Reklama
Reklama

Extrémizmus, extrémizmus, kde ťa ľudia berú?

Počet zobrazení: 2235

Ako človek, ktorý pracuje so slovom, nerozumiem titulku pod menami televíznych debatérov: odborník na extrémizmus. Z úst im nepadne ani zmienka o vodáckych, lyžiarskych či módnych extrémistoch, extrémistických kapelách, ba ani o ľuďoch, ktorí idú z extrému do extrému, a už vôbec nie o extrémnom počasí, zato nás pravidelne a vehementne varujú pred silnejúcim vplyvom extrémizmu. Akého extrémizmu? Extrémizmus totiž neoznačuje obsah – napokon aj preto rozlišujeme pravicový a ľavicový extrémizmus –, ale podľa slovníkov hodnotu, stupeň či spôsob presadzovania názorov, nálad, chúťok...

Ak odborníci na extrémizmus majú na mysli extrémizmus v podaní spochybňovačov holocaustu či šíriteľov protirómskeho a protimigračného smogu, tak stačí slovko extrémizmus nahradiť extravaganciou, výstrednosťou alebo krajnosťou, a zoskupení, ktoré sa vyžívajú v krajných riešeniach, by sa našlo viac. V parlamente i na námestiach. A zviditeľňujú sa aj osobitými pozvánkami do diskusie o problémoch: „Alebo bude po našom, alebo zodpovedným nedáme dýchať! A beda im, ak nás do piatich minút neprijmú!“ Ale o takých a podobných výkrikoch a transparentoch odborníci na extrémizmus mlčia. Možno preto, aby sa nemuseli moriť s vysvetľovaním rozdielu medzi nebezpečnou krajnosťou a – chvályhodnou občianskou neústupnosťou, nekompromisnosťou či odvahou dotiahnuť spor do vytýčeného cieľa.

Za každú cenu!   

Vyhrotené súboje – kto z koho! – sú zaujímavejšie aj pre médiá, preto sa ochotne podujali na úlohu poslíčkov medzi nepriateľmi s odkazmi v duchu: „Navrhuje to alebo žiada opozícia? Neprichádza do úvahy!“ „Navrhuje to alebo žiada vládna koalícia? Neprichádza do úvahy!“ Nečudo, že priazeň médií využívajú aj jednotlivci. Pracovník súkromnej banky a asistent poslanca NR SR v rámci politického boja nazrie do účtu politického protivníka a vykričí čísla, a potom sa čuduje, čo mu to sudkyňa vyčíta. A namiesto toho, aby sa pred mikrofónmi a kamerami ospravedlnil verejnosti za porušenie profesijnej etiky a férovosti politickej súťaže, vyhráža sa medzinárodným súdom v Luxemburgu!

Odborníkov na extrémizmus tento „nehnedý“, ale bujnejúci extrémizmus zrejme nezaujíma. Ak im naozaj ide len o extrémizmus vo vysokých topánkach, bomberoch a s vyholenou lebkou, tak by nám mali konečne povedať, ktorým extrémistom v bratislavskom zastupiteľstve prekážal Most SNP, a to až tak, že ho na niekoľko rokov degradovali na Nový most. (Pán prezident by asi otváral oči, s kým ďalším si nemá podať ruku.) Ako pamätník im pomôžem zúžiť počet možných strán: o kotlebovcoch sme v tom čase ešte nechyrovali. Ale neviem a  nechápem, prečo verejnoprávna televízia (5. 10. 2018) zaradila šotík, áno, šotík o oslavách 74. výročia dukliansko-karpatskej operácie takmer na koniec hlavných správ. Otcovia, manželia, synovia či bratia, ktorí padli v boji proti fašizmu, si zaslúžili dôstojnejšie miesto, nie? Hádam aspoň pred reportážou o požiari smetiska v Hnúšti. Že Dukla mala byť prvá správička a dokonca aj pred tou naškrobenou o medzinárodnej konferencii v rámci GLOBSEC-u vo Vysokých Tatrách, to si radšej len pomyslím. Aby sa mi neušla nálepka: divácky extrémista, ktorý nevidí a nechce vidieť naše štátne priority!

Ak poradie príspevkov spôsobila len negramotnosť redaktorov RTVdvojbodka, bohvieaká úľava to nie je...

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama