Ideológovia VPN – kam ste zmizli?

Počet zobrazení: 2775

Na konci roka 1989 sa objavili noví teoretici – ideológovia nového hnutia, smerujúceho k moci. Okamžite vynachádzali nové pojmy, ktoré šírili nielen doma, ale aj v západnej Európe a v severnej Amerike. Prvou „lastovičkou“ bola veľká čierna diera, ktorá vznikla pôsobením komunistického režimu. Bolo to úbohé a tak dlho čierna diera nevydržala. Občania však pomerne rýchlo prestali mať strach z VPN a v roku 1992 VPN prepadla vo voľbách, a tak sa strácali aj noví ideológovia. Hlboko urazení a sklamaní stratou mocenských pozícií začali tvoriť za vlády Vladimíra Mečiara – vymysleli nové teoretické či vedecké termíny: mečiarizmus a cár. Pridali sa aj niektorí sklamaní bývalí komunisti a spoločne po Európe šírili nové pojmy. Dostali sa dokonca aj do vedeckých periodík (na Západe), či dominovali v prednáškach týchto ideológov a ideologíň (opäť na Západe).

Dnes, kedy sa otvára veľký priestor pre ich opätovné hviezdne pôsobenie – mlčia. Pritom nová vládna moc a najmä jej inteligentná hviezda – Igor Matovič – si skutočne zaslúžia pozornosť práve takýchto odborníkov. Navyše ich k tomu priamo dvakrát vyzval: najprv vyjadril nádej, že sa dostane do učebníc a neskôr zase, že sa bude o jeho vláde písať v zahraničných vedeckých časopisoch – a nič!

Ponúkajú sa nové odborné termíny pre ideológov typu VPN: cár Igor zbytočný (veľmi jemné vyjadrenie), Veronika premúdra, alebo prekrásna, čarodej Mato, terminátor Miklas či Boris preťahovač.

Vyzerá to tak, že starnúci ideológovia nedostali potrebný pokyn zo zahraničia a sami sa neodvážia ani ceknúť.

Ponúka sa aj pôsobenie parlamentu, tzv. komory ľudu. Ešte nikdy za posledných 50 rokov nebol parlament taký zbytočný – neriadi sa hlasom ľudu, dokonca ani nejakého politbyra, ale jeho väčšina pohľadom sleduje pery svojho vodcu a jeho priania sa okamžite stávajú skutočnosťou. Taký poslušný parlament nemali ani komunisti pred novembrom. Opozícia je taká zbytočná ako za Dzurindu. V podstate žiarli na vládu a tečú jej slinky, no inovariant rozhodovania nikde. Ponúkajú sa tu nové termíny, ako zázračná záhrada či premiérov ovčín, alebo jednoducho dedina „Borisovo“.

Títo ideológovia celkom pokojne prežívali aj podvodnícke kauzy vrcholových politikov, ktorí (Matovič a Kollár) získali vysokoškolské tituly podvodom. To sú také vážne prehrešky proti morálke, ale aj proti zákonom (ochrana duševného vlastníctva), že najmä ideológovia pôsobiaci ako akademici (akademičky) sa mali búrlivo ozvať a pritiahnuť na pomoc svojich zahraničných kolegov. Verejná demonštrácia pravidla „za peniaze všetko“, je drzým výsmechom všetkým, ktorí poctivo študovali a písali svoje diplomovky.

Takže ani neprišiel nový termín na označenie podvodníkov s diplomami – napríklad akademickí surfisti (ide aj o tých, ktorí takýto podvod umožňujú, či realizujú). Pritom ideológovia VPN v starom režime museli svoje tituly nadobudnúť celkom poctivou prácou. Asi nové podmienky – divoký kapitalizmus – im už pomútil hodnoty. No a kým v časoch „mečiarizmu“ dostali účinný kompas, dnes sa nemajú ako riadiť, osobné hodnoty im zrejme nič nesignalizujú.

Premiér dlhodobo zastrašuje občanov, na jeho pokyny však nezareagoval predseda parlamentu občiansky, ale papalášsky – jednoducho sa vozil po meste s jednou krásavicou. V tom čase z rozhodnutia vlády mali byť občania doma. Nuž čo: čo môže pán, nemôže kmán.

Nedávno som sa rozprával s jedným Holanďanom, ktorý podniká na Slovensku, povedal, že rozhodnutia našej vlády sú hlúpe – zatvára obchody a nechá otvorené hranice. Odkiaľ sa berie vírus? Vyrábame si ho doma?

Dokonca sa vláda nevzrušila ani nad tým, že na Ukrajine si možno obstarať falošné potvrdenie o dobrom teste už za 15 eur a že Česko je najhoršie postihnutou krajinou v EÚ. Vláda sa „realizuje“ na občanoch, veď znesieme hocičo. Holanďan ešte dodal, že u nich je mládež dosť aktívna, a tak protestuje proti nezmyslom vlády. U nás sú všetky skupiny obyvateľstva ticho – tak sme naučení: držať hubu a krok. Vláde I. Matoviča sa to páči. No a proti demonštrantom pošle ozbrojencov a vodné delo. Nech vedia, kto je na Slovensku pánom! Podľa ústavy ľud, ale takejto táranine mocní neveria a majú pravdu.

Nuž ideológovia VPN možno idú podľa pravidla: čím horšie, tým lepšie. Ak sa ľudia sklamú zo všetkých politických strán, možno sa na kolenách vrátia k VPN.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984