Reklama
Reklama

Idioti v politike

Počet zobrazení: 4313

Prvé, čo mi napadlo, keď som si prečítal na Rio novosti informáciu o návrhu zákona, ktorý sa prerokovával v ukrajinskom parlamente v týchto dňoch, bol názov knihy Jozefa Banáša Idioti v politike. Prečítal som si text znova, či som si ho správne preložil, vypomohol som si dokonca i nainštalovaným rusko-slovenským slovníkom v počítači, no je to tam čierne na bielom: manželka Dmitrija Korčinského Oksana skutočne navrhla, aby poslanci schválili zákaz používania na teritóriu Ukrajiny názvy Rusko alebo Russia, pretože tieto názvy, ktoré si osvojil celý svet, nezodpovedajú historickej pravde. Keď sa jej spýtali, aký názov by teda mala mať Ruská federácia, pohotovo odpovedala – Moskovija. Len tak mimochodom – Oksana je poslankyňou za radikálnu stranu Olega Ljašku a súčasne je aj prvou námestníčkou výboru pre zdravotníctvo. Jej manžel sa ako správny nacionalista preslávil výrokmi, že všetci po rusky hovoriaci občania na východe Ukrajiny by mali byť sústredení v zberných táboroch a vybombardovaní. Pani Oksana nezachádza až tak ďaleko, no navrhuje, aby každý, kto poruší tento zákon v médiách, reklame alebo knihách... mohol byť odsúdený až na 12 rokov. Nevymýšľam si, tento text zverejnili aj napr.  První zprávy. cz, Parlamentní listy, Blesk...Veď čosi také sa skutočne nedá prehliadnuť.

Zaujímavo a vtipne na túto absurditu zareagovala Komsomoľskaja pravda. Ako by to vraj dopadlo, keby sa na teritóriu Ukrajiny preriekli, povedzme, Obama, McCain alebo Merkelová a začali by rečniť o tom, že Rusko je také alebo onaké. Samozrejme, by sa takého niečoho mohol nechtiac dopustiť aj obyčajný cudzinec, povedzme, turista. V takých prípadoch sa počíta s pokutou až do výšky stovky nezdanených minimálnych platov. Manželia Korčinskí by asi zašli po skončení Obamovho prejavu za ním a oznámili by mu: Prepáčte, pán prezident, no práve ste sa dopustili na našom území trestného činu, musíte zaplatiť pokutu. Sme chudobnou krajinou, peniaze takto získané použijeme na boj proti Moskoviji. Pán prezident by podľa všetkého bez rečí zaplatil. Veď o koľko viac vypláca dobrovoľne Saakašvilimu, ktorého má na výplatnej listine.

Spomenul som Banášovu knihu Idioti v politike, no ani tam som sa nedočítal o podobných absurditách, ktoré sa rodia v hlavách niektorých bláznivých radikálov. Tiež sa nám to hemží v parlamente rusofóbmi i rusofilmi, no až tak ďaleko protiruské nálady ešte neprerástli. Aj tak mi však situácia na Ukrajine, ale aj v celej Európe, pripomína obdobie, keď v Rusku vládol posledný Alexander z dynastie Romanovcov. Keď zomieral, dal si zavolať k sebe svojho ministra vnútra a požiadal ho, aby mu pravdivo porozprával o situácii v krajine. Ministrovi to bolo nepríjemné, nechcel znepokojovať svojho panovníka viac, ako bolo potrebné, no nakoniec z neho vyšlo: – Veličenstvo, s krajinou je to ako s medeným kotlom. Varíme v ňom, no para syčí na všetky strany, nestačíme zanitovať diery. Hrozí, že to vybuchne, povedal mu. Keď počúvam dnes o všelijakých absurditách, ktoré sa roja v hlavách politikov, potom sa nedivím, že aj súčasná situácia v Európe je ako ten deravý kotol. Kde sa len pozriete, odvšadiaľ uniká para. Okolo síce pobehujú ľudia s kladivkami , poklepkávajú a nitujú, čo sa len dá, no stále hrozí výbuch. Raz je to na Ukrajine, inokedy v Grécku, predtým na Balkáne, teraz to sťahovanie národov v podobe utečencov z Afriky, Kosova, Afganistanu, konflikt Západu s Východom, náboženská nenávisť, zbrojenie, aké svet ešte nepoznal, terorizmus, luxus a mizéria, euroskepticizmus... Ako teda nazvať najmocnejších ľudí na svete? Sú to múdri ľudia alebo idioti, keď nedokážu zabezpečiť normálne spolužitie medzi národmi? Ako to, že nedokážu zabrániť ani tomu, aby do tohto kotla neprilievali svoje hlúposti ľudia ako Korčinski so svojou manželkou? Žiaľbohu, títo ľudia, vlastne aj tí najbohatší a najmocnejší politici na svete, doteraz ešte nikdy nezapochybovali o svojej múdrosti. To oni nás ostatných považujú za idiotov, kapustné hlavy, ktorým možno hocičo navravieť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama