Argonne 1918 – 2018

(K stému výročiu bojov čs. légií vo Francúzsku – Vouziers, Chesters, Terron-sur-Aisne)
Počet zobrazení: 3628

V dňoch 1. – 5. novembra 2018 usporiadala Československá obec legionárska v Prahe a Ministerstvo obrany Českej republiky národnú púť na miesta bojov spred sto rokov. Na akcii sa zúčastnilo okolo 140 pútnikov z ČR a aj niekoľko Slovákov. Pripomenuli sme si tak našich padlých a kruté boje, ktoré, ktoré tu prebiehali v októbri 1918 a ešte aj začiatkom novembra 1918. V zrážkach s Nemcami tu zomreli vtedy stovky Čechov a Slovákov, či už priamo v bojoch alebo neskôr na svoje zranenia a nemoci v okolitých poľných lazaretoch. Našli svoj posledný odpočinok na Národnom cintoríne v Chestres-Vouziers a na cintorínoch okolitých obcí v severovýchodnom Francúzsku.

pri_nasom_pomniku_v_chestres.jpg

Pri našom pomníku na Národnom cintoríne v Chestres-Vouziers. Dolu: Slováci pred radnicou vo Vouziers.

8_pred_radnicou_vo_vouziers.jpg

O hrdinskom výkone našich predkov svedčí aj citácia z rozkazu Hlavného velenia francúzskej armády z tých čias: „Pod ráznym a obratným velením plukovníka Phillippea podali čs. pluky 21. a 22. dôkaz najkrajších vojenských vlastností v bojoch od 19. do 25. októbra východne od Vouziers. Dňa 21. októbra sa zmocnili dediny Terron za mimoriadne ťažkých podmienok a v nasledujúcich dňoch odrazili 3 nemecké útoky podporované veľmi prudkým bombardovaním, najmä plynovými strelami. Potom podnikli s nádhernou odvahou útok na nepriateľské pozície severne od mlynu Landéves a východne od Chestres, zničili mnoho guľometných hniezd a zajali nepriateľských vojakov.“

2_mont_frenet_a_la_cheppe.jpg

Národný cintorín Mont Frenet la Cheppe, dolu nástup účastníkov púte.

3_na_cintorine_mont_frenet_a_la_cheppe.jpg

V bojoch na tomto úseku západného frontu sa v posledných dňoch pred vyhlásením prímeria 11. novembra zo známych osobností zúčastnili napríklad major Otakar Husák, ktorý sa do Francúzska presunul z Ruska a už tam sa vyznamenal pri Zborove, hoci samotnej bitky sa pre ťažké zranenie ešte pred bitkou nezúčastnil. Ďalej tu bojoval aj Alois Eliáš, neskorší protektorátny predseda vlády, popravený nacistami za svoju účasť v odboji a spojenie s londýnskym exilom.

V oblasti je veľa hrobov, pomníkov alebo názvov, ktoré pripomínajú vtedajšie spojenectvo Čechov a Slovákov s francúzskym národom: Masarykova ulica, Štefánikova aleja, Československé námestie či Masarykovo lýceum vo , ktoré Francúzsku postavila a darovala Československá republika.

4_na_tomto_cintorine_je_pochovany_aj_isty_stalin.jpgpavel_miert_pochadzal_zo_sucian.jpgPavel Miert pochádzal zo Sučian.

Vľavo hrob istého Henriho Stalina.


V čs. légiách vo Francúzsku bojovalo aj veľa amerických Slovákov a Rusínov, ktorí do dobrovoľníckeho vojska vstúpili v USA po nábore organizovanom Milanom Rastislavom Štefánikom na jeseň 1917 a mnohí z nich tu aj padli. Niektorí Česi a Slováci zomreli na zranenia už po vzniku Československej republiky.

Pluky 21. a 22. sa po vystriedaní francúzskymi jednotkami (neskôr sa k nim ešte pripojil aj 23. pluk) a po oddychu a prehliadke, ktorú tu vykonal Tomáš Garrigue Masaryk, potom pripravovali na odchod do vlasti, kde sa spolu s vracajúcimi sa čs. légiami z Talianska zúčastnili bojov o územnú integritu na Těšínsku a hlavne na Slovensku.


Paríž sa pripravuje na oslavy 11. 11. 2018, slávnosť pri Víťaznom oblúku bude aj za účasti ruského a amerického prezidenta.

1_pariz_sa_pripravuje_na_oslavy_11._11._2018.jpg

1a_nas_pomnik_v_parizi.jpg
Náš pomník v Paríži.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984