Reklama
Reklama

HH – hokejový „holubník“

Počet zobrazení: 2709

Na rozdiel od mnohých, mne sa nikdy nepozdávalo rozhodnutie Slovana opustiť od sezóny 2012/2013 bez náhrady najvyššiu slovenskú hokejovú extraligu a takmer s ohrnutým fajnovým nosom nad „sedliackym plebsom“ zutekať za fajnovejším vývarom do KHL... Veď o peniaze a marketing išlo celkom určite až v prvom rade. Obchodná, či ako sa teraz trendy hovorí, „biznis“ schéma, bola pre majiteľov klubov i najväčších investorov veľmi lákavá, s výhodami multiprepojenia nadnárodných korporácií a čerpania výhod so vzájomných kontaktov i projektov. Po roku 2010 preto o KHL vzrástol záujem v Čechách i na Slovensku. Z pôvodného tímu založeného v Hradci Králové sa odrazu účelovo do Kontinentálnej hokejovej ligy prihlásil HC Lev Poprad, ktorý v nej aj odohral jednu sezónu 2011/2012. No už v ďalšej, od roku 2012 sa akoby čarovným prútikom klub prefarbil aj premaľoval na HC Lev Praha. V prvej sezóne v Tipsport aréne vybojoval 15. priečku, no v druhej sezóne v roku 2014 v O2 aréne bojoval dokonca o titul a skončil druhý. Do histórie sa však vpísala dovtedy najvyššia návšteva v KHL s počtom 17 073 divákov! Bol som jedným z nich a atmosféra bola úžasná. O to prekvapivejšie bolo následné rozhodnutie majiteľa klubu po dvoch sezónach z finančných dôvodov ukončiť pôsobenie v KHL.

Projekt KHL však predsa len našiel recipienta aj na Slovensku. S myšlienkou prechodu do nadnárodnej súťaže sa pohrávali v Košiciach, no rozhodnutie padlo skôr v hlavnom meste a Slovan začal pôsobiť v KHL od sezóny 2012/2013. Biznis rozhodol, športový prínos však skôr skučal v kúte. Veď za 7 ročníkov pôsobenia elitného klubu z Bratislavy postúpil osemnásobný Majster Slovenska do play off iba 2-krát a postupne končil zväčša medzi horšími až najhoršími tímami. Pod taktovkou českých trénerov Rostislava Čadu a po ňom Miloša Říhu každoročne iba klesal a klesal od 13. miesta v úvodnom ročníku až po tohtoročnú dernierovú 25. priečku. Tú si už ale pripísal do svojho zápisníka trénerský nováčik Vladimír Országh. Napriek tomu chodili na zápasy Slovana na nový štadión Ondreja Nepelu v Bratislave hojné návštevy. Okrem sponzorov sa na rozpočte hokejového Slovana v objeme cca 12 miliónov eur podieľajú aj fanúšikovia. Za permanentky a vstupenky vysolia nemalé peniaze, ktoré prinášali do belasej kasy ročne sumu až 3,3 milióna eur! Podľa medializovaných informácií si klub za vypredaný duel prišiel na takých 110-tisíc eur. Najmä na príjmoch a zisku si zakladali kluboví manažéri, ktorým na rozdiel od hráčov, zdá sa, nič nechýbalo... Na webe i v médiách sa namiesto gólov či rastúcim počtom vlastných odchovancov chválili najmä počtom divákov. Práve na verných a trpezlivých belasých slovanistov som myslel pri zachytení čerstvého oznamu v televíznom spravodajstve, že „HC Slovan Bratislava končí v KHL, vracia sa do slovenskej Tipsport ligy“. Člen predstavenstva HC Slovan Juraj Široký mladší to oznámil ako vydatá dcéra, ktorá sa po nevydarenom manželstve rozhodla vrátiť späť do rodičovského domu bez pozvania rodičov. Navyše tehotná, chorá i zadlžená. „Investor sa nám nepotvrdil, na budúcu sezónu sa prihlásime do extraligy. V KHL sme informovali, že sme záležitosti nedotiahli tak, aby sme splatili potrebné veci v predpísanom termíne. Hovoril som už aj s prezidentom SZĽH pánom Kohútom, aby sme začali proces návratu do našej najvyššej súťaže,“ povedal.

