Emil Machyna: Je tu veľký priestor, aby sa zvyšovali mzdy

Počet zobrazení: 4498

Žilina, 17.5.2017 – Zvyšovanie miezd, zlepšovanie sociálnej situácie, lepšie podmienky pre zamestnancov, ale aj koordinácia a vzájomná podpora, to sú priority „staronového“ vedenia Odborového zväzu (OZ) KOVO. Zväz budú aj na ďalšie štyri roky viesť predseda Emil Machyna a podpredsedníčka Monika Benedeková.

Európa má podiel ziskov na HDP okolo 36 percent a mzdy tvoria 50 percent. „U nás to je presne opačne. Mzdy tvoria 37 percent a zisky 52 percent. Je veľký priestor na to, aby sa mzdy zvyšovali,“ uviedol predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna. „Som presvedčený, že väčšina zamestnávateľov to bez problémov unesie. Sledujeme ekonomiku každej firmy, v ktorej vyjednávame a keď sa jej naozaj darí, chceme, aby to pocítili aj zamestnanci.“ Podľa Machynu je dôležité, aby ľudia na Slovensku žili dobre a aby spoločnosť bola stabilná. „Preto som rád, že sa nám darí vyjednať vyššie mzdy a zlepšiť podmienky v Zákonníku práce,“ konštatoval.

e.machyna.jpg
Emil Machyna na protestnom zhromaždení členov OZ KOVO v januári 2015.

Najsilnejší odborový zväz na Slovensku OZ KOVO je zo svojej podstaty nositeľom dôležitých požiadaviek ľudí. „Bez koordinácie, spoločného úsilia, vzájomnej podpory, cieľ nedosiahneme. Máme proti sebe silných oponentov vo forme globalizácie, neoliberálnych predstaviteľov politiky a niektorých zamestnávateľov,“ upozornil predseda OZ KOVO. Podľa neho globalizáciu nemôžeme vnímať ako niečo, čo ide mimo nás, práve naopak, dotýka sa nás všetkých. Kapitál k nám prichádza a je potrebné riešiť otázky konkurencieschopnosti, ale zároveň sa kapitál presúva a odchádza preč. „Na jednej strane sú síce argumenty, že sme pre investorov lacná pracovná sila, a preto sa k nám presúva výroba, na druhej strane však zamestnávatelia hovoria, že už začíname byť pre nich drahí a výroba musí odísť.“

Podľa OZ KOVO investovanie a vznik nových spoločností musí pomáhať zlepšovaniu životných podmienok v jednotlivých krajinách a zlepšovať sociálne postavenie zamestnancov. Nemôže mať za úlohu znižovanie ich práv, pokles miezd, zhoršovanie sociálnych podmienok, či zvyšovanie pracovného času, prácu v noci a nepretržitú prevádzku. Takto nemôže vyzerať globalizácia. To by bol návrat späť, a ak by sme takto postupovali, nebudeme diskutovať o globalizácii, ale o sociálnej neslobode a sociálnej nespravodlivosti.

Podľa Emila Machynu dnes Európa stojí na križovatke. „My sme súčasťou Európskej únie a chceme, aby Európa bola dobrým miestom pre život, prácu a sociálne postavenie. Mier, istota a voľný pohyb ľudí nie sú zadarmo. Veľa ľudí sa chce vrátiť k starým praktikám a na zložité veci hľadajú to najjednoduchšie riešenie.“ Podľa neho je dôležité nájsť správne riešenia, dať ľuďom nádej, mať na čele vlád predstaviteľov Európy, ktorým sa dá dôverovať, bude úloha zajtrajška. „Je veľmi ľahké nájsť vinníka, a poukazovať na to, kto čo zle spravil, ale neskutočne ťažké je nájsť riešenie, aby sme vedeli, kam smerovať a ako to zrealizovať,“ upozornil Machyna.

Podľa predsedu OZ KOVO nestačí byť súčasťou problému, odbory musia byť súčasťou riešenia. Preto odborári musia zahájiť ešte intenzívnejšie boj proti nespravodlivosti, boj proti zlým pracovným podmienkam. „V demokratickom svete, odbory a sociálny demokracia, vďaka svojim rovnakým hodnotám a postojom, dokázali spolu zlepšovať kvalitu života pracujúcich ľudí,“ uzavrel Machyna.

Foto: Emil Polák

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984