Reklama

Chaos menom Matovič

Počet zobrazení: 4221

Ešte jedna poznámka, k tomu pánovi, ktorého dnes odvolávajú. Jeho príbeh pekne ukazuje, ako sme si nechali otráviť verejné diskusie.

Pretože on už roky púšťa do obehu veci, ktoré sú síce pochybné alebo priamo nepravdivé, ale aj tak sa ujmú. Znovu pripomeniem, ako zvolal tlačovku a vykrikoval, že Robert Fico má stámilióny ukryté na Belize. Ani sa veľmi netajil tým, že si to len tak z dlhej chvíle vymyslel. Ale slovné spojenie „účet na Belize“ úplne zľudovelo.

Napriek tomu, mimochodom, že Belize sa prakticky nepoužíva na ukrývanie peňazí (na to sú iné daňové raje, kde máte aj prívetivú legislatívu, aj príslušné služby právnikov a bankárov). On to spomínal preto, že Belize nevydáva ľudí na trestné stíhanie do väčšiny krajín, bývajú tam ľudia ako bývalý mafián Mello, tak to spojil s Ficom, aby to bolo extra nepríjemné, bez ohľadu na fakty.

matonevedom843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Podobne sa tisíce ľudí smiali a dodnes smejú na Počiatkovi „Michelovi“, hoci nikto z nás netuší, čo je pravdy na tom, že si bývalý minister financií v Cannes necháva hovoriť Michel. Aj ak sa o tom náhodou Igor rozprával s nejakým strážnikom v búdke, ako on tvrdí, ktovie, čo mu ten vlastne hovoril. Pri Igorových jazykových schopnostiach vieme, že to mohlo vlastne byť hocičo.

Najviac ale verejnú diskusiu otrávil tým, že zobral už aj tak nafúknuté mediálne príbehy o tom, ako sa tu vraj rozkrádajú miliardy z verejných zdrojov a ešte ich zdramatizoval. Robí to aj v tieto dni, pýta sa, či je rovnaký, ako tí, ktorí túto krajinu okradli o 13 miliárd a podobne.

Toto je zvlášť toxické. Niežeby sa tu hospodárilo príkladne. Ale nikto si nezobral domov 5, 10, 20 miliárd, alebo podobné číslo. Takto presne rozmýšľa typický volič Igora Matoviča, bude vám rozprávať príbehy o tom, ako by sa z každoročne ukradnutých peňazí dalo ešte raz zaplatiť zdravotníctvo a podobné úplne streštené hlúposti.

Výsledkom toho, ak toto stále vykrikujete a ukazujete na papierikoch na tlačovkách a nerobíte nič iné, je to, že a) už sa prestáva rozlišovať medzi skutočne korupčnými kauzami (ktoré TREBA riešiť) a takými, kde sa len fakty prispôsobili tomu, aby daná vec vyznela príslušne farbisto; b) neriešia sa reálne problémy vládnutia, a tie sa naozaj primárne netýkajú korupcie; c) ľudia si myslia, že majú voliť tých, ktorí najhlasnejšie vykrikujú. Výsledkom je Igor.

Je tu nakoniec atmosféra, keď sa kopa ľudí ani nesnaží správať čestne, veď načo, aj tak vás pošpiní už len to, že ste sa nejako priblížili k verejnému sektoru alebo priamo politike, to už je lepšie funkciu brať len polovážne, alebo prípadne na tom rovno aj nejako zarobiť. A že sa tu ľudia nesnažia podávať nejaký výkon na úrovni hľadania technických riešení vládnutia, veď načo, ono to nikoho nezaujíma, zaujímavé sú len tie dramatické príbehy o miliardách a mafiánoch. Prípadne nejaké úplne infantilné sľuby, ako údajne viete všetko vyriešiť, zložité, dlhoročné problémy za pár mesiacov a zmenami pár zákonov. A ľudia tomu často pred voľbami naozaj veria. A zase, najmä preto, že si myslia, že stačí z cesty odstrániť nejaké temné sily a potom už všetko pôjde ľahko.

Ale ak sa politika robí len týmto najjednoduchším spôsobom, že si pár krát týždenne vymyslíte nejakú exhibíciu, je to pre krajinu zničujúce. A naozaj, vyliezť pred kamery a hodinu tam bľabotať nejaké nezmysly, alebo poskakovať s transparentom pred plénom Národnej rady nie je nijaká zložitá práca. Ani nič udatné.

A teraz na toto všetko budeme doplácať dvojnásobne. Síce sa nám tu ponúkajú veľké európske zdroje na modernizáciu krajiny, ale na úrovni vlády neexistuje nijaká predstava, ako by tá modernizácia mala vyzerať. Isto, človek môže pociťovať škodoradosť v tom, že Matovič tak, ako sa mu v malom vypomstila diplomovka, vo veľkom meradle zhynie na tom, že tu bude veľký chaos v míňaní peňazí. A ten chaos tu bude, obrovský, čo si ľudia pretavia do príbehov, ako, pre zmenu, je mafiánom Matovič. A tak aj dopadne.

Ale aké je to zadosťučinenie, keď to všetko nám všetkým tak veľmi škodí?

(Status na FB 23. 7. 2020, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy