Reklama
Reklama

Ameriku obchádza „strašidlo“ Bidenovho socializmu

Počet zobrazení: 1331

Nuž veru, vyzerá to tak, že Ameriku naozaj obchádza „strašidlo“ socializmu...Teda niečo, čoho sa bežný Američan najviac zo všetkého, vďaka domácej dlhoročnej propagande najviac obával a ešte aj obáva. Donedávna pri zmienke toho „hrozného“ slovíčka naskakovala miliónom Amíkov husia koža.

A naraz, ako sa ukazuje, bez tohto „strašidla“ sa oprava amerického kapitalizmu uskutočniť nedá.

A tak sa pekne krásne všetko zatlačilo do obalu pandémie, ale pod povrchom jasne trčí Bidenovo radikálne autorstvo. A tak sa v hrobe na plné obrátky musia otáčať aj dvaja takí rozdielni Američania. Republikánsky prezident Ronald Reagan, povestný neoliberál, a nebodaj aj  Gus Hall, bývalý dlhoročný predseda Komunistickej strany USA. /Známa Angela Davisová, veľká bojovníčka proti americkej agresii vo Vietname, ktorá bol dlhý čas podpredsedníčkou strany, je stále ešte plná energie/.

Lebo to, čo predvádza v úrade a čo predviedol terajší prezident Joe Biden v kongresovom prejave po prvých sto dňoch svojej vlády, sa dá vzdialene prirovnať, aj keď k poriadne pokrútenému, ale predsa len k akému takému  socialistickému modelu. Aj keď iba na americký spôsob. Alebo to možno prirovnať aspoň ku krokom prezidenta Franklina Roosevelta. Ten svojím programom tzv. Nového údelu ťahal Ameriku z bahna spupného kapitalizmu po Veľkej kríze v tridsiatych rokoch minulého storočia práve mohutnými zásahmi štátu.

A teraz to vyzerá tak, že Joe Biden, ako člen Demokratickej strany, po dlhých rokoch „senátorovania“ jednu vec naisto pochopil: kapitalizmus v takej podobe, v akej stále v Amerike do týchto čias “prekvitá“, nemožno už zachrániť žiadnym kapitalistickým receptom!

Ale musia sa vypožičať podstatné prvky z európskeho socializmu. Aby som to zasa priveľmi neťahal za vlasy.
 

biden-jointaddress-v_kongrese.jpg
Americký prezident Joe Biden v Kongrese po prvých sto dňoch svojej vlády.
Foto: whitehouse.gov

Veď si to len predstavte, a aj mne to zobralo poriadne z dychu. Nebudem, pravdaže, vymenovávať všetko, iba tie najvypuklejšie veci: Biden napr. navrhuje, aby štát platil rodičom materskú dovolenku!!! To je na americké pomery absolútny šok, keď si len predstavíme, že americká matka, ktorá nie je poriadne poistená, musí za pôrod potomka zaplatiť jednorazovú sumu okolo 25-tisíc dolárov... A ďalej: v jeho pláne sa hovorí aj o bezplatnom vysokoškolskom vzdelaní, teda presnejšie, že by študentské pôžičky zatiahol štát... Toto je doslova až neslýchané, preboha, z čoho budú žiť tie slávne univerzity: Harvard, Stanford, Columbia, John Hopkins, Yale..., to je predsa niečo nenormálne. Veď by sa mohlo stať, že na takú vysokú školu sa dostanú aj deti z bežných a až ubiedených rodín, lebo prejavia nielen dostatok, ale možno až nadbytok talentu. A čo potom, keď z nich napokon vyrastú noví géniovia bez toho, aby bol za ich štúdium platili bohatý otecko či mamička... To je priamo cesta do priepasti vysneného amerického sna...

Keď som Bidena sledoval a počúval, najskôr som si myslel, že sa pozerám na toho klasického sleepy Joea – ospalého Joea – lebo jeho akékoľvek vystúpenie musia diváka uspať, či opiť rožkom. Alebo priamo hamburgerom. Do Joea začali totiž pred pár dňami pichať poniektorí komentátori, že vraj Američanom diktuje, koľko mäsa by mali mať v jednom burgri, no neskôr vyšlo najavo, že sa iba preriekol, že jeho poznámka mala vyznieť tak, že sa stará o ich zdravie a že konzumovať priveľa mäsa nie je dobrým receptom na dlhý život. Ktovie, čo si vtedy pomyslel Donald Trump, ktorý zbožňuje nielen burgre, ale aj hamburgre a zapíja ich poriadnymi dúškami coca-coly...

Takže Joe krízu s burgrom vyriešil.

Nad všetkými ťažkosťami, útok na Kongres Trumpovými prívržencami šiesteho januára sa už radšej priveľmi nespomína, či nepripomína, lebo Joe je umiernený a napäté pomery v krajine nemieni ešte viac dramatizovať, aby politicky rozdelenú krajinu ešte viac neštiepil. Vie veľmi dobre, že je, ako sa vraví, „půl na půl“, ale on sa chtiac či nechtiac, ale viac chtiac stavia do polohy prezidenta, ktorý chce Američanov spájať, nie ešte viac rozdeľovať, a to nielen podľa rasy, ale najmä podľa politiky, lebo v podhubí stále vrie aj najhoršia možnosť: masové občianske nepokoje. A zbraní majú Američania doma predsa dostatok... Takže mierny či ospalý Joe pôsobí ako životom skúsený starý náčelník volajúci svoje dietky k sebe a jemne ich po hlávkach hladiaci.

Pohladenie aj potrebujú najmä teraz v napínavom pandemickom čase.

Biden sa naplno pustil do očkovania, za čo mu pripisujú všetci ten najvyšší kredit, aj keď sa pošuškáva, že poniektorí výrobcovia vakcín naschvál zdržiavali ich vydávanie pre verejnosť, aby aj takto ublížili Trumpovi a naplno pustili vakcíny medzi Američanov, až keď sa v Bielom dome usadil práve Joe.

Nuž, to je až  nechutná škodoradosť.

Na programe dňa je teda Bidenova obnova Ameriky.

A ako som už napísal, vybral si k tomu metódu, ktorú republikáni, ale proti nej je aj zopár odporcov medzi demokratmi, označujú za „radikálnu socialistickú víziu“, ktorá napokon Amerike veľmi nebezpečne ublíži... Túto vetu hlása napr. taká Liz Cheney, republikánska kongresmanka za štát Wyoming, inak dcéra, a to si určte pamätáme, takého Dicka Cheneya... Toho pána, ktorý robil George Bushovi juniorovi viceprezidenta a bol jedným z tých neokons, ktorí ho nahuckali do vojny proti Iraku. A aby reč len tak nestála, amerických boys mali vítať Iračania s kyticami kvetov ako osloboditeľov spod Husajnovej tyranie.

Nenachádzam slov.

No a Dick nezaváhal a cez svoju firmičku Haliburton zarobil na obsadenej irackej rope zopár miliónikov. Veď uvážte, kde inde sa ešte dajú zarobiť prachy ak nie na Blízkom východe, alebo v prípade Bidenovho podareného synčeka Huntera ešte na Ukrajine. Ten, ako je známe, si zasa slušne pomohol cez inú firmičku pod názvom Burisma. No ale to sa akože neráta, veď v každom prípade sa to všetko a iné podobné záležitosti predsa dejú pod hlavičkou šírenia americkej demokracie...

No napriek všetkému, či aj práve preto a podobne, dopadla Amerika ako celok zle. Ja som si určitý čas myslel, že napr. také hlášky o tom, že jedno percento najbohatších Amíkov ovláda deväťdesiat percent všetkého bohatstva Ameriky sú iba klasickými novinárskymi kačicami /teraz používame moderný výraz – konšpirácia či hoax, aby sme boli teda akože in/, ale naraz počujem, že túto info hovorí sám Biden. Viete si to vôbec predstaviť: ako k tomu tá krajina, kde každý jednotlivec myslí iba na seba, klesla tak hlboko.

Kto to spôsobil?

Dá sa vôbec ubrániť takému mocnému tlaku najbohatších? Joe Biden si myslí, že on je ten povolaný. A tak vytiahol zástavu „socializmu“ a ide bojovať s boháčmi, milionármi, miliardármi. A tak kto vraj zarobí viac ako štyristotisíc ročne, musí odviesť novú, a poviem vám, že fakt, vysokú daň. Tá sa má vyškriabať takmer k štyridsiatim percentám zo súčasných nejakých tridsiatich dvoch... To je už rovno škandinávsky model. Tak sa nemožno čudovať, že Joe dostal aj prezývku americký Robin Hood, čo je anglicko-americkým Jánošíkom.

A teda, najbohatší Američania sa musia na pozore. Ale so všetkými vypiecť nedokáže. Niektorí akoby boli cítili blížiacu sa pohromu a dobrovoľne sa dožadovali vyšších daní. Napr. dobre známy Bill Gates, ale aj Waren Buffet, dosť sa zdráha Jeff Bezos, to je ten hlavný skladník sveta, majiteľ Amazonu, akýsi prototyp dnešného amerického vykorisťovateľa. Jemu sa v niektorých skladoch tie úbohé ľudské tvory aj občas búria vraj za „nevhodné“ pracovné podmienky, ale nech sa páči, môžete odísť, iní hneď naskočia na rýchlo bežiaci pás a budú baliť do kartónových škatúľ všetko možné, lebo nečuduj sa svete, dnes sa dá najviac zarobiť na škatuliach, na rozvoze tovaru, slovom na donáškach. Kto chce riskovať nákupnú horúčku v tých veľkých „molochcentrách“, už ani budúce nevesty nie, aj keď by svadobné róby boli v akejkoľvek diskontnej cene... Hlási sa aj Dusk, ale Džordž Soroš je akosi v tomto prípade dosť ticho... A tak Joe rozposlal Američanom, tým, ktorí sa ocitli v najväčšej núdzi, už tretiu sériu šekov vo výške okolo tisícštyristo dolárov a diskutuje sa aj o štvrtom finančnom balíčku.

To kvôli pandémii.

A bez rozdielu, či volili jeho alebo nepriateľského Trumpa. Aj takto sa dá predsa náklonnosť voliča preklenúť na druhú stranu. A to stálo štát takmer dvetisíc miliárd dolárov...!

No a teraz sa Biden pustil do najväčšieho, možno na plné ústa povedať, že do historického plánu obnovy Ameriky. Ten má aj bombastické názvy:

Americký záchranný pás!

Americký plán pracovných miest!

Alebo Americký rodinný plán...!

Z toho sa dá dedukovať, že ide o grandiózny projekt so socialistickými prvkami. V Amerike sa predsa štátny zásah či štátna pomoc priamo od federálnej vlády považuje za socializmus. Napr. aj taká zdravotná starostlivosť, ktorá je v žalostnom stave, čo je napokon veľmi dobre známe, dostala teraz impulz v podobe vakcín. Čo sa stalo, že štát toto všetko organizuje, že americké lekárne vyzývajú občanov, aby prišli a dali sa zaočkovať... Celý projekt, spolu s tromi citovanými programami, má vyjsť na šesťtisíc miliárd dolárov, teda šesť biliónov!!! Stálo by zato vidieť teraz americké tlačiarne dolárov, ako sa potia od historickej námahy. Všetko sa musí lepiť, dávať do akého takého poriadku. Joe Biden sa rozbehol tak prudko za „socialistickým“ snom, lebo to je naozaj sen v novom americkom podaní, keď značná časť Američanov sa dostala na pokraj životnej úrovne, keď sa heslom stali nielen covidové šeky pomoci, veď ani Armáda spásy nestíha a niečo také ani zvládnuť nemohla. Na dračku idú potravinové lístky a len v takom Los Angeles žije na ulici tridsaťtisíc bezdomovcov... A kto za toto všetko nesie zodpovednosť, alebo čo sa vlastne stalo a odkedy, alebo zistime aspoň jednu podstatnú príčinu. Ale pomery treba riešiť, treba pomôcť armáde okolo štyridsať miliónov chudobných so siedmimi miliónmi zvlášť ohrozených.

A tak teda Biden vyšiel do útoku.

A dostáva sa mu potlesku najmä v radoch vlastnej Demokratickej strany a zvlášť v radikálnom, progresívnom krídle, kde patria aj také mená ako Bernie Sanders /ten je teraz ministrom práce/, či senátorka Elizabeth Warenová. Za všetkých sa ozvala najznámejšia a najmladšia progresivistka, kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortézová.

„Biden predstihol moje očakávania!“

Jej slová treba brať podľa všetkého vážne, lebo to vyzerá tak, že Biden naozaj nielen cíti, ale aj vie, v akej situácii sa Amerika ocitla nielen kvôli pandémii coronavírusu, ale kvôli podstate svojho fungovania. /Iba chcem „jemne“ pripomenúť vojenské agresie vo svete či takmer osemsto miliárd ročne na nové zbrojenie a nepredstaviteľnú zadlženosť až vo výške 20 biliónov dolárov, teda dvadsaťtisíc miliárd, to sú už čísla na hranici chápania.../

Ale predsa to nemôže byť s tou veľkou krajinou za veľkou mlákou až také zlé. Alebo nám to americká aj aj časť slovenskej propagandy zakrývali, či zamlčovali? Predsa ten Ronald Reagan kedysi vyhlasoval, ž Amerika je tou najžiarivejšou hviezdou na kopci, ktorú všetci obdivujú, že je vzorom pre celý svet, že, ako neskôr vyhlasovala na európskych turné Európe Madeleine Albrightová – tá bola párkrát aj v Bratislave, raz spolu aj s Hillary Clintonovou – že Amerika je jej nahraditeľným národom.. .atď... atď... Nuž, povedzte, jeden nemôže len tak uveriť báchorkám o jej súčasnom žalostnom stave. A tak, keďže Donaldovi sa obnova krajiny pod heslom America First nepodarila, Joe Biden zrejme pochopil, že sa na to musí ísť inak.

Aby sa však projekt premenil na skutočnosť potrebuje Joe aj takú maličkosť, ako je súhlas Kongresu. A tam sa budú senátori a kongresmani určite navzájom strašiť práve tým „hrozne“ znejúcim slovom: socializmus..!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama