Imunitou proti Covidu-19

Počet zobrazení: 2197

Nie som odborník na Covid-19 a nerozumiem vírusom a epidemiologickým stratégiám. Odpovede na dnešné otázky súvisia s mojou prácou a zodpovednosťou, pretože vždy hľadám korelácie s ľudským utrpením a  snažím sa natrafiť na ľudí, ktorí sa nad týmito otázkami dokážu zamyslieť komplexne. V každom prípade podľa môjho názoru Covid-19 je celosvetový problém, ktorý som si urobil z čítania rôznych článkov od ľudí, čo majú k tomu čo povedať. V tejto súvislosti ma mrzí, aké indivíduá sa zrazu objavujú a s akou vervou podsúvajú hororové scenáre, ktorými ospravedlňujú plošný kolaps ekonomiky. K téme som zaregistroval viac pohľadov.

Jeden hovorí, že Covid-19 asi nie je len pandémia. Popierať existenciu Covidu-19 je hlúposť a nezodpovednosť. Ale rovnaká hlúposť je preceňovať ho. Ak to niekto robí, asi má motív. Ak by bola táto pandémia naozaj nebezpečná, nik by nemal problém prijať účinné (aj keď možno protiústavné) opatrenia. Boli by obojstranne prijaté (aj mocou, aj verejnosťou). V súčasnej situácii však bude každý človek orientovaný miestom, časom a vlastnou osobou veľmi opatrne voliť obmedzenia, pretože dobre vie, že rozdiely oproti bežným chrípkovým epidémiám sú minimálne a neadekvátne zákazy nie sú namieste vo vzťahu k ekonomickej mortalite. Navyše je tak veľa nejasností (celosvetovo) a podivných postupov okolo Covidu-19 , že jedna osoba niekde na Slovensku nemôže asi nič zmeniť. To je jeden názor.

Uvediem názor docenta z  fakulty zdravotníctva, ktorý mi napísal: „Na hodnotenie pandémie z pohľadu pochybností je ešte stále priskoro. My na Slovensku, kde je to stále vcelku dobré, si ich teoreticky môžeme dovoliť, ale tí, ktorým zomreli blízki či vzdialenejší rodinní príslušníci, by určite nesúhlasili s pochybnosťami o Covid-e. Proste je to vírus a je to OK. Ale agresívnejší ako vírus chrípky so všetkými dôsledkami a to už OK nie je.“

Podľa epidemiologičky Margity Špalekovej infekcia vyvolaná novým koronavírusom nie je ako bežná sezónna chrípka .Podľa odhadov je smrtnosť na infekciu vyvolanú novým koronavírusom 2019-nCoV 3,4-percentná, dosiaľ vyššia ako pri bežnej  chrípke. V porovnaní s koronavírusmi SARS a MERS, ktoré sa objavili v r. 2002/2003 a v r. 2012  je však táto infekcia (Cpvid-19) menej smrteľná . Podobne ako pri spomínaných vírusoch ani voči novému koronavírusu nie je zatiaľ ľudský organizmus imúnny, pretože sa s ním nikdy doteraz nestretol: „Kolektívna imunita môže byť vytvorená v rámci dlhších epidémií, až keď obyvateľstvo pri vysokej chorobnosti získa postinfekčnú imunitu.“

Toľko názor epidemiologičky. Našťastie je tu krízový štáb, ktorý funguje ako tím. Ja verím, že v tomto tíme zostanú skúsení odborníci a bude fungovať, aby našiel čo najlepšie riešenia. Taký tím potrebuje ľudí, čo nie sú len odborníci, ale majú aj životné skúsenosti. Myslím si, že dokážeme mať situáciu po adekvátnou kontrolou. Čo nemáme pod adekvátnou kontrolou, je často zámerne médiami šírený strach a panika, ktoré už vplývajú na psychiku ľudí. A čo my, bežní ľudia? Je  veľmi dôležité aby sme si denno-denne pripomínali našu vlastnú zodpovednosť, zodpovednosť za vlastné zdravie, zodpovednosť za spoločenské dobro, to, že svojím každodenným správaním môžeme iných chrániť alebo naopak ohroziť. Pri zdravej životospráve a posilňovaní imunity, no nielen fyzickej, ale aj psychickej, je človek imúnny voči všetkým CORONA správam. To si treba uvedomiť, pretože v  tomto období nebojujeme len s vírusmi a spomínanou pandémiou, ale aj s vlastnými myšlienkami a pocitmi, predovšetkým strachom. Bojíme sa neznámeho a panikárime.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984