Reklama
Reklama

Čas na nových 2 000 slov

Počet zobrazení: 3213

Pred polstoročím zverejnil Ludvík Vaculík text, ktorý vošiel do histórie pod názvom „Dvetisíc slov“. Priniesol ho 27. júna 1968 týždenník čs. spisovateľov Literární listy a súčasne mu priestor vyčlenili i denníky Mladá fronta, Práce a Zemědělské noviny pod podstatne dlhším pôvodným názvom: „Dva tisíce slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem“ (http://www.totalita.cz/txt/txt_2000slovt.php).

Dvetisíc slov bol pred 50-timi rokmi jedným z dvoch najvýznamnejších dokumentov Pražskej jari. Kým Akčný program KSČ bol výzvou k reforme komunistickej strany, Vaculíkov manifest obsahoval podnety, smerujúce mimo rámca oficiálneho programu štátostrany. Na oboch brehoch rieky Moravy zavládlo neuveriteľné ticho. 2 000 slov zaplavilo najmä väčšie a stredné mestečká, oveľa viac ako kalné dunajské vody počas povodne v roku 1965. Časť občanov Československa, ktorá s ním súhlasila mlčala - od prekvapenia z autorovej odvahy aj z obavy o jeho osud. Druhá polovica oboch národov federálnej republiky mlčala tiež. Od hanby. Lebo s ním nesúhlasila, hoci vedela, že má pravdu... O dokumente mlčal vtedy Československý rozhlas aj jeho mladšia sestra Československá  televízia. Sila dvoch tisícok slov pretrvala veky, Dokonca o ňom ľudia ešte aj po dlhých rokoch vymysleli anekdotu, ktorá sa šeptom rozširovala od ucha k uchu: „Zoberte 2 000 tankov, 1 999 z nich predajte a posledný roztavíte a vyrobíte z neho 2 000 sekier. 1 999 z nich predáte a tou zvyšnou zotnete 2 000 stromov. 1 999 z nich predáte a z toho ostatného kmeňa vyrobíte 2 000 ceruziek a 2 000 listov papiera. Predáte 1 999 z oboch výrobkov, aby ste tou poslednou ceruzkou napísali na zvyšný papier 2 000 slov...a vráti sa vám tých 2 000 tankov.

Minister obrany Jaroslav Naď by dnes vyskočil od radosti. Mali by sme 2-krát viac pásových vozidiel ako bojaschopných vojakov! Preto k nám na doplnenie stavov ťahá radšej amerických vojakov... Ťažko sa o tejto vláde a jej cieľoch, rozhodnutiach, predstaviteľoch a o ich verejných vyjadreniach píše vážne, nebodaj seriózne. Každý, kto to doteraz akýmkoľvek spôsobom skúsil, dočkal sa priamo od priemera (pardon! - premiéra) Matoviča označenia: „skorumpovaný zlodej“ – ako Robert Fico, „múdrosráč“ - ako Peter Pellegrini, „úplatná defka“ - ako Monika Jankovská, „zlodej zaprdený“ – ako Andrej Danko, „podvodník“ – ako Béla Bugár, „nezodpovedná“ ako prezidentka Čaputová, „mydlič barana“ - ako Ľuboš Blaha, „dilinko“ - ako Marián Balázs, „blázon šíriaci konšpiračné bludy“ – ako  MUDr. Igor Bukovský, Lebo verejne známy a populárny lekár a propagátor zdravej výživy si dovolil vyjadriť verejne svoj názor: „Terajší predseda vlády porušuje nariadenia svojho hlavného hygienika a zabáva sa na 150-člennej svadbe vo vnútorných priestoroch bez rúška. Minister zdravotníctva súčasne posiela do ulíc, autobusov, obchodov a reštaurácií „silové zložky“, aby dohliadali na nosenie rúšok. Žijeme v chaose, ktorý je výsledkom našej ľahostajnosti a rezignácie na slušnosť, princípy a rovnosť pred zákonom. Prijali sme marazmus, ktorý sa v našej krajine rozrástol vďaka režimu politických strán,“ vyhlásil Bukovský začiatkom septembra a vyzval Matoviča, aby sa po vzore svojich írskych kolegov ospravedlnil národu a odstúpil z funkcie. Zároveň vyzval ministra zdravotníctva Mareka Krajčího , aby odvolal „silové zložky“ z výkonu dohľadu nad nariadením nosenia rúška.  A reakcia trnavského Igora? Ešte mu pridal aj ďalšiu farebnú nálepku: „cirkusový šašo.“ Už zo samotných nadávok a urážok politických súperov i kritikov jeho infantilnosti, pretvárky jeho manželky Pavlíny, účelovosti hnutia OĽaNO, nekompetentnosti jeho vládnej koalície by sa dal zostaviť a vytlačiť unikátny slovníček s 2 000 vulgárnymi slovami a šťavnatými urážkami. A veru ministerský predseda Matovič nie je žiadny „strachopud“, veď nemá zjavne problém onálepkovať len jednotlivcov. Odvážne si to hoci kedy rozdá aj s väčšími skupinami ľudí. „Korupčnou bandou“ nazval všetkých slovenských úradníkov, „pokakancami“ nazval sudcov, zaútočil i na futbalových fanúšikov Slovana fejsbúkovým odkazom: „Blb je nezničiteľný. Spredu i zozadu sa číta rovnako“ . Kotlebových voličov nazval „opicami"...

Najnovšie, v situácii keď koncom septembra v druhej vlne koronavírusovej epidémie stúpajú počty nakazených, nám – občanom Slovenska - odkázal: „Uvedomte si ľudia, že nastal čas, aby ste boli ticho!“ V zúfalstve sa šéf exekutívy dostal po pol roku v premiérskom kresle do stavu, že by najradšej vymenil národ. No veď hej, pán premiér, nezabudnite na slovenské porekadlo, že: „na každú sviňu sa niekde už voda varí.“ Z praktického hľadiska je jednoduchšie vymeniť „jedného poloblázna, klamára, daňového podvodníka, plagiátora i táraja“, než 5 milión obyvateľov. A to nielen podľa parlamentných kritikov aj čoraz širších vrstiev voličov. Myslím, že nastal čas na vydanie „nových 2 000 slov“ aj na Slovensku.

Dnes som si taký text prečítal z druhého brehu rieky Moravy pod názvom: Přála bych si ...aneb „2000 slov dnes.“( http://blog.aktualne.cz/blogy/jana-hamplova.php?itemid=35008) Napísala ich obyčajná žena Jana Zwyrtek Hamplová – advokátka, komunálna politička, bývalá starostka  z Mohelnice. Viacerí v Čechách ju tipujú na budúcu českú prezidentku. Napriek tomu, že jej manifest o politike, politikoch, slušnosti vo verejnom živote, o nedovolenej migrácii, o nefunkčnosti Európskej únie, o práve a spravodlivosti, o životnom prostredí, o dôležitosti kultúry a vzdelania sa opäť, ako pred polstoročím neobjaví v Českej televízii, v Českom rozhlase a už vôbec nie v našich slovenských verejnoprávnych médiách či v denníkoch tzv. hlavného prúdu. Nič to, možno sa aj v krajine pod Vysokými Tatrami nájde autor s perom ostrým, ako mával „prekliaty básnik“ - Laco Novomeský, „červený Hemingway“ - Ladislav Mňačko, „reportér a lazník“ - Gavril Grizlov alebo nezabudnuteľný „baťko“ – Vladimír Mináč.

Som presvedčený, že takéto aktuálne „Žiadosti slovenského národa“ v dobe koronovanej vlády by stálo za to vydať a distribuovať bezplatne do schránok všetkým občanom skôr ako pripravovaný propagandistický Matovičov plátok „Vládne noviny“.

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama