Reklama
Reklama

Ako ďalej, ľavica?

Počet zobrazení: 3372

Hlásenie sa k hodnotám, znalosť svojich dejín a tradícií nikdy neoslabí žiadny národ.
Práve naopak. Je to ten najlepší prostriedok k novým postojom a jeho napredovaniu.
Winston Churchill

Nová slovenská vláda sa už ujala kormidla a zodpovední politici, ale aj občania by jej mali dopriať aspoň tých sto dní a popriať, aby toto zoskupenie vydržalo čo najdlhšie. Všetci vieme, že to nebude ani jednoduché, ani ľahké. No čo je v dnešnom uponáhľanom a rozporuplnom živote jednoduché? Aj preto na riešenie tých najzložitejších situácii máme svojich zástupcov, ktorých sme si demokraticky zvolili. Čo by sme však teraz, aspoň my ľavicoví a sociálne cítiaci občania mohli a mali ovplyvniť, je naše zameranie na budúcnosť slovenskej ľavice. Tak ako my pociťujeme absenciu ľavice, tak, žiaľ, jej absenciu môžu využiť aj rôzni špekulanti, ktorí sa budú snažiť využiť voľný priestor na ľavej strane na presadenie svojich osobných záujmov. Aj preto si myslím, že bude viacero pokusov zakladať ľavicové strany. A tu bude naozaj treba dávať pozor nielen na to, kto čo hovorí, ale predovšetkým na to, kto to hovorí.

Šanca na vznik ľavicovej strany je naozaj reálna a nemali by sme ju premárniť. Vytvoriť však nejaký hybrid by bolo nielen trestuhodné, ale voči budúcnosti aj maximálne nezodpovedné. Veď nejde len o ľavicovú stranu, ktorá by myšlienkami a programom oslovila ľavicových voličov. Ide predovšetkým o zastavenie extrémizmu na Slovensku a, samozrejme, aj možnosť ovplyvniť naše smerovanie a tým aj našu budúcnosť. To bude tá najťažšia a najzodpovednejšia úloha ľavice. Treba vrátiť ľuďom hodnoty, ktoré ctili naši rodičia a prarodičia i predkovia. Bijeme sa do pŕs, akí sme veľkí Slováci, no zabúdame na svoju nedávnu históriu. Sme predsa Slovania a od toho by sa malo všetko odvíjať. A ak niekto dokáže na Slovensku zastaviť to, čo tu vzniklo po voľbách, tak je to silná, demokratická a akcieschopná ľavica. Aj preto je potrebné využiť toto volebné obdobie na stabilizovanie politického systému a strán, ktoré by nemali slúžiť len na jedno či dve použitia. Mne to osobne vychádza na nejakých päť strán, ktoré by mali byť základom nášho politického systému v najbližšej budúcnosti.

1. Mala by tu byť jedna národná strana a tu má veľmi dobre našliapnuté SNS.
2. Jedna kresťanská strana. Myslím si, že tou opäť bude KDH, lebo sa jej vrátia voliči zo Siete a keď urobia pozitívne personálne zmeny vo vedení strany, tak by nemal byť problém osloviť svojich voličov a dostať sa do parlamentu.
3. Keďže sme štátom národnostných menšín, tak určite treba rátať aj s takouto stranou. Obávam sa však, že Most-Híd asi vymení SMK, čo nebude dvakrát príjemné.
4. Pokiaľ ide o pravicovú stranu, zdá sa, že lídrom pravice sa na dlhšie obdobie stane asi SAS.

Do môjho výpočtu mi chýba už len jedna strana, pre mňa osobne tá najdôležitejšia –  ľavicová. Nielen preto, aby bol politický systém vyvážený, ale hlavne preto, aby sa mohol realizovať ľavicový volič, politik a nezanikli ľavicové hodnoty.

Pri takomto zložení politického spektra, by možno voliči veľmi rýchlo pochopili zbytočnosť strán OĽaNO, NOVA, Sme rodina, ĽSNS a ďalších ministrán, o ktorých sa aj tak dozvedáme len pred voľbami. Viem, že asi nie je veľmi demokratické ubrať niekomu právo kandidovať vo voľbách. No na druhej strane bezbrehá demokracia môže demokraciu doslova ohroziť. Samozrejme, nevidím problém, aby sa na voľbách zúčastnilo viac politických subjektov, ale 23 je naozaj pre našu krajinu priveľa. Žiaľ, náš volebný systém umožňuje kandidovať prakticky komukoľvek a potom s hrôzou zisťujeme, kto všetko nás v parlamente zastupuje. Netvrdím, že v parlamente by mala sedieť len elita nášho národa, no mali by tam byť aspoň zodpovední, slušní a hodnotoví ľudia.

To som však už vo svojich úvahách odbočil od toho, čo je dnes aspoň pre mňa hlavné. Priznám sa, sám neviem, ako mám zreálniť svoje myšlienky. Uvedomujem si, že aj tá najskvelejšia myšlienka, ktorá sa nezrealizuje, sa stáva automaticky úplne bezvýznamnou. Čo však určite viem, že je oveľa horšie nečinne sa prizerať na to, s čím nie sme spokojní.  Navyše, je lepšie na niečo pri zrode vplývať, ako potom len rešpektovať daný stav. Život mi mnohokrát dokázal, že ak v niečo pevne veríme a urobíme pre to maximum, tak osud to už nejako zariadi. Môj optimizmus a viera pramenia z toho, že Slovensko aj v dnešnej ľavicovej mizérii má stále dostatok ľavicových osobností. Takže sám som zvedavý, ako to bude s osudom slovenskej ľavice.

Ilustračné foto:
Mick / Flickr

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama