Reklama
Reklama

Boli sme na Pilíši prvý raz

Počet zobrazení: 2173

Základná organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku v Sučanoch a súbor SUČIANKA, využili možnosť podporiť slovenčinu v zahraničí . Vybrali sme sa na zájazd do strediska pilišských Slovákov v Mlynkoch. V sobotu sme navštívili Ostrihom, Štúrovo, Patince (plavba na Dunaji), Komárno a Hvezdáreň  v Hurbanove. V nedeľu sme si privstali aby, sme stihli program „výstupu na vrchol Pilíša“:

vystup_na_pilis_17.5_2.jpgOd 8.00  slovenská omša v kostole v Mlynkoch;

od 9.00 do 10.00  krátke zastavenie v Slovenskom dome (foto skupiny SUČIANKA);

od 10.00 do 11.00 stretnutie účastníkov túry na Santove, pri kaštieli Orosdy, odkiaľ sa po krátkom programe vybrali na výstup

12.00 stretnutie účastníkov túry na vrchole Pilíša spojené s piknikom. Na pikniku sa o jedlo a nápoje postarali účastníci túry sami.


vystup_na_pilis_17.5_3.jpgSlovenská samospráva v Mlynkoch v spolupráci so Združením a regionálnym kultúrnym strediskom pilíšskych Slovákov usporiadala „výstup na vrchol Pilíša“, tradičmú pešiu túru Pilíšanov, na ktorú sme sa vybrali  v duchu hesla  „Spoločnými chodníkmi v znamení prehlbovania priateľstva“.

Vzdali sme poctu pamiatke pilišských predkov. Zažili sme súdržnosť a dúfam, že sme  prispeli k zomknutiu síl ľudí dobrej vôle. V poradí už siedma spoločná pešia túra na vrchol Pilíša opäť poskytla vhodnú príležitosť na prehlbovanie priateľstva medzi jej účastníkmi a zároveň i medzi našimi národmi a národnosťami.

Predkovia pilišských Slovákov  dlhé stáročia žili v osadách pod vrchom Pilíš, ktorý sa pôvodne nazýval Pleš (nie Piliš ako od slova píliť), a ktorý je najvýraznejším symbolom tu žijúcich Slovákov. Určujúcim prvkom ich živobytia bolo drevo, ktoré nachádzali v pilíšskych horách. Namáhavú prácu neraz na krátky čas prerušili práve na vrchole Pilíša. Obedňajšie chvíle oddychu pri spoločnom ohni využili nielen na opekanie slaniny, ale aj na kus reči, na upevňovanie priateľstva.

Autor je predsedom ZO JDS v Sučanoch
Foto: Autor


SÚVISIACE:
Jozef Schwarz: Pilíšsky výšľap po siedmy raz

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama