Reklama
Reklama

Faux pas slovenskej delegácie

Počet zobrazení: 3187


V dňoch 17. – 19 .6. 2014 absolvovala slovenská parlamentná delegácia na čele s predsedom slovenského parlamentu Pavlom Paškom a za účasti ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej oficiálnu návštevu Izraela. V sprievode pána Pašku bola pomerne veľká podnikateľská skupina, ktorá sa zúčastnila na slovensko-izraelskom biznis fóre. Zloženie delegácie, ako aj prítomnosť podnikateľov napovedajú, že návšteva mala protokolárny a ekonomický charakter. Neprináleží mi hodnotiť túto návštevu ani jej ciele, ani výsledky. Je výsostným právom slovenských predstaviteľov ako zvrchovaných osôb navštíviť koho chcú a by som nič nekomentoval, keby pán predseda a jeho sprievod nenavštívili susedný štát Palestínu bez ohlásenia a bez pozvania. Áno, pán Paška navštívil Betlehem, čo je palestínske mesto okupované Izraelom od 4. 6. 1967 a nachádza sa pod palestínskou správou ustanovenou dohodou z Osla, ktorú podpísala izraelská vláda s OOP. Ako druhý najvyšší predstaviteľ Slovenskej republiky pán Paška nie je súkromná osoba a návštevy cudzích štátov, hoci sa nachádzajú pod okupáciu, podliehajú určitým zvyklostiam a protokolu. Iste to vie, lebo pred niekoľkými rokmi vláda SMER-u, ktorej je podpredsedom, neumožnila prezidentovi susedného štátu Maďarska, pánovi Sólyomovi, vstup na územie Slovenskej republiky, lebo jeho plánovaná návšteva nebola koordinovaná s príslušnými orgánmi Slovenskej republiky, v tomto prípade s Ministerstvom zahraničných vecí, Kanceláriou prezidenta, či Úradom vlády. Návšteva ústavného činiteľa iného štátu si vyžaduje pozvanie, v prípade súkromnej návštevy minimálne oznámenie a koordináciu. A návštevy, ktoré sa dejú mimo tohto rámca, sú slušne povedané, nevhodné. Je to doslova faux pas.

Betlehem je rodiskom Pána, okupuje ho a obkľučuje Izrael takmer zo všetkých strán dlhým múrom vysokým 7 metrov. Delegácia, v ktorej bol aj Pavol Hrušovský, člen KDH, musela prejsť pozdĺž tohto múra. O pár dní, 9. 7. 2014, uplynie desať rokov odvtedy, čo medzinárodný súd, ktorého členom je aj slovenský sudca Peter Tomka, rozhodol štrnástimi hlasmi z pätnástich, že Izrael buduje múr neoprávnene a v rozpore s medzinárodným právom.

Ten istý súd potvrdil, že pásmo Gazy, Západný breh Jordánu vrátane Východného Jeruzalema sú územia okupované Izraelom. Okrem tohto rozhodnutia sú desiatky ďalších, ktoré vydali OSN a jej Bezpečnostná rada, a ktoré hovoria to isté. Návštevy týchto území sú Palestínčanmi vítané, ale v koordinácii s predstaviteľmi štátu Palestína. Slovenská republika uznáva Štát Palestína a palestínsky štát má svoje zastupiteľstvo na úrovni veľvyslanectva v Bratislave. Preto by bolo vhodné, keby delegácia svoju návštevu Pánovho rodiska koordinovala s tými, ktorí jeho rodisko spravujú. Takisto by nebolo na škodu, keby sa aspoň predstaviteľ KDH stretol s predstaviteľmi kresťanov v meste a počul od nich, ako sa im žije pod izraelskou okupáciou v obkľúčení rasistického múru. Ak sa náhodou takéto stretnutia udiali, bolo by vhodné, aby ich zverejnil, aby slovenská kresťanská verejnosť vedela, s ktorými kresťanskými duchovnými hodnostármi z palestínskej strany sa stretol člen KDH a člen parlamentnej skupiny priateľstva s Izraelom Pavol Hrušovský.

V izraelských väzniciach sa nachádza viac ako 5 000 palestínskych väzňov, vyše 120 administratívne zadržaných väzňov bez konkrétneho obvinenia, ktorí už viac ako dva mesiace držia hladovku na protest proti ich zadržaniu a podmienkam ich väznenia. Pán Paška odsúdil zmiznutie troch mladých izraelských osadníkov zo Západného brehu Jordánu a pokiaľ si to isté myslí aj o zadržiavaní palestínskych väzňov, mohol by to vysloviť nahlas, lebo kto mlčí, ten svedčí. Pretože, že ľudské práva sú univerzálne.  

SÚVISIACE

Jan Kavan: Dny Jeruzaléma v Praze, palestinský protest a postoj Ministerstva zahraničních věcí ČR  

Dopis od izraelských občanů a obyvatel Jeruzaléma: Nesouhlasíme s propagandistickým festivalem „Dny Jeruzaléma v Praze“
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama