Hanba!!!

Počet zobrazení: 6627

To, čo sa dozvedáme v poslednom čase o našich zákonodarcoch, sa ani inak nedá nazvať. Niet takmer dňa, aby sme sa nedozvedeli niečo, čo človeku musí vyraziť dych. Tu by som ani nehľadal rozdiel medzi koaličníkmi a opozičníkmi. Všade sa totiž nachádzajú tzv. čierne ovce, ale to je už problém politických strán, že si aj takýchto ľudí dávajú na zvoliteľné miesta na svojich kandidátkach. Skôr ma mrzí prístup našich „nezávislých médií“ k jednotlivým politikom. Určite by nemali len informovať, ale aj pranierovať prešľapy či poklesky tých, ktorí dostali česť spravovať našu krajinu a obhajovať naše záujmy. Žiaľ, niektoré médiá zachádzajú ďalej a stavajú sa do pozície žalobcov a sudcov. Ani to by mi až tak neprekážalo, keby neútočili vždy len na jednu bránku.

kollar.jpg

Najnovšie to vidieť na morálnom poklesku p. Kollára z jeho strany Sme rodina. Už len ten názov strany u tohto pána poslanca je provokatívny, ak nie pre skutočnú rodinu doslova výsmechom. To ako keby sme Hitlera nazvali mierotvorcom. Osobne by som nikdy takéhoto človeka nevolil, aj keby bol jediný kandidát do NR SR. Uznávam však, že bol občanmi zvolený, tak sa to snažím rešpektovať. No hanbím sa za to, že takýto človek prakticky reprezentuje aj mňa, aj keď nie priamo. A hanbím sa aj za to, že naše kriticky spravodlivé médiá prakticky až na pár výnimiek mlčia nad tým, čo sa odohráva okolo tohto bohorovného pána. Žiadna pokora, žiadne zamyslenie nad sebou, len bohorovný a pohŕdavý úsmev nad všetkými jeho amorálnymi skutkami a myšlienkami. Pritom si viem naozaj veľmi živo predstaviť, ako by naše médiá a opozícia reagovali na skutočnosť, keby mal takéto morálne prešľapy napr. Robert Fico. To by boli tlačovky, návrhy na odvolanie z funkcie, možno i podanie sťažnosti na ústavný súd, či má takýto človek právo byť vo významnej funkcii. No keď je takýto amorálny človek z opozície, tak všetci tíško mlčia. Mlčia aj takí moralisti, kritici a neochvejní bojovníci spravodlivosti, ako páni Matovič, Beblavý či Sulík.

A tak si stále viac a viac kladiem otázku, akú vlastne majú médiá úlohu v našej spoločnosti. Udržiavať a podporovať štátnosť, hodnoty, alebo ich cieľavedome rozkladať? Každý trošku striedmo uvažujúci Slovák musí vidieť, že mediálne rozloženie síl je jasne len na jednej strane. Pranieruje a kritizuje sa už roky len jedna strana politického spektra. Výsledok však nie je želateľný ani pre ľavicovú, národnú či pravicovú politiku, ale, žiaľ, len pre extrémizmus. Občania možno aj pod vplyvom bezbrehej kritiky predovšetkým Smeru-SD sa začínajú odkláňať od tejto strany. Vidiac však politickú úbohosť opozície i jej neprehliadnuteľné prešľapy, začínajú sa prikláňať k extrémizmu. Navyše, ak ešte aj pán prezident príliš jasne dáva najavo (aj keď, ako sám hovorí, je nadstranícky) ktorá časť politického spektra je mu bližšia. A tak sa ani nečudujem bežnému občanovi, že začína uprednostňovať neštandardné riešenia.

Aj preto začínam byť čoraz viac a viac presvedčený o tom, že najväčšou hrozbou pre budúce parlamentné voľby je absolútna nerovnováha predovšetkým mediálneho pôsobenia na ľudí. Opozícia, samozrejme, toto víta, no je to politicky príliš krátkozraké a pre našu krajinu veľmi nebezpečné. Určite aj moje úvahy sú do značnej miery tendenčné, no ja som len bežný občan vyjadrujúci svoje názory, ktorými sa snažím aj keď beznádejne a márne vyrovnať misku váh.

Ako tomu predísť? Sám neviem. No ak ide médiám skutočne o zachovanie demokracie, potlačenie extrémizmu, tak sa musia naozaj začať správať nezávisle. Musia nájsť rovnaký meter pre všetkých a pranierovať hlavne to, čo ohrozuje našu budúcnosť a bezpečnosť.

Nakoniec tak ako doba je vždy len taká, akí sú ľudia, tak aj médiá sú také, akí sú novinári. Ešte šťastie, že občania v drvivej väčšine sú iní, ako tí, ktorí majú obhajovať naše záujmy.

Foto: Emil Polák
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984