Reklama
Reklama

Je najvyšší čas znovu spojiť Slovensko

Počet zobrazení: 5708

Rád by som poďakoval slovenskej polícii za to, že zabezpečila dôstojný a bezpečný priebeh demonštrácií. Toľko útokov, čo si musela polícia za posledné dni vypočuť od opozície, to bolo naozaj neúctivé a odpudivé – myslím, že si policajti zaslúžia skôr obdiv ako hanu. Dnes to opäť dokázali.

Demonštrácia našťastie prebehla pokojne napriek hecovaniu niektorých opozičných politikov, ktorí volali po štátnom prevrate. Slováci ukázali, že sa nenechajú tak ľahko zmanipulovať. Trápnym chvíľam sa však zjavne organizátori nevyhli. Ako som zachytil, na pódiu v Bratislave sa vystriedala redakcia časopisu .týždeň, čo je mimoriadne nevkusné, pokiaľ uvážime, že napríklad Hríb sa pravidelne verejne zastáva odsúdených vrahov.

Symboliku štrngajúcich kľúčov, ktoré mali pripomenúť koniec socialistického režimu v roku 1989, som príliš nepochopil – chcel tým básnik povedať, že odštrngáme už aj koniec kapitalizmu? Ak by to tak naozaj bolo, myslím, že tam dnes nebude dvadsaťtisíc, ale státisíce ľudí.

Žiaľ, motivácia bola iná a to je na tom najsmutnejšie: ak by demonštrácia bola iba o volaní po spravodlivosti pre vrahov, mohla by Slovensko spájať. Tým, že sa do nej primiešali aj jednostranné politické požiadavky, išlo o opozičný projekt, ktorý Slovensko škaredo rozdelil. Vražda by nemala byť zneužívaná na politiku – snáď to už po dnešku pochopí každý.

Som presvedčený, že zmyslom osobností by malo byť Slovensko spájať, nie rozdeľovať. Možno by si to mohli uvedomiť aj niektorí bývalí arcibiskupi, ktorým dnes nenapadlo nič múdrejšie, než v súvislosti s vraždou odkazovať na svoje politické názory a hecovať Žitňanskú. Mne to pripadá  mimoriadne necitlivé a očakával by som to skôr od nejakého pubertiaka zo SME, ktorý sa chce zapáčiť rozvášnenému davu nejakým účelovým hejtom na súčasnú vládu, no celkom určite som takéto niečo nečakal od kňaza, ktorý chce byť morálnou autoritou pre všetkých.

Pred pár rokmi sa konal tzv. Pochod za život, na ktorom sa v Bratislave zúčastnilo 85 tisíc ľudí. Ešte predtým sa v Košiciach na podobnom pochode zišlo 80 tisíc ľudí. Ja síce chápem, že protivládne médiá by chceli nazývať dnešnú demonštráciu najväčšou od roku 1989, ale obávam sa, že ide o dosť selektívne chápanie reality – konzervatívcov vtedy prišlo niekoľkonásobne viac. No nespomínam si, že by vtedy liberálne médiá na základe počtu účastníkov pochodu žiadali, aby Slovensko prijalo konzervatívne požiadavky organizátorov. Ak chcú byť médiá konzistentné, rovnako budú zľahčovať aj politické požiadavky organizátorov dnešného protestu. Samozrejme – to sa nestane. Na to sú naše médiá príliš hlúpučké.

Je najvyšší čas znovu spojiť Slovensko. A nájsť vrahov. Na tomto sa vieme zhodnúť všetci –vražda dvoch mladých ľudí musí byť čo najskôr vyšetrená a páchatelia tvrdo potrestaní. Na ničom inom nezáleží viac.

Status na FB, 9. 3. 2018

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama