Amerikou pod rúškom boja proti kríze?

Počet zobrazení: 3752

V kríze už stratilo prácu 40 miliónov obyvateľov USA. Za ten istý čas majetok amerických miliardárov narástol o 434 miliárd dolárov!!!

Kombináciou zákonov, politiky centrálnej banky a vládnych opatrení dochádza k tomu, že tí najbohatší na kríze v skutočnosti zarábajú.

Nemorálne? Možno, ale legálne. Navyše, americké médiá nie sú plné článkov o zlých oligarchoch, naopak, boháči majú stále rešpekt a úctu, bez ohľadu na to, čo mnohí z nich spoločnosti spôsobujú.

Celé je to krásne nastavené. Majú najprísnejšie pravidlá pre lobing na svete, takže lobisti musia byť registrovaní a politici musia podávať hlásenia, s kým všetkým sa v Kongrese kedy stretli, aby to bolo akože veľmi transparentné. Čo na tom, že firmy si politikov kupujú cez financovanie volebných kampaní a tí robia presne to, čo tie firmy potrebujú. Firmy vo finančnom sektore, zdravotníctve či potravinárstve si nechajú presadiť zákony, aké potrebujú ony, nezáleží na tom, koľko Američanov denne trpí tým, že si nemôžu dovoliť ani dávku inzulínu alebo koľko zomrie na predávkovanie lekármi predpísanými opioidmi. Či koľko je extrémne obéznych v dôsledku nekvalitných potravín, ktoré aj deťom vnucuje úplne všadeprítomná reklama.

Alebo zbrojárstvo. 90 percent generálov, ktorí idú „do dôchodku“, ide v skutočnosti na teplé a extrémne dobre platené miestečká lobistov zbrojárskych firiem (nevymýšľam si, to číslo je naozaj približne 9 z 10). Je to úplne legálne.

Mimochodom, taký americký oligarcha nebýva vo vile na Kramároch, bavíme sa o ľuďoch, ktorí jeden víkend strávia na svojom 100 hektárovom ranči v Nevade, ďalší na prenajatom súkromnom ostrove v Karibiku, ďalší vo vile na pobreží v Maine. Vždy na to budem upozorňovať: dávajme naozaj veľký dôraz na to, aby sme sa nestali takouto spoločnosťou. Ono sa to totiž stane veľmi rýchlo. Odvodový bonus sem, „sflexibilnenie pracovného trhu“ tam, privatizácia dôchodkov tu, k tomu nejaké to zoštíhlenie štátu, vždy podané seriózne sa tváriacimi ľuďmi v oblekoch, a zrazu zistíte, že moc v krajine prešla na úzke finančné a podnikateľské kruhy, proti ktorým ani nemôžete efektívne protestovať, lebo sú relatívne neviditeľné a nemôžete ich naháňať políciou, lebo takmer všetko, čo robia, je legálne, aj keby reálny dopad bol taký ako v Amerike: vy nemáte nič a oni akosi všetko.

A, verte, takí, ktorí budú pracovať na tom, aby sme sa stali „Amerikou“ aj pod rúškom „boja proti kríze“ tu rozhodne sú a bude na nich treba dávať veľký pozor.

(Status na FB, 22. 5. 2020, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984