Reklama
Reklama

All You Need is Lavrov

Počet zobrazení: 3041


stlpcek_krivan75.jpg

Neschodí mi z mysle, už týždeň, rozhovor so Sergejom Lavrovom na ruskom, anglicky hovoriacom televíznom kanáli RT. Ani nie tak kvôli naozaj šarmantnej moderátorke Sofii Ševarnadze, ako skôr kvôli mimoriadne šarmantnému titulku, pod ktorým redakcia interview 23. 4. 2014 odvysielala: All you need is Lavrov. Treba pripomenúť: Deň pred tým (22. 4.) kyjevské úrady obnovili takzvané protiteroristické operácie ukrajinskej armády.

Čo znamená – osobitne v takejto napätej situácii – alúzia na Lenonov a McCartneyho nežný evergreen – All You Need is Love?... Je to žart? Či irónia – žartovanie na vlastný účet, „zámerné sebazosmiešňovanie, keď ten, kto sa zosmiešňuje, s istotou vie, že si nijaký posmech nezaslúži (ako charakterizoval Sokratovu iróniu veľký znalec antiky a renesancie A. F. Losev)? Alebo sarkazmus – smiech na cudzí účet: Potom na čí?

Veď situácia je vážna.

V Ženeve sme sa dohodli, že násilie v Kyjeve musí okamžite prestať,“ konštatuje v uvedenom rozhovore Lavrov. „Už na druhý deň, napoludnie dal však Turčynov armáde rozkaz strieľať do pokojne demonštrujúcich ľudí.[…] Ktosi podpálil budovy komunistickej strany a odborovej centrály. Ale nik to nevyšetruje, rovnako záležitosť snajperov na Majdane, ktorú už zamietli pod koberec.[…] Kyjev nielenže neplní ženevské rozhodnutie, ale podporuje ďalšie násilie.

Pritom, mohlo by sa zdať, že až na akýsi rozruch na Ukrajine je všetko v poriadku. Veď, ako hovorí Lavrov, „naše jednotky sú na našom území a tiež, áno, aj ukrajinské jednotky sú na svojom území. […] Zásadný rozdiel je v rozkaze použiť zbrane proti civilistom. Je to zločinecký rozkaz.

Medzinárodná inšpekcia, kde mala zástupcov aj Ukrajina, nenašla, podľa Lavrova, nijaké dôkazy, či aspoň indície, o vojenskej činnosti, ktorá by ohrozovala Ukrajinu. Inšpektori navštívili cvičiace ruské vojenské jednotky  a vykonali niekoľko pozorovacích preletov nad ruským územím. – Je dôležité práve toto zopakovať práve dnes.

Humor – či v tomto prípade spomenutý šarm – vzniká vždy ako neočakávaná relativizácia neodôvodnenej vznešenosti, falošnej dôstojnosti, nenaplnenej idey či – „nezmyselnosti sveta“ (Jean Paul, 1804). Paradoxnosť titulku je – dnes od rána vieme, takmer prorockou – narážkou na túto, vyslovene nefilozofickú absurdnosť dnešných dní.

Dnes v noci (2. mája 2014) už bolo jasné, prečo len Láska, je to, čo ti treba.

Aby náhodou nezvíťazila na lžou a nenávisťou, odvolali pred niekoľkými hodinami silové zložky kyjevskej moci ministra vnútra Avakova (odňali mu velenie tzv. protiteroristickej operácie). Bol málo akčný.

Všetkým provládnym ozbrojeným zložkám odteraz údajne (situácia je zatiaľ neprehľadná) velí šéf tajnej služby Nalyvajčenko.

Neobvyklé. Veľmi. Pinochet, ba ani Jaruzelski, by čosi také vo svojej dobe nedovolili.

Mimochodom, vynálezcom slova irónia je starý dobrý Aristofanes – v jeho Oblakoch je postava menom Irón (Eirón) –  „vrtkavý tlčhuba, ohava mazaná, bez hanby pokrytec“.

Ako v klasickej tragédii začínajú dnes Ukrajine vládnuť tí, ktorí evidentne vládnu už minimálne pol roka. Akéže pokrytectvo! Samopal.

Don Quijote je zábavný – ale do smiechu mu nikdy nebolo.

Pod Kriváňom môžeme čakať v blízkej dobe humanitárnu ozvenu dnešnej noci. A asi ani nám nebude do smiechu. Ako nebolo Sanchovi Panzovi, keď celú noc visel z okna veže, a až ráno zistil, že zem má pol metra pod sebou…

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama