Reklama
Reklama

Ján Čarnogurský sa listom pýta Andreja Kisku, prezidenta SR

Počet zobrazení: 7445

Vážený pán prezident,  v nedeľu 22. februára ste sa oficiálne ako prezident Slovenskej republiky zúčastnili v Kyjeve osláv prvého výročia zmeny ukrajinskej vlády pod tlakom demonštrácií na Majdane. Vaša návšteva symbolizovala súhlasný postoj Slovenska k udalostiam na Majdane pred rokom. Ako občanovi Slovenska mi nie je ľahostajné, k akým etickým a politickým hodnotám sa hlási prezident pri reprezentácii našej krajiny. Prosím, aby ste mi podľa § 2 ods. 1 a § 3 ods. 1 zákona čís. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám poskytli nasledovné informácie:

– či ste pri prijímaní rozhodnutia o účasti na oslavách v Kyjeve mali k dispozícii údaj o zverejnenom telefonickom rozhovore estónskeho ministra zahraničných vecí Urmasa Paeta so splnomocnenkyňou EÚ pre zahraničné veci Catherine Ashtonovou z februára m. r., v ktorom minister hovorí, že ostrostrelcov, zabíjajúcich na Majdane, najali predstavitelia vtedajších demonštrantov; vyjadrenie ošetrujúcej lekárky z Majdanu Olhy Bohomolecovej, že charakter zranení demonštrantov aj policajtov dokazoval použitie rovnakých zbraní; reláciu nemeckej televízie ARD približne z jesene m. r., že na Majdane sa strieľalo z budov, ktoré mali v rukách demonštranti; reláciu britskej televízie BBC, redaktor Gabriel Gatehouse, asi spred dvoch týždňov, v ktorej vypovedal muž vystupujúci pod menom Sergej a ktorý vypovedal, že strieľal počas Majdanu z budovy konzervatória (nachádzajúceho sa v rukách demonštrantov) na zasahujúcich policajtov, na streľbu ho poveril muž z okruhu terajšieho prvého podpredsedu ukrajinského parlamentu – ako ste tieto informácie vyhodnotili pre politickú vhodnosť Vašej účasti na oslavách v Kyjeve, keď medzi organizátormi nedeľných osláv boli ľudia dôvodne podozriví z účasti na organizovaní streľby na Majdane pred rokom;

– či ste sa počas návštevy v Kyjeve zaujímali o výsledky vyšetrovania streľby na Majdane; 

– či ste sa počas návštevy v Kyjeve zaujímali o vinníkov vraždenia ľudí pred Domom odborov v Odese dňa 2. mája m. r., prečo proti nim nezasiahla ukrajinská polícia a prečo neboli doteraz potrestaní;

–  ako ste vyhodnotili pri príprave návštevy aj počas návštevy, že prvá vláda Arsenija Jaceňuka sa dostala k moci 22. februára m. r. na základe porušenia dohody uzavretej medzi vtedajším prezidentom a zástupcami demonštrantov (medzi nimi aj Arsenijom Jaceňukom) z predošlého dňa a za účasti ozbrojencov spomedzi demonštrantov, ktorí vnikli do parlamentu a na základe porušenia vtedy platnej ukrajinskej Ústavy.

Za poskytnuté informácie Vám vopred ďakujem. 

Bratislava, dňa 23. 2. 2015                                                                      Ján Čarnogurský

Zdroj: http://www.srspol.sk/clanek-jan-carnogursky-sa-listom-pyta-andreja-kisku-prezidenta-sr-10576.html

Foto: Facebook

 


 

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
25. február 2015, 10:23

Správne, plne sa stotožňujem s položenými otázkami a chcem vidieť vyjadrenie prezidenta SR. Nepochopiteľné, kam strká hlavu najvyššie zvolený muž Slovenska. Ešte stále by ho volilo milión voličov? Neverím!...

Obrázok používateľa Vladimír Manda
#2
Vladimír Manda
25. február 2015, 15:51

Musím konštatovať, že otázky položené pánom Čarnogurským prezidentovi Kiskovi sú vecné a tiež ma zaujíma odpoveď. Pán Kiska nás zjavne svojou politickou aktivitou vťahuje nie na stranu záujmov ľudu Ukrajiny, ale na stranu ukrajinských oligarchov a banderovcov, čím zjavne ohrozuje bezpečnosť a stabilitu nášho štátu. My si na Slovensku celkom vystačíme s rôznymi verziami kotlebovcov a nepotrebujeme tu ešte ukrajinských banderovcov.

Inak mi nedá, aby som nevyjadril určité prekvapenie nad politickými názormi Čarnogurského, ktorého politika v jeho mladom veku rozhodne nebola v záujme tohto štátu a najmä nie v záujme nášho družstevníctva.  

Obrázok používateľa Peter Dolina
#3
Peter Dolina
27. február 2015, 00:06

To sa mi zda dajake cudne, preco sa nespytat povedzme premiera, ako mohlo Ministerstvo Zahranicia takuto cestu schvalit?  Pan Kiska moze mat rozne napady, ale jeho cesty snad podliehaju strategickemu planu vlady, ci nie?

Obrázok používateľa Andrej Sablič
#4
Andrej Sablič
27. február 2015, 07:58

"Pán Kiska nás zjavne svojou politickou aktivitou vťahuje nie na stranu záujmov ľudu Ukrajiny, ale na stranu ukrajinských oligarchov a banderovcov" - mám obavi, že pán Kiska má "vyššie" ciele a to môže byť pre nás nebezpečnejšie.

k Čarnogurskému:

Každý z nás je svojím spôsobom rozporuplný. Môj názor je, že pán Čarnogurský si ctil a ctí ideály práva, ktoré odmietajú excesy ekonomickej paradigmy. Pri tomto odmietaní je chybou, že tieto excesy právo neanalyzuje čo spôsobuje, že do jedného vreca sú hádzané excesy pozitívne i negatívne. Osobne si myslím, že by pán Čarnogurský bol vhodným prvkom do interdisciplinárneho teamu na projekciu budúcnosti.

K samotnej otázke sa plne pripájam.

Obrázok používateľa Palo
#5
Pavel Novota
03. marec 2015, 13:53

Tiež som zvedavý na odpovede pána Kisku, len neviem, kde sa ich dozvieme. 

Pán prezident Kiska, tiež zistil, že v súvislosti s vojnou na Ukrajine prebieha platená dezinformačná kampaň. Som zvedavý ako sa to prejaví na vysielaní RTVS, TA3, a ďaľších mas informačných prostriedkoch.

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama