Čas na nových 2 000 slov

Počet zobrazení: 3984

Pred polstoročím zverejnil Ludvík Vaculík text, ktorý vošiel do histórie pod názvom „Dvetisíc slov“. Priniesol ho 27. júna 1968 týždenník čs. spisovateľov Literární listy a súčasne mu priestor vyčlenili i denníky Mladá fronta, Práce a Zemědělské noviny pod podstatne dlhším pôvodným názvom: „Dva tisíce slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem“ (http://www.totalita.cz/txt/txt_2000slovt.php).

Dvetisíc slov bol pred 50-timi rokmi jedným z dvoch najvýznamnejších dokumentov Pražskej jari. Kým Akčný program KSČ bol výzvou k reforme komunistickej strany, Vaculíkov manifest obsahoval podnety, smerujúce mimo rámca oficiálneho programu štátostrany. Na oboch brehoch rieky Moravy zavládlo neuveriteľné ticho. 2 000 slov zaplavilo najmä väčšie a stredné mestečká, oveľa viac ako kalné dunajské vody počas povodne v roku 1965. Časť občanov Československa, ktorá s ním súhlasila mlčala - od prekvapenia z autorovej odvahy aj z obavy o jeho osud. Druhá polovica oboch národov federálnej republiky mlčala tiež. Od hanby. Lebo s ním nesúhlasila, hoci vedela, že má pravdu... O dokumente mlčal vtedy Československý rozhlas aj jeho mladšia sestra Československá  televízia. Sila dvoch tisícok slov pretrvala veky, Dokonca o ňom ľudia ešte aj po dlhých rokoch vymysleli anekdotu, ktorá sa šeptom rozširovala od ucha k uchu: „Zoberte 2 000 tankov, 1 999 z nich predajte a posledný roztavíte a vyrobíte z neho 2 000 sekier. 1 999 z nich predáte a tou zvyšnou zotnete 2 000 stromov. 1 999 z nich predáte a z toho ostatného kmeňa vyrobíte 2 000 ceruziek a 2 000 listov papiera. Predáte 1 999 z oboch výrobkov, aby ste tou poslednou ceruzkou napísali na zvyšný papier 2 000 slov...a vráti sa vám tých 2 000 tankov.

Minister obrany Jaroslav Naď by dnes vyskočil od radosti. Mali by sme 2-krát viac pásových vozidiel ako bojaschopných vojakov! Preto k nám na doplnenie stavov ťahá radšej amerických vojakov... Ťažko sa o tejto vláde a jej cieľoch, rozhodnutiach, predstaviteľoch a o ich verejných vyjadreniach píše vážne, nebodaj seriózne. Každý, kto to doteraz akýmkoľvek spôsobom skúsil, dočkal sa priamo od priemera (pardon! - premiéra) Matoviča označenia: „skorumpovaný zlodej“ – ako Robert Fico, „múdrosráč“ - ako Peter Pellegrini, „úplatná defka“ - ako Monika Jankovská, „zlodej zaprdený“ – ako Andrej Danko, „podvodník“ – ako Béla Bugár, „nezodpovedná“ ako prezidentka Čaputová, „mydlič barana“ - ako Ľuboš Blaha, „dilinko“ - ako Marián Balázs, „blázon šíriaci konšpiračné bludy“ – ako  MUDr. Igor Bukovský, Lebo verejne známy a populárny lekár a propagátor zdravej výživy si dovolil vyjadriť verejne svoj názor: „Terajší predseda vlády porušuje nariadenia svojho hlavného hygienika a zabáva sa na 150-člennej svadbe vo vnútorných priestoroch bez rúška. Minister zdravotníctva súčasne posiela do ulíc, autobusov, obchodov a reštaurácií „silové zložky“, aby dohliadali na nosenie rúšok. Žijeme v chaose, ktorý je výsledkom našej ľahostajnosti a rezignácie na slušnosť, princípy a rovnosť pred zákonom. Prijali sme marazmus, ktorý sa v našej krajine rozrástol vďaka režimu politických strán,“ vyhlásil Bukovský začiatkom septembra a vyzval Matoviča, aby sa po vzore svojich írskych kolegov ospravedlnil národu a odstúpil z funkcie. Zároveň vyzval ministra zdravotníctva Mareka Krajčího , aby odvolal „silové zložky“ z výkonu dohľadu nad nariadením nosenia rúška.  A reakcia trnavského Igora? Ešte mu pridal aj ďalšiu farebnú nálepku: „cirkusový šašo.“ Už zo samotných nadávok a urážok politických súperov i kritikov jeho infantilnosti, pretvárky jeho manželky Pavlíny, účelovosti hnutia OĽaNO, nekompetentnosti jeho vládnej koalície by sa dal zostaviť a vytlačiť unikátny slovníček s 2 000 vulgárnymi slovami a šťavnatými urážkami. A veru ministerský predseda Matovič nie je žiadny „strachopud“, veď nemá zjavne problém onálepkovať len jednotlivcov. Odvážne si to hoci kedy rozdá aj s väčšími skupinami ľudí. „Korupčnou bandou“ nazval všetkých slovenských úradníkov, „pokakancami“ nazval sudcov, zaútočil i na futbalových fanúšikov Slovana fejsbúkovým odkazom: „Blb je nezničiteľný. Spredu i zozadu sa číta rovnako“ . Kotlebových voličov nazval „opicami"...

Najnovšie, v situácii keď koncom septembra v druhej vlne koronavírusovej epidémie stúpajú počty nakazených, nám – občanom Slovenska - odkázal: „Uvedomte si ľudia, že nastal čas, aby ste boli ticho!“ V zúfalstve sa šéf exekutívy dostal po pol roku v premiérskom kresle do stavu, že by najradšej vymenil národ. No veď hej, pán premiér, nezabudnite na slovenské porekadlo, že: „na každú sviňu sa niekde už voda varí.“ Z praktického hľadiska je jednoduchšie vymeniť „jedného poloblázna, klamára, daňového podvodníka, plagiátora i táraja“, než 5 milión obyvateľov. A to nielen podľa parlamentných kritikov aj čoraz širších vrstiev voličov. Myslím, že nastal čas na vydanie „nových 2 000 slov“ aj na Slovensku.

Dnes som si taký text prečítal z druhého brehu rieky Moravy pod názvom: Přála bych si ...aneb „2000 slov dnes.“( http://blog.aktualne.cz/blogy/jana-hamplova.php?itemid=35008) Napísala ich obyčajná žena Jana Zwyrtek Hamplová – advokátka, komunálna politička, bývalá starostka  z Mohelnice. Viacerí v Čechách ju tipujú na budúcu českú prezidentku. Napriek tomu, že jej manifest o politike, politikoch, slušnosti vo verejnom živote, o nedovolenej migrácii, o nefunkčnosti Európskej únie, o práve a spravodlivosti, o životnom prostredí, o dôležitosti kultúry a vzdelania sa opäť, ako pred polstoročím neobjaví v Českej televízii, v Českom rozhlase a už vôbec nie v našich slovenských verejnoprávnych médiách či v denníkoch tzv. hlavného prúdu. Nič to, možno sa aj v krajine pod Vysokými Tatrami nájde autor s perom ostrým, ako mával „prekliaty básnik“ - Laco Novomeský, „červený Hemingway“ - Ladislav Mňačko, „reportér a lazník“ - Gavril Grizlov alebo nezabudnuteľný „baťko“ – Vladimír Mináč.

Som presvedčený, že takéto aktuálne „Žiadosti slovenského národa“ v dobe koronovanej vlády by stálo za to vydať a distribuovať bezplatne do schránok všetkým občanom skôr ako pripravovaný propagandistický Matovičov plátok „Vládne noviny“.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984