Druhý prezident Kazachstanu -
Kasim-Žomart Tokajev

Počet zobrazení: 3621

Jeden z našich ostatných materiálov týkajúcich sa vnútropolitického vývoja v Kazachstane a osoby dočasného prezidenta Kazachstanu sa končil konštatovaním: „... a teraz to hlavné, resp. hlavná otázka. Kto bude novozvoleným prezidentom Kazachstanu? Odhad je strohý – dočasný prezident sa nestal dočasným preto, aby bol dočasným, ale preto, aby sa stal novozvoleným...“[1]

tokajev_juza.jpg
Vľavo nový prezident Kazachstanu Kasim-Žomart Tokajev, vpravo autor textu Peter Juza. Foto: Archív autora

Dnes už má Kazachstan nového prezidenta, ktorého si občania tejto krajiny Strednej Ázie, na hranici Európy a Ázie (a najmä Číny), zvolili v nedeľu 9. júna 2019, len pár dní po skončení pre moslimov svätého mesiaca Ramadan.
 

Voľby a predčasné nevoľby

Prvé voľby prezidenta Kazachstanu – v ktorých vyhral N. A. Nazarbajev – sa konali v decembri 1991 a podľa Ústavy Kazachstanu sa mali konať ďalšie v roku 1996. Lenže v roku 1995 bolo v krajine (úspešné) referendum o predĺžení volebného obdobia prezidenta do roku 2000. No v januári 1999 sa konali prvé predčasné prezidentské voľby. Vyhral ich N. Nazarbajev, ale už s mandátom na 7 rokov (pôvodne na 5 rokov).

V druhých predčasných voľbách v roku 2005 dostal N. Nazarbajev 91,15 % s perspektívou na 7 rokov.

Lenže už 3. apríla 2011 sa konali ďalšie predčasné voľby, ktoré opäť „vyhral“ N. Nazarbajev (95,5 5%) so sedemročnou perspektívou. Druhým bol G. Kasymov (1,94 %), ďalej Ž. Achmetbekov (1,36 %) a M. Eleusizov (1,15 %). Vtedy hlasovali voliči v 9 725 volebných miestnostiach a prezidentských volieb v roku 2011 sa zúčastnilo 89,98% oprávnených voličov.

Dňa 26. 4. 2015 sa v Kazachstane opäť konali predčasné prezidentské voľby. Volebné miestnosti (celkom 9741– do tohto počtu je zaradených aj 65 volebných miestností, ktoré boli zriadené za hranicami Kazachstanu) boli otvorené od 7.00 do 20.00 (času podľa Astany) s výnimkou východných prikaspických regiónov Kazachstanu, kde bol akceptovaný časový posun a miestnosti boli otvorené do 21.00:

  • Nursultan Nazarbajev (Нурсултан Абишевич Назарбаев)                 97,5 %;
  • Turgun Syzdykov  (Тургун Искакович Сыздыков)                              1,87 %;
  • Abelgazi Kusainov (Абельгази Калиакпарович Кусаинов)                0,63 %;

Víťazom týchto (2015) predčasných volieb a staronovým prezidentom Kazachstanu sa tak stal Nursultan Abiševič Nazarbajev.

Ten – ako prvý prezident a zakladateľ, hrdiaci sa titulom „Elbasy (Елбасы), hodil uterák do politického ringu 20. marca 2019 (prezidentoval od 24. apríla 1990 a od apríla 1989 bol I. tajomníkom ÚV KS Kazašskej sovietskej socialistickej republiky, mandát mal do apríla 2020 a odstúpil 20. marca 2019). Ešte predtým však ukázal prstom na svojho nástupcu.
 

Určený nástupca – projekt tranzitu moci

Všetci predpokladali, že to bude jeho dcéra Dariga, ale prst sa ustálil na mene Kasym-Žomart Tokajev.

Tak sa spustil ďalší volebný akt už tradičnými predčasnými prezidentskými voľbami. Domáci experti od začiatku o týchto voľbách-nevoľbách hovorili, že šancu má len jeden. Vyvolený! Spustili sa tak voľby bez volieb.

Pôvodne sa prihlásilo do volebnej súťaže deväť kandidátov. Po zložitej procedúre registrácie (ktorá o.i. obsahuje aj skúšku zo štátneho, kazašského jazyka, kde pohorel 1 kandidát a 1 sa vzdal dobrovoľne) prezidentských volieb zúčastnilo sedem kandidátov:

Žambul ACHMETBEKOV (Жамбыл АХМЕТБЕКОВ) – kandidatúru navrhla Komunistická ľudová strana;

Dania ESPAJEVA (Дания ЕСПАЕВА) – kandidátúru navrhla strana „Ак жол“ (Jasná cesta);

Amiržan KOSANOV (Амиржан Косанов) – kandidatúru navrhlo patriotické hnutie „Ұлт тағдыры“ (Osud národa);

Toleutaj RACHNIBEKOV (Толеутай РАХИМБЕКОВ) – kandidatúru navrhla Sociálnodemokratická strana „Ауыл“;

Amangeldy TASPICHOV (Амангельды ТАСПИХОВ) - kandidatúru navrhla Federácia odborov Kazachstanu;

Kasym-Žomart TOKAJEV (Касым-Жомарт ТОКАЕВ) - kandidatúru navrhla strana „Nur Otan“;

Sadykbek TUGEL (Садыбек ТУГЕЛ) - kandidatúru navrhlo občianske združenie „Ұлы дала қырандары“ (Orly veľkej stepi).
 

Ide o peniaze

Na oficiálnej stránke Ústrednej volebnej komisie Kazachstanu[2] sa možno oboznámiť, koľko minuli jednotliví kandidáti na post prezidenta Kazachstanu na svoju volebnú kampaň (stav k 31. máju 2019).

Najviac minul Ž. Achmetbekov – 382, 2 mil. tenge (). Čo je pri oficiálnom kurze 432,08 za 1 euro ku dňu 5. 6. 2019[3] cca 0,9 mil.€.

Na druhom mieste je K-Ž. Tokajev, ktorého štáb minul 310 mil. .

Kandidát A. Taspichov použil 240,4 mil. a Dania Espajeva, prvá jediná žena kandidujúca na prezidentku (za stranu «Ак жол») minula 235,4 mil. .

T. Rachinbekov («Ауыл») bol jediný bez dobrovoľných darov od občanov a minul 94,3 mil. .

Na svoju kampaň spotreboval A. Kosanov (združenie «Ұлт тағдыры») 68,7 mil. .

Kandidát S. Tugel (za «Ұлы дала қырандары»), ktorý propagoval zatvorenie všetkých nočných klubov v Kazachstane, minul 45,8 mil. .

Témou predvolebnej diskusie prezidentských kandidátov v Kazachstane (ktorých akcent si kandidáti samostatne sformulovali) boli predovšetkým tieto okruhy:

Kazachstan – spravodlivosť a práca

Tu sa prezentovali kandidáti Ž. Achmetbekov a A. Taspichov, ktorí unisono orientovali poslucháčov na tézu, že ak je Kazachstan krajina s takým surovinovým bohatstvom, tak potom je nemožné, aby v krajine boli chudobní ľudia.

Kazachstan – ako poľnohospodárska veľmoc

Špecialista v oblasti agrárnej ekonómie T. Rachinbekov logicky preferoval tézu o poľnohospodárstve, ako prostriedku na dosiahnutie veľmocenského štatútu. Podľa jeho odhadov, jedno pracovné miesto na poľnohospodárskom vidieku Kazachstanu „nakŕmi“ 7-8 úradníkov v meste. Pričom treba priznať, že problém vidieka a mesta (miest) v Kazachstane naberá nekontrolovaný smer. Mestský konzum sa javí ako neudržateľný z pohľadu životného konceptu, ale politicky – ako dočasne výhodný.

Kazachstan – alternatívna energetika

Predvolebnú kampaň oživil A. Kosanov. Jednak žiadal, aby sa kazašský jazyk stal tým, bez ktorého (inak išlo o v Kazachstane protiústavnú požiadavku a o zámer, ktorého realizácia na Ukrajine vyvolala občiansku vojnu) nie je možné sa v Kazachstane osobne realizovať (dal aj zoznam profesií). Popritom žiadal zakázať možnú výstavbu jadrovej elektrárne v Kazachstane a budovať alternatívne zdroje energií.

Kazachstan – čestný štát

Kandidátka a straníčka D. Espajeva a nestraník S. Tugel sa sústredili na boj proti všadeprítomnej kazašskej mutácii korupcie (ostatní kandidáti mali toto tiež v programe, to treba priznať). Spisovateľ S. Tugel dokonca hovoril o obnovení trestu smrti, podobne ako v s Kazachstanom susediacej Číne, za trestný čin korupcie.

Kazachstan – nový kurz

Dočasný prezident a kandidát K-Ž. Tokajev, ktorého paralelné kroky prezidenta a kandidáta boli pod najväčším drobnohľadom ponúkol program nového kurzu bez rúcania starého domu pri využití jeho pevných základov. Využíval nielen svoj aktuálny status, ale aj fakt, že nie je hlboko ponorený do klanovo-žúzových väzieb, má schopnosť byť spravodlivým sudcom – BIEV (pozn. súd biev[4] bol tradičnou a spontánnou formou realizácie spravodlivosti v rámci kazašskej kočovníckej spoločnosti a jeho reanimácia je pokus o maximálne priblíženie obyčajového práva – a momentálneho chápania spravodlivosti – k duchovnej podstate kočovnej formy života v priestoroch Strednej Ázie) a čo je hlavné, je pokračovateľom toho, čo v Kazachstane v sociálno-ekonomickom a politickom formáte začal a realizoval elbasy N. A. Nazarbajev.
 

Štandardná dynamika

Ak sa pozrieme na dynamiku účasti vo voľbách, bola pomerne vysoká. O 10.00 miestneho času odvolilo 12,8 % voličov. Na poludnie to bolo 35,1 % a o 14.00 sa číslo dostalo na úroveň 51,8 %. Inak bola nedeľa – ktorá je nedeľou aj v Kazachstane!

Odvolené, prezidentských volieb sa podľa oficiálnych údajov zúčastnilo 77,4 % oprávnených voličov (najviac v Almatinskej oblasti – 89 %, potom v Kostanajskej oblasti - 84,1 %. Najmenej tradične v kaviarenských mestách – Almaty 52,2 % a Nur-Sultane 68,9% – paradoxne, kde sa majú voliči, v porovnaní s vidiekom a na úkor oblastí vďaka kleptokratickej politike N. Nazarbajeva zatiaľ dobre). Inak na Slovensku sa druhého kola prezidentských volieb zúčastnilo ohromujúcich 41,8 % voličov (v ostatných voľbách do EP to bolo slovenských 22,74 %).
 

kazachstan_ucast.jpg

Zdroj: https://www.election.gov.kz/upload/photo-pr/09-06-2019-yavka-22-00-rus.jpg
 

Očakávaný výsledok

Súčasný dočasný a úradujúci kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev sa stal víťazom nedeľňajších predčasných volieb novej hlavy štátu. Podľa exit pollov získal K-Ž. Tokajev cca 70,1 % hlasov. Jeho najbližší súper, kandidát A. Kosanov, dostal 15,4 percenta voličských hlasov.

Na záver...

Nemajme na nose ružové okuliare. Jednoducho, od roku 1991, teda od momentu, keď Sovietsky zväz ukončil svoju existenciu a do sveta vyrazili nezávislé subjekty medzinárodného práva – vrátane Kazachstanu – sa na ich platforme sformovali špecifické politické vzorce správania. Elít a neelít – teda voličov!

