Reklama
Reklama

Fotonovember ’89 – Plagáty a transparenty

Počet zobrazení: 6372
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
17. november 2014, 20:48

Pretože patrím medzi "pamätníkov" (ročník 1955), vtedy som stál na vlastných nohách, mal dobré zamestnanie a práve mladú rodinu, tie fotografie vo mne vyvolávajú skôr zmiešané, dokonca až skeptické myšlienky.

Niečo v mojom vnútre mi hovorí, že "toto nie je v poriadku", a ak sa dnes po rokoch na tie dobové snímky pozrieme, začínam mať také nejaké cynické úvahy:

Napríklad 1.foto:

Vo výklade tučná figúrka s ilustračným textom "A nedám!" .Prečo mi to dnes vyvoláva myšlienky na všetkých tých boháčov, ktorí prišli na Slovensku k majetku cez "transformáciu" a akosi nie sú ochotní ani v daniach ani inak venovať časť svojho majetku v prospech slovenskej spoločnosti? Prečo sa ZAMESTNÁVATELIA tak bránia zvýšiť minimálnu mzdu a najradšej by boli, ak by zamestnanci platili "vstupné" do práce, že môžu dnes pracovať? A koľko tých rôznych idhalených, ale nepotrestaných korupčníkov, koľko dokonca trestne stíhaných sa dodnes "háda" so súdmi, obhajuje sa, odvoláva sa, uteká, schováva majetky do zahraničia...jednoducho:

"slúúúúbili sme si...!"???

Napríklad 2.foto:

 

Dvaja revolucionári stoja pod Manderlákom (vidno kaviareň Grand (kdeže tá Grandka dnes je?) a držia transparent "Priame prenosy v telke, inak z toho bude veľké NEJASNO"

Prečo by sa mohli postaviť i dnes pred Národnú Radu SR a boli by rovnako aktuální? (Vysielajú to zo záznamu v noci, fuj.) Prečo nie sú záznamy s demonštrácií po republike a publicisti si trúfnu iba oslovovať "náhodných chodcov" na ulici k aktuálnym politickým a závažným spoločenským témam? Prečo nie sú prizývaní na diskusie do verejnoprávnych médií, ale i do mienkotvorných súkromných tv aj experti z ľavej a národnej strany politického spektra? Jednoducho:

"slúúúúbili sme si...!"???

Napríklad 4.foto:

"Nadpis na plagáte: "Herci robia politiku a ÚV hrá divadlo" : Spomeňme si, koľko hercov z radov politickej pravice skutočne "zahralo divadlo v politike", zanechalo ozaj nezmazateľné stopy po svojej herecko-politickej kariére" a akéže divadlá nám to odvtedy zohrávali všetky politické garnitúry vládcov Československa i Slovenska od roku 1990? Havel: "Budou vám namlouva, že jsem proti socialsmu...", atď, atď....

Jednoducho: "slúúúúbili sme si...!"???

Napríklad 5.foto:

Zhluk ľudí v dave na ulici a nad nimi transparent: "Sme s vami, študenti! SLOVNAFT" ...a potom už študenti neboli so Slovnaftom, keď sa privatizoval, menil na súkromnú akciovku, bol predaný do MOLu a mnohí a mnohí zamestnanci, ba možno i tí, čo stáli pod tým transparentom, prišli o prácu?

A to nebol jediný priemyselný podnik na Slovensku. Boli ich stovky!!!

Jednoducho: "slúúúúbili sme si...!"???

Napríklad 7.foto:

Usmiati ľudia pod transparentom na námestí SNP : "š.p. Geofyzika sme TU s VAMI" ...a otázka z publika dnes: "A kde je štátny podnik GEOFYZIKA a jeho zamestnanci dnes?" A kde sú tisícky zamestnancov štátnych podinkov DNES? Aké majú dôchodky? Aké majú osudy?

Jednoducho: "slúúúúbili sme si...!"???

Napríklad 8.foto:

Nadpis na transparente na vstupnom poschodí do Fil fakutly do budovy Univerzity Komenského v Bratislave:

"Právnici chcú slúžiť ľudu!" A kde sa stratili tí právnici, ktorí chceli slúžiť ľudu?! Prečo sa zo Slovenska stal "štandartný právny štát" západnej demokracie, kde ak máš peniaze, máš i právo a ak si obeť, nemáš právo? Koľko právnych prípadov sa vlečie mesiace, roky? Prečo sa súdia sudcovia slúžiaci republike Slovenskej s Republikou Slovenskou o vyrovnanie miezd a to v čase, ak státisíce ľudí na Slovensku nemá žiadnu alebo má minimálnu mzdu?

Inu: Jednoducho: "slúúúúbili sme si...!"???

Napríklad 13.foto:

Nadpis na sanitke : "Za našu zlú povesť nemôžu robotníci, konštruktéri, technici, ale nezodpovedný, neodborný prístup vyšších riadiacich a straníckych orgánov !" To je snad časový prienik do súčasnosti? Alebo to trvá (týkalo sa to vlády J.Č., takisto ako vlády V.M., ako aj vlády Ivety Radičovej, trvá, trvá ,trvá a trvať BUDE? A myslíte si, že to platí iba pre sanitky a zdravotníctvo?

Inu: Jednoducho: "slúúúúbili sme si...!"???

och, ozaj je ťažké pozerať tie staré fotografie. Nepotešia. Stratených dvadsaťpäť rokov. ..Prečo nesúhlasiť, že to bol PODVOD?

 

 

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama