Hyeny chcú vojnu

Počet zobrazení: 3806

Hyeny chcú vojnu. To bol názov článku, ktorý sa objavil tesne pred prvou svetovou vojnou v Národnom hlásniku. Svojím varovaním chcel mladý slovenský právnik a novinár, budúci významný slovenský a aj československý politik, upozorniť na to, že vtedajší vládcovia, politici, generáli, nacionalistickí publicisti a rôzni iní hurávlastenci si neveľmi všímajú následky svojich bombastických činov a vyhlásení, ktoré napokon zákonite povedú k vojne, ale doplatia na to predovšetkým jednoduchí radoví občania.

Akýsi rozhľadený muž, iste nie hlúpy, poznamenal už dávno na okraj optimistických tvrdení, že vraj dejiny slúžia okrem iného aj na poučenie, že to možno bude trochu inak. Jeho bonmot znel: „Jediným poučením z dejín je to, že sa z dejín nikdy nikto nepoučil.“ Je to až do zúfania pravdivé konštatovanie, o ktorom nás v našej súčasnosti opakovane presviedčajú aj mnohí politici, ako v Európe, tak aj v USA.

ivan_derer.jpgJUDr. Ivan Dérer.

Takýto materiál, v ktorom Slovák v roku 1914 varoval pred vojnou, istý veľmi inteligentný a zrejme aj úžasne vzdelaný americký politik, guvernér jedného z množstva amerických štátov, ktorého jeho samoľúbosť bez najmenšej sebareflexie vedie k najvyšším métam (len v USA našťastie), celkom iste nepozná (dal by som aj ruku do ohňa) a zrejme nevie ani nič o Európe a o Slovensku ani o situácii pred prvou svetovou vojnou. Vtedy si to ten autor článku JUDr. Ivan Dérer, varujúci pred vojnou, v „demokratických“ podmienkach Uhorska aj odsedel.

Teraz sa s  rétorikou podobnou podpaľačom prvej svetovej vojny „blysol“ jeden z republikánskych kandidátov na prezidenta USA, ktorý najprv pokritizoval súčasného amerického prezidenta Baracka Obamu (ten iste mohol pre predídenie súčasnej katastrofy na Blízkom východe a aj v Európe – invázia migrantov – urobiť viac, ak by mal schopnejších poradcov), ktorý sa podľa neho nepresadzuje dostatočne razantne a on by vraj na rozdiel od Obamu „neváhal zostreľovať ruské lietadlá, ktoré sa zapojili do bojov v Sýrii“. Je to len jeden z ďalších dôkazov, ako hlboko klesla úroveň amerických politikov od dôb napríklad prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, ktorý nič podobného nepovedal ani v čase kubánskej krízy, keď svet stál v roku 1962 skutočne na pokraji jadrovej katastrofy. Komu a čomu majú slúžiť takéto vyhlásenia, anticipoval podľa mňa už Dérer v roku 1914 – vládychtivým mocipánom, priemyselníkom, finančníkom. Veď im (a ani ich milým dietkam)  nehrozí, že by boli v zákopoch, kde sa po nich bude aj strieľať... Naozaj by toto vyhlásil tento americký „politik“, aj vtedy,  keby vedel, že v nejakom americkom lietadle bude tam potom aj on alebo jeho syn či iný príbuzný? Veď je celkom jasné, že ak by americké lietadlá začali zostreľovať nad Sýriou ruské lietadlá, odveta by nedala na seba dlho čakať.

Ostatne, Američania Sýriu už bombardujú podstatne dlhšie ako Rusi a s akým výsledkom? V Sýrii nevidno žiadny obrat k lepšiemu, Európu zaplavujú státisíce utečencov a konflikt v Sýrii (Afganistane, Iraku, Líbyi atď.) sa Američanom nepodarilo ani po rokoch vyriešiť, naopak, problémy tam len narastajú. Vie o tom svoje napríklad Turecko, ale aj Kurdi, však?

Prajme našim priateľom Američanom, aby sa takýto vzdelaný a múdry politik v budúcich prezidentských voľbách nestal ani len náhodou ich prezidentom a nezapríčinil niečo, čo by si nikto z triezvo uvažujúcich ľudí na celom svete neprial.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984