Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Európsky sociálny model - čo ďalej?

Počet zobrazení: 5014

V Malom kongresovom centre SAV v Bratislave bola 29. 4. 2015 prezentácia knihy Ľuboša Blahu (ed.): Európsky sociálny model – čo ďalej?

Knihu uviedol Dr. Miroslav Pekník, riaditeľ Ústavu politických vied SAV.
Panelisti:
PhDr. Ľuboš BLAHA, PhD.,
prof. PhDr. Svetozár KRNO, CSc.
doc. PhDr. Jozef LYSÝ, CSc.,
doc. Mgr. Martin MURÁNSKY, Dr., PhD.

Organizátormi podujatia boli Ústav politických vied SAV, Klub Nového slova a Inštitút ASA (analýzy, stratégie, alternatívy).

Videozáznam: Michael Augustín

blaha_europsky-socialny-model.jpgEurópsky sociálny model, ktorý občanom desaťročia zabezpečoval dôstojnú životnú úroveň, sociálne práva a rovnováhu v spoločnosti, čelí vážnym rizikám. Tie nesúvisia iba s aktuálnou ekonomickou krízou, ale aj s dlhodobejším procesom globalizácie svetových trhov. Globalizácia sa dnes riadi logikou neoliberalizmu, ktorá povzbudzuje vlády k liberalizácii, deregulácii a privatizácii. Liberálni ekonómovia predstavujú sociálny štát ako prežitok. Existuje však aj alternatívny názor, ktorý upozorňuje na zásadný význam európskeho sociálneho modelu, bez ktorého Európe hrozia obrovské nebezpečenstvá vrátane politickej a sociálnej nestability. Kľúčová otázka teda znie: Čo robiť, aby si Európa zachovala svoju sociálnu tvár?

Autorský kolektív prezentovanej monografie tvoria editor monografie, politológ, filozof a predseda Výboru NR SR pre európskeho záležitosti Ľuboš Blaha, český sociológ a poslanec Európskeho parlamentu prof. Jan Keller, profesori ekonómie Peter Staněk a Milan Šikula, britský politológ Christian Schweiger, rakúsky ekonóm prof. Joachim Becker, politologička prof. Marcela Gbúrová, český filozof Michael Hauser, politológ Juraj Marušiak, filozof Martin Muránsky, sociológ a bezpečnostný analytik František Škvrnda, politológ a kulturológ prof. Svetozár Krno, politologička Marta Goňcová, filozof a politológ Jozef Lysý, filozof a ekonóm Michal Polák a mnohí ďalší.

Kolektívna monografia vyšla koncom roku 2014 vo vydavateľstve Slovenskej akadémie vied VEDA.

SÚVISIACE:
Michael Augustín: Európsky sociálny model – čo ďalej“?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Matovičove referendá
Idioti v politike
Esencia cynizmu a pokrytectva
Kto sa smeje naposledy
Návrat posolstva Novočerkaska
OSN – dítě války
Trumpov „mierový kšeft“ na arabskom bazáre
Ad.: Idioti v politike
Matovičove referendá
Budíček spoza Dunaja
Vrtieť Justitiou
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Idioti v politike
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Covid - Rozdelená spoločnosť
Reklama
Reklama
Reklama