Celostný pohľad na pacienta

Počet zobrazení: 2689

Rád by som sa v mojej krátkej úvahe zmienil o  veľmi ťažkej, strategickej a aj vizionárskej téme, ktorá  nemá jednoduchú  odpoveď a nie je často manifestovaná. Ide o celostný  pohľad, ktorý  prináša novú definíciu choroby a liečenia pacienta. Na pacienta sa nemožno pozerať ako na biologický preparát a uzlíček bolestí. Preto je aj liečba v mnohých prípadoch mechanickej povahy (syntetické lieky na báze chémie, liečba symptómov a ignorovanie príčin chorôb).

human-skeleton.jpg
Ilustračné foto: Pixabay.com

Okrem fyzického tela máme predsa vitálne, čiže energetické telo a mentálne telo, čiže myseľ . Pacienta preto treba liečiť i na ďalších úrovniach jeho vedomia, teda v dimenzii vitálnej, mentálnej a intuitívnej. Ak sa medicíne nedarí plne implementovať celostné náhľady na človeka, tak mi to pripadá zvláštne. To sa najprv musí zmeniť forma kapitalizmu na humanistickú, ale tým pádom by farmaceutické korporácie výrazne znížili profit. Je súčasná forma korporátneho kapitalizmu ochotná stratiť profit alebo i celé odvetvie výmenou za zvýšenie zdravotnej úrovne obyvateľstva?  Stretol som sa s názorom, že na druhej strane tento korporátny model ženie a motivuje dopredu pokrok a inovácie. Ľudia definitívne žijú dlhšie a zlepšuje sa im kvalita života. Zdanlivo sa nám síce až tak nedarí predlžovať mladosť, iba starobu, no nemyslím si, že aj toto je celkom tak. Toľko názor z inej strany .

Ja osobne budem neustále zdôrazňovať (k prístupu k pacientovi) ideu humánneho kapitalizmu, ktorý by mal vyústiť v  humanisticky systém. Spoločnosť, kde všetko úsilie je zamerané skutočne na ľudí. Veľa  ľudí si to nevie predstaviť, ja áno.

Momentálne treba reálne vnímať stav spoločnosti, aby sa človek v súčasných podmienkach vedel správať kompromisne adekvátne. V minulosti, prítomnosti aj v budúcnosti človek bol, je a bude určitá komodita, na ktorej sa dá celkom slušne zarobiť pri zohľadnení jeho momentálnej neschopnosti účinne sa brániť proti vydieračským praktikám. Žiaľ, to sú negatíva súčasnej doby – príliš veľa povrchných informácií, ich ľahká dostupnosť a absencia skutočnej múdrosti a rozhľadu .Vytváranie falošnej nádeje u ťažko chorých pacientov, oberanie ich o peniaze za nezmyselné úkony a služby a prípadné navádzanie len na alternatívnu liečbu je neetické a ľudsky odporné. Myslím si, že medicínu je potrebné zakomponovať do spoločenského vývoja ako povinnosť štátu, ako humánnu bezpečnosť spoločnosti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984