Bratislavskí traja králi

Počet zobrazení: 7964

Utorok 6. januára 2015 vyčaril modré nebo a slnko nad Bratislavu. Dokonca bol to deň pracovného pokoja. Vhodné prostredie na výlet. Sú Tri krále! Dobrá téma na prechádzku Bratislavou. Na trojkráľovú prechádzku. Robiť niečo pre telo i dušu. Kde v Bratislave nájdem troch kráľov? Zhmotnených? To znamená sošných. Bez prípravy nie je jednoduché nájsť odpoveď. A pritom v Bratislave ich nám a ríši uhorskej korunovali zo dvadsať. Kto hľadá nájde.

maria_terezia.jpgNajsamprv sme zašli do Prezidentskej záhrady. (Kde inde môže byť kráľ, ak nie u prezidenta.) Dokonca sme na úvod vrchovato naplnili občiansku zásadu o rovnosti pohlaví. Uprostred záhrady idúc na východ sa koketne pozerá na slovenského prezidenta (jeho palác) uhorská kráľovná (a titulov má plnú torbu) Mária Terézia – posledná z domu Habsburského. Sedí na koni s jemne pozláteným kantárom. Na podstavci sa dozviete informáciu, že socha je rekonštrukciou torza jazdeckého súsošia od neznámeho autora z druhej polovice 18. storočia. Autorom rekonštrukcie je akad. sochár Miroslav Černák. Prvý nami nájdený kráľ (kráľovná) zavítal do Bratislavy (Prešporka) v roku 1741.

svatopluk1.jpgCestu za druhým nám uľahčí trolejbus. Vyvezieme sa k slovenskému parlamentu, minieme bustu najznámejšieho slovenského štátnika - republikána A. Dubčeka a vybehneme na hradný vŕšok. Sme pri druhom bratislavskom kráľovi. Pri Svätoplukovi Prvom z rodu Mojmírovského. Prvom nielen menom, ale aj časom. Určite sa tadeto prechádzal niekedy v strede druhej polovice 9. storočia. Dokonca je z prvej historicky známej Bratislavy – z Brezalauspurcu. Aj on je na koni ako Mária Terézia. Tento (kôň) je bujnejší. Však jeho bujnosť sa stala aj základným kritériom historickej a občianskej vhodnosti jeho odhalenia. Aspoň podľa organizátorov hlavnoprúdovej (čítaj mejnstrímovej) verejnej mienky. Nádvorie plné zahraničných turistov, obdivujúcich kráľa týčiaceho sa nad Slovenskom od roku 2010. Napriek tomu, že nebol korunovaný ako kráľ (určite nie v Dóme sv. Martina). Nikto z okoloidúcich nemá ujmu na historickom či estetickom vedomí. Bravó, majster Kulich!

maximilan.jpgZa tým tretím schádzame do kráľovského mesta, opäť do Prešporku. Na Hlavnom námestí je Rolandova fontána. Rolandovým modelom (sochy uprostred fontány) stál samotný kráľ Maximilián (podobne ako Mária Terézia bol aj cisárom). V historických sprievodcoch sa píše, že „prvý v Bratislave korunovaný uhorský kráľ Maximilián II. (korunovácia 8. 9. 1563) si uvedomoval potrebu zabezpečenia vody pre obyvateľov mesta. Zvlášť, keď 12. septembra pri hrách usporiadaných pri príležitosti kráľovskej korunovácie vypukol v uhorskom tábore požiar, ktorý sa rozšíril aj do mesta. Preto dal zriadiť po meste vodné nádrže a zaviesť do nich po celý rok tečúcu vodu. Túto postavili v roku 1572 v západnej časti centrálneho námestia a stala sa zároveň pomníkom prvého kráľa korunovaného v Bratislave“. Našli sme aj tretieho sošného kráľa. Traja králi na Tri krále v Bratislave.

sv._stefan.jpgP.S.

Idúc dole z Hradu okolo „starého parlamentu“ priskočila myšlienka. Vedľa stojací  kláštor kapucínov má kostol zasvätený Štefanovi kráľovi! Zdvihli sme zrak a, hľa, nad vchodom výklenok so sochou.  Má na hlave kráľovskú korunu s klátiacim sa krížikom na vrchu. To je azda Štefan I. z rodu Arpádovského, náš prvý určite korunovaný kráľ! Overil som si to. Je to tak: „nad predsieňou je nika s kamennou sochou patróna kostola (dielo bratislavského umelca Antona Brandla)“. Takže v Bratislave máme záložného kráľa (Trikráľa). A ktovie o koľkých v Bratislave poniektorí ešte nevieme.

Foto: Autor

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984