Reklama
Reklama

Bojovník 11/2022

Počet zobrazení: 714

Ľudákom štátne rady nepatria, tvrdí v analytickom článku mladý historik Adam Šumichrast. Politológ Eduard Chmelár sa v úvodníku vracia k ignorantom pietneho priestoru na Slavíne 9. mája a Martin Krno ponúka reportáž zo spomienkovej oslavy v bývalom nacistickom koncentráku v Hornom Rakúsku Mauthausene, ktorá prvý raz prebehla už bez tých, ktorí prežili hrôzy tohto tábora smrti.

Riaditeľ Pamätníka Lidice Eduard Stehlík približuje prípravu československých odbojárov na atentát na Reinharda Heydricha pred 80 rokmi. Šéfredaktor Bojovníka Braňo Ondruš komentuje výroky lídra OĽaNO a ministra financií Igora Matoviča o tom, ako je hrdý na fašistov, že v NR SR hlasovali za jeho návrh zákona.

Dvojtýždenník SZPB prináša rozhovor s generálnym riaditeľom spoločnosti Taurus Richardom Dudom o úskaliach potravinovej sebestatočnosti Slovenska, ako aj informácie o tom, že ďalšie pomníky našim osloboditeľom, príslušníkom Červenej armády, v Piešťanoch a Poprade, zneuctili neznámi vandali hanlivými nápismi.

V Bratislave si pripomenuli smutné výročie – 85 rokov od zbombardovania Guerniky v Španielsku nemeckými nacistami, ako aj nedožité sté narodeniny nedávno zosnulého generála Jána Iľanovského v Liptovskom Mikuláši. Zo správ o oslavách 77. výročia porážky fašizmu a nacizmu v Európe v jednotlivých slovenských mestách a obciach vyplýva, že sa niesli najmä v mierovom, protivojnovom duchu.

Na zahraničnej strane Ján Rohár v reportáži z Belehradu informuje o oslavách víťazstva v Srbsku, Ľubomír Dubeň o stretnutí českých a slovenských veteránov výsadkárov v Prahe, aj o spomienkovej akcii na čs. bojovníkov proti fašizmu v belgickej obci Adinkerke.

Galéria odboja od Ladislava Skraka sa tentoraz venuje tvorbe manželskej dvojice umelcov z Oravy – Márii Medveckej a Ctiborovi Belanovi. Omnoho viac fotografií na túto tému, ale aj k ďalším článkom nájdete na https://bojovnik.eu/

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama