Bojovník 10/2022
piatok 27. máj 2022Titulná fotografia a ďalšie vnútri čísla približujú atmosféru zo Slavína, keď 9. mája členov SZPB, vrátane veteránov 2. svetovej vojny, nepustili k mohyle, lebo areál si na celý deň prisvojila občianska iniciatíva Mier Ukrajine. Podrobnosti opísal Martin Krno v hlavnom článku Komu patrí Slavín? Prinášame tiež aktuálny príhovor, s ktorým na tomto pietnom mieste vystúpil Peter Weiss.
V súvislosti so 77. výročím víťazstva nad fašizmom tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer tvrdí, že historická pravda je na našej strane. Historik Jozef Bystrický ponúka zaujímavý článok s menej známymi faktmi o postupnej kapitulácii nacistického Nemecka na jar 1945. Nasleduje pestrá dvojstrana s fotografiami o pamiatkach, viažucimi sa na oslobodenie Bratislavy Červenou armádou.
Ďalšia dvojstrana sa venuje podujatiam SZPB, ktoré sa uskutočnili za uplynulé obdobie. Ide najmä o akcie, sprevádzajúce miestne oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom (Dobrá Niva, Dargov, Ostrý Grúň, Košeca, Liptovská Kokava, Trebišov, Hniezdne, Topoľčany). Naši redaktori Ján Rohár a Branislav Balogh však nechýbali ani na spomienkových slávnostiach, spätých s tragickým skonom M. R. Štefánika na Bradle a v Ivanke pri Dunaji.
Zo zahraničnej strany sa čitatelia dozvedia, že zomrel posledný Hrdina ZSSR Alexander Kuznecov z Nižnonovgorodskej oblasti, že v Lotyšsku zakázali oslavy 9. mája a v Záhrebe konečne odhalili pamätník obetiam holokaustu. Bolo to však s problémami, lebo mnohí Chorváti dosiaľ nie sú schopní kriticky sa pozrieť na históriu fašistického režimu ustašovcov. Politológ Dmitrij Dvornickij vyzval ruskú vládu, aby „tvrdo potrestala“ Slovensko za jeho vojenskú podporu Ukrajine.
Galéria odboja od Ladislava Skraka sa venuje predovšetkým sochárskemu dielu Tibora Bártfaya, ktorý by sa po tieto dni dožil sto rokov, ale aj jeho dlhodobej činnosti v prospech mieru v Európe a vo svete.