Kazašské neelity (voliči) museli tentoraz prekonať zásadnú prekážku. Tou bolo, že ako doteraz vždy nekandidoval N. A. Nazarbajev, ktorý vládol v krajine od roku 1989 (ako I. tajomník KS Kazachstanu a potom ako prvý prezident).

Viete si predstaviť, že by ste mohli voliť, a nie museli voliť? Asi ťažko! Nakoniec naša ostatná volebná skúsenosť s voľbou hlavy štátu nie je vôbec učebnicová a rýchla reverzná ľútosť voličov to nielen už nespasí a len potvrdzuje, že faktor (ne)kompetentnosti kandidáta vo voľbách nehrá úlohu, ak je vôľa, aby vyhral.

Pri ľubovoľnom pohľade na súčasnú politickú realitu v Kazachstane nezabúdajme, že Kazachstan je Kazachstan a európske vzorce politickej reality sa na túto krajinu nehodia! Týka sa to elít, neelít, ale aj kritikov!

Predčasné voľby prezidenta, ako prvé v postnazarbajevskom období boli skúškou politickej zrelosti Kazachstanu, Kazachov a Kazachstancov.

Čestne sa musím priznať, že u mňa skúškou prešli a dávam im „A“! Protokol s hodnotením „Fx“ som roztrhal a hodil do koša!

Nový prezident Kazašskej republiky – Kasym-Žomart Tokajev – je ich prezidentom!

Z osobnej skúsenosti, možno konštatovať, že bude aj dobrým... nehľadiac na to, že sa prihlásil k odkazu N. Nazarbajeva (a prečo nie?) a že časť voličov (rádovo stovky) vyšla do ulíc a demonštrovala proti. 

Miestny minister vnútra však nevydal rozkaz použiť vodné delá proti demonštrantom, tak ako je to v Bratislave a okolí bežné! To by doma (otcovi) jednoducho nevysvetlil.

Na druhej strane, je len otázkou času, keď sa niečo v Kazachstane stane.

Manévre s premenovaním miest, ulíc..., staré nové tváre z jednej rodiny, to je len zásterka pred niečím.

Taká surovinovo bohatá krajina, ktorá má dokonca dobré vzťahy s Ruskom a Čínou, predsa nemôže ísť svojou cestou!

Však ultraliberáli všetkými globsecáckymi masťami mazaní!

(Autor je vysokoškolský učiteľ)

 


[1] https://www.noveslovo.sk/c/Volby_prezidenta_v_Kazachstane_asi_budu

[2] https://www.election.gov.kz/kaz/

[3] https://www.nationalbank.kz/?furl=cursFull&switch=rus

[4] Inštitút BIEV mal v stredovekej, t.j. prakticky až do začlenenia území Kazašského chánstva do Ruskej impéria neskôr do priestoru Sovietskeho zväzu, kazašskej spoločnosti „vysoký cveng“. Podľa mnohých expertov, termín vychádza zo starotureckého a kazažského „biik“, čo znamená: vysoký, všemohúci, veľký. (v moderných jazykoch ako „bek“). Konanie biev sa neustále nachádzalo pod „spoločenskou kontrolou.“ Prijímali rozhodnutia nielen pri účasti zainteresovaných osôb, ale aj pred verejnosťou, ktorá sa mohla aktu vyhlásenia rozhodnutia slobodne zúčastniť. Takže takýto sudca musel na váhy spravodlivosti klásť aj svoje svedomie a česť. Dodnes je v Kazachstane platné príslovie: «Биің қылаң болса, елің ылаң болады», čo vo voľnom preklade do slovenčiny znamená: „ak prijímaš rozhodnutie, ktoré kriví dušu, potom ťa neminie hnev v tvojom rode.“

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984