Reklama
Reklama
www.svetla.sk

Ešteže tak...

Počet zobrazení: 3823

Mal som trošku obavy, že Progresívne Slovensko sa vyhlási za stranu od stredu doľava. Predsa len na pravej strane je strán pomerne dosť a voličov nie je až toľko, aby všetkých uspokojili. Síce všetci sa snažia tvrdiť, že dnes už nie je politika o ľavicovej, pravicovej či liberálnej orientácii. Väčšina voličov je však práve takto orientovaná. Kto to nie je ochotný akceptovať, môže byť o dva roky veľmi sklamaný. Pravdou je, že voliči sa už viac-menej nerozhodujú na základe volebných programov, ktoré sú nakoniec aj tak veľmi podobné. Každý vždy sľubuje lepšie, rýchlejšie, transparentnejšie, smerom k občanom a pod. Jednou vetou: „Nikto vám nedá toľko, koľko vám my sľubujeme.“

Dnes volič, a nemyslím si, že len ten ľavicový, sa zameriava predovšetkým na osobnosť, ktorá stojí v čele strany či hnutia. Má to svoje výhody aj nevýhody. Slováci majú radi silných lídrov, ktorým pri voľbách prepáčia aj to, že nie vždy sa obklopujú pre nich správnymi a hodnovernými ľuďmi. Nevýhoda je v tom, že ak sa líder opotrebuje či unaví, padajú preferencie celej strany. Myslím si, že tento môj názor potvrdzuje aj súčasný úpadok popularity a preferencií Smeru-SD.

Robert Fico je dnes nielen výraznou osobnosťou ľavice, ale aj slovenskej politiky. To je asi aj jeden z dôvodov, prečo na ľavej strane politického spektra nevznikajú už roky, žiadne nové politické subjekty. Pokiaľ bude Robert Fico v politike, tak šanca na presadenie sa nového ľavicového subjektu je na Slovensku veľmi malá. Iná situácia je vpravo. Je tam veľa ambicióznych strán a predsedov, no žiadna výrazná osobnosť. Dokonca som presvedčený, že keby tak okato nekopali naše „nezávislé médiá“ za pravicu, tak situácia na tejto strane politického spektra je ešte žalostnejšia. Táto skutočnosť je hlavným lákadlom, alebo, ak chcete, príčinou vzniku nových pravicových, resp. stredopravých strán. Ich zakladatelia vidia jednoducho väčšiu šancu presadiť sa. Dokonca aj takí, ktorí začínali ako ľavičiari. Samozrejme, názory sa časom i rokmi menia. Otázkou zostáva, či by sme s nimi mali meniť aj svoje hodnoty.

Mňa ako ľavičiara, samozrejme, zaujíma aj to, čo sa deje na pravej strane. Veď poznať silu súpera je rovnako dôležité, ako poznať svoju. Nie som si však istý, či nové subjekty prinesú aj kvalitu na pravej strane, ani to, že by s nimi prišla výrazná pravicová osobnosť našej politiky. Skôr sa mi zdá, že budú len utŕhať z pravicového koláča tým, ktorí sa doteraz oň delili. Tak naozaj nevidím dôvod, prečo nepopriať novému pravicovému subjektu, nech sa mu na tej pravej strane darí. Nakoniec, zdravá konkurencia má vždy za následok zvýšenia úrovne, v tomto prípade našej politiky. A ak sa zvýši kvalita na pravej strane, určite to nedá, teda aspoň si myslím, spať na vavrínoch, ani ľavej strane.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama