Hypertrofia zla v súčasnosti

Počet zobrazení: 2839

Obávam sa, že zlo nás sprevádzalo od nepamäti, takpovediac od vyhnania z raja. Už keď sme doma občas deťom čítali z detskej Biblie zo Starého zákona, bol som zhrozený, koľko surovostí sa vmestilo do knihy kníh v rámci faktografie a že to bolo vôbec dovolené prezentovať v takej forme detským dušičkám.


Grécka falanga. Zdroj: wikipedia.org

Kmeňové vojny v staroveku, odboje v stredoveku a boje o moc a bohatstvo ako aj novoveké vojny vrátane oboch svetových sú dôkazom, že teraz žijeme skôr v anomálii, čiže v mieri. Znie to dosť pesimisticky, uvedomujem si to, ale od prvopočiatkov podľa mňa ide u ľudí vždy o boj o zdroje. Predtým to boli zdroje potravinové a genetické (kradli sa plodné ženy), neskôr aj zdroje nerastného bohatstva, územia a obsahy kráľovských truhlíc, v dnešnej dobe ide o strategické suroviny, pôdu a informácie napr. z IT oblasti. Ako hovorili naši predkovia, malá kopa pýta viac. V tomto systéme „prerozdeľovania“ si neviem predstaviť, kto by bol generátorom dobra, aby zabránil hypertrofii zla. 

Či sa nám to páči alebo nie, sme príslušníkmi živočíšnej ríše a jedným z druhov na vrchole potravinovej pyramídy, teda sme vrcholovými predátormi. Okrem toho sme si zo správania iných vrcholových predátorov geneticky preniesli boj o teritórium a o dominanciu v príbuznej skupine predátorov (známe je to zo šimpanzej, vlčej alebo levej svorky). Človek sa síce po stáročiach pokusov a omylov trochu scivilizoval a naučil sa žiť bez otvoreného boja o teritórium a dominanciu, no stále to máme v genetickej výbave. Navyše tam máme zakódovanú aj stratégiu ľstivosti, podrazov a nekalých úmyslov, čo môžeme dobre sledovať u iných vrcholových predátorov. Pre mňa to teda nie je prekvapením, že sa tak niektorí ľudia správajú.

Každý by však mal mať vo svojej výbave aj ochranné mechanizmy, aby nebol takým správaním okolitých ľudí ohrozený. To nám poskytuje z našich daní platená štátna správa, armáda, polícia, súdy a prokuratúra. Reči o humanizme, súcite, tolerancii a ľudomilstve sa síce dobre počúvajú, no v zásade sú proti zvykom, ktoré sme zdedili po našich predkoch. Niektoré kultúry dokonca považujú tieto tendencie vyskytujúce sa v poslednej dobe predovšetkým v Európe a Japonsku za slabosť ľudskej civilizácie, ktorá ju dovedie k zániku. Stačí si vypočuť moslimov, čo si medzi sebou hovoria o kresťanoch, ateistoch a vôbec o dnešných potomkoch po pôvodných Európanoch.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984