purgat
07. marec 2016, 22:02

Plne súhlasím s názormi autora. Lenže problém je v tom,  že otázky "štátotvornosti" môžu byť stranám, ktoré sa tak derú k moci   ukradnuté.  Pričom je zvláštny aj prístup prezidenta, ktorý (skôr ako predseda víťaznej strany sa pokúsi rokovať s ostatnými predstaviteľmi o možnom zložení vlády) si jednotlivo pozýva predstaviteľov a "sonduje" možnosti vytvorenia ako povedal "zmysluplnej" vlády.  Podľa ohlasu v médiách, jeho "sondáž" je zrejme účinná, nakoľko sa zdá, že už je "ruka v rukáve". A predseda SMER-SD si nanajvýš zajtrá vypočuje od jednotlivých lídrov jeden a ten istý odkaz , "ďakujeme, ale neprídeme".

Obrázok používateľa Palo
#3
Pavel Novota
08. marec 2016, 13:50

Podľa už uverejnených komentárov bude výsledok presne ako ste uviedol. 

Mám však vážne pochybnosti o vytvorení "zmysluplnej vlády", pretože okrem Smeru SD, ktorá aj vďaka štvorročnému vládnemu obdobiu, žiadna zo strán nemá spracovanú žiadnu predstavu, koncept, dúfam že to mám aspoň SaS ( podľa slov pána Sulíka ), predstavu o "vládnutí". Aspoň ich predvolebná rétorika nijako nenaznačila. To čo hovoril jeden v inej slovnej sekvencii opakovali ostatní boli v podstate prázdne frázy. Preto mám aj pochybnosti, či im skutočne ide o Slovensko, alebo o ich vrecká. Z tohto pohľadu považujem za najserióznejšie vyjadrenia zástupcov strán Sme rodina, ĽS NS, a SNS, ktorí otvorene priznali že im v prvom rade ide hlavne o recesiu, alebo len samotnú účasť v parlamente.

Za daného stavu by som za jedinú realistickú alternatívu, prospešnú pre Slovensko, považoval opakované, teda predčasné, parlamentné voľby, v nádeji, že by si aj voliči uvedomili svoju zodpovednosť za svoj hlas. Obávam sa však, že to by som chcel od nich asi priveľa. 

Obrázok používateľa datatip
#4
Anton Maslo
10. marec 2016, 16:20

Ešte jedna pripomienka k článku. Ak Vám ide skutočne o Slovensko tak treba rokovať s KAŽDÝM.

Napr. taký Kollár (Sme rodina) smelo vyhlási že on do vlády ísť nechce a nepôjde, ale podporí pravicové strany ak splnia aspoň časť jeho volebného programu. Nereagoval by tak aj Kotleba (predseda ĽS NS) ak by dostal prísľub, že časť jeho volebného programu sa dostane do vládneho programu z jasným časovým postupom ? Voliči SNS už vyhlásili, že varujú stranu pred vstupom do pravicovej vlády a pred Bratislavskou kaviarňou.

http://www.hlavnespravy.sk/volici-sns-varuju-pred-vstupom-do-pravicovej-vlady-a-pred-bratislavskou-kaviarnou/754259

Práve tieto styčné body vymenoval napr. Banáš vo svojom článku tu  http://www.hlavnespravy.sk/analyza-jozefa-banasa-kotlebu-volili-slusni-no-zufali-ludia/754514 ALEBO TU http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Kotlebu-volili-slusni-no-zufali-ludia-Analyza-Jozefa-Banasa-ktora-standardnych-politikov-urcite-nepotesi-264039

P. Blaha hádam sa nebojíte Ruska a vraj prípadnej agresie z jeho strany ? Ja sa skôr bojím o tzv. demokraciu ktorá je vraj v našej krajine. Vyhadzujú ľudí zo zamestnania už aj pre verejne prezentované názory = príkladom sú moderátorky RTVS a Markízy. Z toho nikto strach nemá ? Nemáte strach ani z mediálne tvrdo potlačovanej informácie o priebežnom budovaní slovenskej domobrany (zatiaľ nie na legálnom, zákonnom princípe) ? Toto a iné pokrytectvá priviedlo voličov tam nad čím plačete !

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984