Bumerang sa vracia...

Počet zobrazení: 4014

Hurikány, tajfúny, tornáda, cyklóny mávajú vo svete rôzne pomenovania. Hoci sú hrozné a prinášajú smrť i skazu, najčastejšie nesú krásne ženské mená : „Santa Anna“, „Ariene“, „Katrina“, „Cindy“ a podobne ...  

Hokejoví odborníci a veci znalí predpovedali, že vlna označená v Česku v roku 2015 ako „Růža“..., sa privalí na Slovensko s krycím menom „Ernie“. Tréner českej hokejovej reprezentácie Vladimír Růžička čelil obvineniam z možnej korupcie aj zo sprenevery. Po trestnom oznámení musel odstúpiť z kresla kormidelníka národného tímu. Slovenská hokejová cyklóna namierená pôvodne na trénerské posty sa však odrazila od tatranského skaliska a prekvapivo sa stočila priamo na Bratislavu. „Game of Thrones“ je americký dobrodružno-fantastický televízny seriál z produkcie televízie HBO, vytvorený podľa knižnej série od George R. R. Martina s názvom „Pieseň ľadu a ohňa“.

hokejovoz.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Slovenská verzia „hry o trón“ bavila aj znepokojovala krajinu pod Vysokými Tatrami celý rok 2015. V zákopoch, no predovšetkým v mediálnom vojnovom poli sa bojovalo o post prezidenta hokejového zväzu. Neúprosne a veru ani nie vždy férovo. Richard Lintner vtedy prehral s Igorom Nemečkom na body... Rozhodlo 13 hlasov na Kongrese SZĽH. No už presne o rok – v júni 2016 – Nemeček skončil a na hokejovom tróne ho (po hlasovaní mimoriadneho kongresu) vystriedal Martin Kohút. Striedanie a pohyb na striedačkách je prirodzenou súčasťou hokeja. Najrýchlejší kolektívny šport je úžasnou možnosťou merania síl, talentu a šikovnosti aktérov, veľkým divadlom pre oči diváka, ale aj príležitosťou pre zákulisných hráčov.    

Pred poslednými, tohtoročnými majstrovstvami sveta hokejistov do 20 rokov v Kanade patrilo na Slovensku medzi najdiskutovanejšie témy rozhodnutie trénera Ernesta Bokroša nenominovať na šampionát talentovaného Maxima Čajkoviča. Napriek tomu sme z elitnej skupiny nevypadli, no nekonal sa ani žiaden zázrak. Naši mladíci so vztýčenými hokejkami pod dvojkrížom na dresoch prehrali vo štvrťfinále vo Vancouveri s Ruskom 3:8 a s turnajom sa rozlúčili. Zverenci trénera Ernesta Bokroša tak na turnaji obsadili konečné 8. miesto. Niekto by mohol byť spokojný, iného mohlo opantať sklamanie. Veci znalí čakali..., tušili že v dolinách nebude ticho. Uplynulo totiž presne dvadsať rokov od zisku prvých historických medailí pre slovenský hokej. A boli to práve oba juniorské tímy, ktoré na prelome milénia začali aj s menom Jána Filca napĺňať sen a medailovú túžbu hokejových fanúšikov medzi Dunajom a Latoricou. Nadviazať by teda bolo na koho i na čo.

V tomto novom roku 2019 sme sa hurikánovej sezóny dočkali čoskoro. Výprava sa ešte ani nestihla vrátiť do vlasti a už sa jej dvaja členovia, Martin Pospíšil a Miloš Fafrák, pustili do kritiky. Nie však svojich výkonov. Hneď po šampionáte ostro skritizovali trénera „dvadsiatky“ Ernesta Bokroša i manažéra tímu Romana Ulehlu. O čo menej si mladé „hůlky“ pripísali gólov do štatistiky IIHF, o to viac šípov vypálili do virtuálneho prostredia sociálnej siete. Svojím hodnotením na Facebooku spochybnili prácu kouča, ktorá sa vraj priamo zobrazila v účinkovaní slovenského tímu v Kanade. „Prišiel zápas s Američanmi. Prvýkrát mi tréner povedal, že budem hrať s Krivošíkom a Ružičkom, a že som zaplatil kartou. Nevedel som, či som sa mal smiať, alebo plakať nad tým, čo mi to povedal hlavný tréner reprezentácie. Neviem, či chcel byť vtipný, ale mne to prišlo úplne úbohé“ – spomína Pospíšil a pokračuje. Nechcel som starším bratom Kristiánovi a Michalovi veriť, keď mi vraveli, čo je Bokroš za kreatúru, resp. čo sa dialo pred pár rokmi Kristiánovi na MS a ako ho ponižoval hneď po prvom vydarenom zápase. Každý chceme, aby slovenský hokej napredoval. Slovensko milujem, je pre mňa česť reprezentovať svoju krajinu. Po takýchto skúsenostiach sa však nečudujem, keď niektorí nemajú záujem reprezentovať. Nechápem, prečo nás nemal pán tréner Javorčík tento ročník. To je tréner, ktorý vie, ako na hráčov aj po mentálnej stránke, je to na slovenské pomery veľmi dobrý tréner a taktiež mal s nami veľmi dobré výsledky a hrali sme krásny kombinačný a taktiež tvrdý a rýchly hokej. Tieto veci asi nikdy nepochopím."
Na slová Pospíšila zareagoval aj jeho spoluhráč z reprezentačnej „dvadsiatky“ Miloš Fafrák, ktorý pred MS odohral sezónu v projekte HK Orange 20. „Čím by som začal, je tréner Bokroš. Je ťažké hodnotiť jeho správanie v projekte, pretože najsilnejší tím sme nemali, a keby bol hocikto tréner, tak si nemyslím, že by to niečo zmenilo. Ale čo môžem povedať k opatere o hráča a prístup trénerov a celkovo realizačný tím, tak to bolo hrozné. Okrem hokejok a zničenej nálady a najhoršej sezóny z pohľadu výsledku a aj z pohľadu toho, že tak zlého trénera, ako pán Bokroš, som nemal. A to som počúval už od ročníka '97, kde som niektorých chalanov poznal, ale nechcel som tomu veriť. Počul som od chalanov o úplatkoch, čomu som neveril, ale bohvie... Z výstroja som dostal len hokejky, zvyšok, čo som si objednal, mi odobrali a odložili do skladu a odvtedy som to už nevidel. Keď bol niekto zranený, pán manažér Ulehla sa ani len neunúval zaviesť hráča do nemocnice, lebo mal veľmi veľa roboty, takže sme si museli sami zaplatiť taxík a všetko si dohodnúť. Neprali nám ribaná, ponožky, tričká, trenky, ktoré nosíme na ľad celý mesiac, museli sme si bielizeň brať domov na opranie sami. To som ešte nezažil.“

Život je už taký. Kolotoč udalostí a prudkých zmien počasia sa nezastaví. Bude sa krútiť, vrtieť, niekoho zomelie, ďalšieho odhodí, no niekoľkých vtiahne bližšie do diania. „Vcucne“ ich, aby boli pri tom, aby si aj iní zarobili, aby sa po čase sami stali zrkadlom či terčom. Celý komplex obvinení, útokov, hodnotenia, obrany, analýz, postojov i riešení je priveľmi závažný a nemožno ho odtrhnúť od celospoločenského diania, inšpirácií, motivácie, vzorov. 

Blížia sa „veľké majstrovstvá sveta“ v hokeji, ktoré s príchodom jari hostí Slovenská republika. Bude zaujímavé sledovať, ako bude vedenie slovenského hokeja reagovať. Bude sa upratovať, zametať pod koberec, alebo skutočne sa budú riešiť reálne problémy? Tak, aby slovenský hokej nielen na oko napredoval, aby sa skvalitnil. V zlepšení podmienok a starostlivosti o mládež v kluboch, o hráčov v reprezentačných výberoch, v dlhodobom rozvoji a udržateľnosti športovej infraštruktúry. Aj vo výraznom zlepšení ekonomiky a financií. Nie jednotlivcov. V prospech celého hokejového hnutia. Skeptici však nateraz šepkajú čosi o taktickom odvrátení pozornosti... Pravdu vyjaví až odpoveď na večnú otázku „qiu bono“?   

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984