Ďakujeme, pani prezidentka, ale...

Počet zobrazení: 3489

Keď posivený svedok počúval potlesk lekárskych profesijných združení, predstaviteľa miest a obcí i politika Petra Pellegriniho za „priamy, jasný a zodpovedný postoj pani prezidentky“, zapochyboval, či z obrazovky počul to, čo oni. Jemu sa totiž zdalo, že nám opäť podala dar aj nedar, ktorý zaplieskal krídlami a odletel. Trvala na dobrovoľnej účasti na testovaní, ale podobne ako premiér nás rozdelila na zodpovedných a nezodpovedných. Upustenie od sankcií za neúčasť žiadala iba pre tých, „ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí naň nemôžu prísť“. Tých nezodpovedných, ktorí sa držia dobrovoľnosti, pochybujú o vhodnosti rýchlotestov alebo ich odplašil spôsob komunikácie zo strany vlády, hodila napospas už ani nie tak úradom alebo šéfom firiem či inštitúcií, ako zodpovedným a iniciatívnym kolegom na pracovisku. Po mediálnom a statusovom drile matovičovskejším od Matoviča.

Posivený svedok sa len pousmial: dobré ráno, pani prezidentka! Veď signály o nepripravenosti megalomanského projektu zachytila už dávnejšie. Preto predsa požiadala o zvolanie Bezpečnostnej rady SR. „Vládu som tiež upozornila na sťažnosti samospráv, že sa im nedostáva dostatok informácií a pomoci.“ (prezident.sk, 20. 10. 2020) K spokojnosti Igora Matoviča na brífingu zároveň poznamenala: „Tak ako majú Ozbrojené sily SR vysoký kredit, tak ho potvrdzujú aj v rámci tejto prípravy, myslia na každý detail. Vláda problémy rieši.“ (slovensko.hnonline.sk, 20. 10. 2020) Kde sa to teda zvrtlo, že deň pred spustením operácie náčelník generálneho štábu v Prezidentskom paláci skonštatoval len 60-percentnú pripravenosť? Alebo to nebolo ružovejšie ani po zasadnutí bezpečnostnej rady? Nezabudla hlavná veliteľka ozbrojených síl na známu a osvedčenú zásadu: dôveruj, ale preveruj?

Treba prezidentke uznať, že svoj príhovor začala razantne. Až sa posivený svedok zľakol, či to vydržia múry vládneho paláca a dvoch ministerstiev. No namiesto toho, aby zbabranú akciu odtrúbila, pozvala nás do šoru pred odbernými strediskami. Dokonca aj rovnakým slovníkom ako premiér či lídri koaličných strán. Medzi nami: mohla ju stopnúť, keď deň predtým predsedníčka EK Ursula von Leynová vyhlásila, že „masové testovanie populácie bude kľúčom k riešeniu pandémie“? Odkázala nám to počas videokonferencie lídrov EÚ o rýchlotestoch a distribúcii vakcín. (spravy.pravda.sk, 29. 10, 2020)

Ktovie, či Slovensko nie je „pilotnou Oravou“ pre ľudnatejšie štáty Európskej únie...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984