Slovan Bratislava by rád zostal na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, musí však vyplatiť dlh mestu Bratislava, ktoré prevádzkuje arénu. „Neviem si predstaviť, že by sme hrali v inej hale ako na ZŠ O. Nepelu. Slovan patrí sem a chceme hrať tu. Neriešime iné možnosti. Budeme o tom rokovať s mestom,“ prezradil Široký ml. a potvrdil, že Slovan dlhuje niekoľko miliónov eur.  

Neviem, či sa to zdá iba mne, no pripomína mi to situáciu so značkou prikázaný smer jazdy... Akoby to bola hotová vec, pritom je jasné, že so Slovanom sa nikto nebude baviť, pokiaľ všetky dlhy a záväzky nevyrovná. Koniec koncov, predpisuje to tak i legislatíva SZĽH a najvyššej ligovej súťaže. Liga nie je holubník, hoci odlietať aj prilietať do nej rôzni vtáci môžu... Myslím, že prezident hokejového zväzu Martin Kohút v tejto situácii potvrdí manažérske schopnosti, no aj integritu osobnosti. A spolu s ním aj celý Výkonný výbor SZĽH. Slovan totiž nie je v situácii vegetariánskeho kuchára nespravodlivo vyhodeného z paluby veľrybárskej lode. Netreba mu preto z dobre vyzbrojeného rýchleho remorkéra so značkou Pro-Hokej hádzať záchranné koleso. Tieto problémy spôsobili klubu majitelia, resp. výkonný manažment sám.

Pred voľbami aj pred veľkými šampionátmi rástli príjmy stávkových kancelárií. Ktovie, aký by bol kurz na tip, že Slovan do našej extraligy napokon neprijmú? Juraj Široký mladší novinárom priznal niečo z debaty s vedením KHL o jeho finančných problémoch: „Povedali mi – upracte si situáciu a dúfame, že o rok sa znova prihlásite do KHL.“ Obdobné stanovisko by bolo logické aj zo strany vedenia Slovenského zväzu ľadového hokeja či od extraligových klubov a nepochybujem o tom, že ho verejnosti takto aj odkomunikujú. Ticho, čas, pokoj aj pokora liečia. Dobré zmluvy a vysporiadané dlžoby utužujú priateľov i partnerov. Prospeli by isto teraz zadlženému Slovanu bez trénera, štadióna i bez zmlúv s hráčmi. Až si všetko vďaka zásahu akcionára „uprace“, určite sa vráti férovou cestou do arén našej extraligy. Zomknutý s fanúšikmi, akceptovaný verejnosťou, hokejovo posilnený. A čo je najdôležitejšie – bez zajačích úmyslov... Bolo by neodpustiteľnou chybou nedopriať hlavnému mestu Slovenskej republiky a jeho hokejovým fanúšikom pravidelnú radosť z najrýchlejšej kolektívnej hry. Slovan je značka s ohromnou cenou aj hodnotou. Bude zaujímavé sledovať jej osud v najbližšom období. 

Počas nedávno skončeného svetového šampionátu panoval slogan: „Slovensko je Hokejová republika“. Máme možnosť takmer online sledovať jej postavenie, právne piliere i hodnotovú orientáciu. Priami aktéri čoskoro rozhodnú, či demokraciu v Hokejovej republike neprevalcuje anarchia, oligarchické intrigy, diktatúra alebo či ju nepohltí mafiánsky štát?

Lebo ak sa aj do športového diania zapletie politika či všadeprítomní „slušní“ a progresívni aktivisti, dočkáme sa petície, referenda alebo ľudového zhromaždenia na niektorom bratislavskom námestí. Termíny letia, takže športu zdar priatelia! Hokeju zvlášť.

Foto: hcslovan.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama