Reklama
Reklama

Čo si priať do nového roka

Počet zobrazení: 1361

Pokiaľ ide o moju osobu, tak zdravie a zdravie aj pre mojich blízkych. Pokiaľ ide o mňa ako občana, tak zdravie všeobecne, takže zdravie medicínske, ale aj zdravie spoločenské, to znamená dobré vedenie štátu a dobrý výkon všetkých štátnych aj neštátnych inštitúcií v prospech nás všetkých.

No a tu máme zásadný problém – spoločnosť je zavírená koronou, ale aj hlúposťou a korupciou. Občianska spoločnosť už bola dávnejšie deštruovaná a právny štát existuje iba v mysliach naivných ľudí alebo neserióznych vládcov. Niekedy si neviem zodpovedať otázku: je u nás primitívna diktatúra, alebo diktatúra primitívov? Vládca bez problémov odstraňuje osobné slobody a „siloví“ ministri sa vyhrážajú, že môže byť aj horšie. Nuž v diktatúrach to naozaj tak chodí.

Podľa jedného amerického politológa (jeho názor je široko akceptovaný) je jediným legitímnym dôvodom existencie vlády blahobyt obyvateľov. Nuž menšej časti sa určite neprimerane ich užitočnosti aj darí, no väčšine? Blahobyt tu je chápaný nielen v materiálnom zmysle, ale aj ako pokoj a spokojnosť, teda priaznivé prostredie pre život. No ak sa vláda stále zaoberá myšlienkami čo zakáže, tak o blahobyte nemôže byť ani reči.

Nechápal som, ako je možné, že pri takom hlúpom vládnutí má hlavná vládna strana stále nad 10 percent podpory. Jeden známy mi povedal svoju skúsenosť: má nejakých známych, ktorí sú podporovatelia Matoviča, tak sa ich spýtal, čo oni na vládnutie. Odpoveď: treba mu dať šancu, veď zatvára policajtov a sudcov. No toto nie je podstata vládnutia, aspoň v demokracii určite nie. Sú to bezstarostní hlupáci? No majú k tomu blízko.

Už rok žijeme v ohrozovaní koronou. Ako sa správa vláda? Nijako, testuje a teraz zase skrínuje. Šéf vlády povedal v TV, že boj s koronou nevyhrajú vakcíny a očkovanie, ale testovanie. Asi si dáva vŕtať v nose každý deň. Oficiálne požehnaný výrobca vakcíny viditeľne špekuluje a nedodáva kontrahované množstvá – čo tým sleduje? Zvyšovať cenu, alebo dodávať inde? Maďarský premiér sa rozhodol obrátiť sa na ruského výrobcu a nakúpiť vakcíny. Jeden podivný slovenský europoslanec to okomentoval, že je to v protirečení k bruselskej politike. No ja to vidím inak: ľudia v Európe sú občanmi niektorého štátu, nie Európskej únie, ani nie sme vazalmi nejakej tam pobývajúcej Nemky. Ide o spomenutý blahobyt – maďarský premiér si uvedomuje zodpovednosť za osudy maďarských občanov a tak koná. Slovenský premiér si uvedomuje zodpovednosť za udržanie vlastného koryta a tak aj koná.

Ani Európska komisia nekoná v zmysle blaha únie a občanov členských štátov, ale pokojne si stráži stoličky či nákladné kreslá – a darí sa jej to.

Vláda bojujúca s korupciou si počína skutočne v duchu starostlivosti o blahobyt občanov – no aspoň niektorých. Po prevalení trapasu s diplomovkami premiéra, šéfa parlamentu a dokonca ministra školstva bol prijatý zákon, ktorý v budúcnosti neumožní takéto krádeže duchovného vlastníctva, no kto si nakradol doteraz, má sa dobre o iní mu môžu závidieť.

Najnovšie odhalenie, že poradca vrchného bojovníka za všetko získal od Budajovho ministerstva dotáciu skoro 400 tisíc eur, by v cudzine bolo škandálom na odstúpenie premiéra aj patričného ministra. Na Slovensku si obšťastnený jednotlivec zbalil vecičky vrátane spomenutých peňazí a odstúpil formálne od premiéra. Dostával za rady štátne peniaze? Aký druh poradenstva vykonával?

Do priania do nového roka sa mi zmestí aj prianie svetového aj regionálneho mieru a príchod silnej vlny osobností do politiky, ktorí by konali v prospech občanov každej krajiny.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama