Dovolenka ako digitálny detox

Počet zobrazení: 3223

detoxx.jpgPočas tohto leta v Spojených štátoch sa stal viditeľným nový trend v dovolenkovaní vo forme protipočítačových odvykacích kúr. Ako o tom informoval denník New York Times, v netradičných táboroch v lesoch Kalifornie absolvoval rastúci počet „obetí“ moderných IT technológií tzv. digitálny detox.

Podľa počítačového programátora firmy Apple, prvá noc v takomto detoxikačnom tábore bez iPadu predstavovala pre neho nočnú moru. Išlo o jeden z prvých ozdravných táborov organizovaných špeciálne pre potreby expertov zo Siliconového údolia trpiacich závislosťou na počítačoch. Počiatočné nadšenie z šírenia počítačových technológií už vypršalo a to má za následok kritickejší pohľad aj na expertov, ktorí tieto technické novinky marketingovo vnucujú nám všetkým. Nový trend je súčasťou offlajnového hnutia, teda odpojenia sa od elektronických zdrojov (unplugged). Manažéri, programátori, technici sa na celé týždne snažia vypnúť smartphony, už začínajú chápať, že sa stali na nich podobne závislými ako narkomani na iných drogách. Všimli si už, že keď sú čo i len hodinu bez svojich technologických vymožeností, cítia napätie, majú sucho v ústach a trasú sa im ruky, atď. Psychológovia tieto príznaky dobre poznajú, ide o neklamný dôkaz začínajúcej závislosti. Takto ľudská inteligencia vyrába najnovšie verzie civilizačných chorôb.

Jeden IT detoxikačný tábor s 200 účastníkmi sa organizoval v borovicových lesoch (s vysokou koncentráciou negatívnych iónov – prírodnou „nabíjačkou“ psychiky) severne od San Francisca v Camp Grounded a bol beznádejne vypredaný už vopred. Boli to väčšinou ľudia, ktorí vo svojej práci civia denne 16 hodín na monitor, čítačky, či obrazovky mobilov. Pri táborovej bráne museli všetci odovzdať počítačovú výbavu a sľúbiť, že na 36 hodín nebudú premýšľať o svojej práci, nesplnených úlohách, či o svojom šéfovi. Boli však aj takí, ktorí to nevydržali a po niekoľkých hodinách dezertovali do najbližšej internetovej kaviarne. Mnohí z účastníkov priznali, že prvé dni a noci detoxu znášali veľmi ťažko. Zakladateľ projektu Felix Levi označuje uvedené odvykacie kúry za sociálny experiment, ktorý má za cieľ obnovenie psychickej rovnováhy medzi digitálnym a každodenným životom.

Podľa štatistík je dnes vo svete viac ako 6 miliárd mobilných telefónov, čo sa blíži počtu obyvateľov zemegule. Z viacerých prieskumov vysvitá, že mnohých už IT technológie ovládli natoľko, že vykazujú viaceré príznaky fyzickej adikcie. Nie sú v stave ísť na dovolenku bez iPadu. Dve tretiny užívateľov digitálnych technológií nevydržia bez posielania e-mailov aj z najvzdialenejších pláží, či hôr. Prirodzeným dôsledkom sa potom javí únava podobnej intenzity, ako je obvyklá počas pracovných dní. Tieto skúsenosti to len potvrdzujú, že závislosť na internete nadobudla právom oficiálnu klasifikáciu s diagnózou duševnej poruchy. V USA už môžu získať detoxikačné tábory status liečebnej kliniky, s cieľom zaistiť izoláciu pacienta od elektronického sveta. Tamojšie cestovné kancelárie už pohotovo zaviedli na 9 plážach Karibiku „zóny bez mobilných telefónov“. Podobne aj Asociácia mládežníckych hostelov inzeruje svoje najodľahlešie ubytovacie kapacity s miestami bez mobilového signálu ako odvykacie útočištia, kde si záujemci môžu skutočne oddýchnuť. Samozrejme, tento nový trend propagujú aj celebrity. Herečka Julia Roberts si nechala vo svojej rezidencii v Malibu nainštalovať špeciálne rušičky znemožňujúce telefónovanie, či používanie lap-topov. Technologický expert Paul Miller strávil ostentatívne celý rok bez online pripojenia. V dôsledku čoho si údajne opätovne obľúbil komunikáciu za pomoci klasickej pošty.

Podobne ako tradičné spôsoby dovolenkovania, aj digitálny detox má za cieľ fyzickú a psychickú regeneráciu ľudí po celoročných stresoch v zamestnaní. Fázový rozdiel medzi nimi je daný o. i. tým, že tradičné dovolenky uprednostňujú zamestnanci mainstreamu, kým digitálny detox má byť záchranným pásom pre moderných workoholikov. Z hľadiska mechanizmu ide v princípe o podobné procesy „vypnutia“, či „odpojenia“ z obvyklej adaptácie. Stresová analgezia prechádza do hypnotickej (tradičné dovolenky), resp. autohypnotickej analgezie (digitálny detox). Prostredníctvom beta endorphinu sa uplatňuje analgetický účinok na úrovni CNS a modulácie psychiky.      

Priekopníčka „od-e-mailizovaného“ sveta Danah Boyd, ktorá pracuje pre Microsoft a učí na Harvard University, trávi pravidelne dvojtýždňové dovolenky bez elektronickej pošty. Asi vie prečo. Varuje, že by sme sa za žiadnu cenu nemali stať novodobými otrokmi počítačov, treba sa vedieť aspoň na čas odpojiť od IT. Inak hrozí, že človek bude „stále mentálne v práci“.  

 Foto: davitydave / Creative Commons

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984