Ako Komjatice zahanbili Bratislavu

(Odhalili dôstojný pomník k Trianonu)
Počet zobrazení: 3196

Je to aj potešujúce, ale na druhej strane aj smutné. Bratislava ani po viac ako sto rokoch od zásadnej udalosti pre dejiny a hranice Slovenska nemá dôstojný pomník. Na rozdiel od potrianonského Maďarska, ale aj od mnohých obcí na juhu Slovenska, ktorých predstavitelia si stále neuvedomujú, resp. nechcú uvedomiť, v akom štáte žijú a že táto situácia je definitívna, na Slovensku máme len veľmi skromné pripomienky na uzavretie Trianonskej mierovej zmluvy 4.júna 1920. Niečo skromné je na petržalskom brehu Dunaja, tabuľa je aj na budove Hlavnej pošty a aj na moste v Komárne. A inde na Slovensku? Podľa mojich informácií nikde... A čo je ešte oveľa smutnejšie, výročie uzavretia Trianonskej mierovej zmluvy si na rozdiel od politikov južne od Dunaja nepripomínajú ani hlavy Slovenskej republiky, ministri, poslanci...

komjatice_trianon_pomnik_k843.jpg
trianon_gabor_vrabel.jpgV Komjaticiach odhalili v piatok 25. júna 2021 v parku pred obecným úradom pomník Trianon – 100+1 rokov, ktorý je dielom akademickej sochárky Margaréty Horákovej.
Foto: TASR – Ladislav Vallach

Preto potešila správa, že v obci Komjatice bol odhalený naozaj dôstojný pomník Trianonu. Ako jediný ústavný predstaviteľ sa na tejto udalosti zúčastnil predseda Národnej rady SR Boris Kollár, ktorý významnou mierou prispel aj k vydaniu monografie k stému výročiu tejto udalosti.

Veríme, že si slovenské politické elity a aj ústavní činitelia (dobre platení poradcovia, pričiňte sa) hádam uvedomia aspoň pri budúcom výročí Trianonu uvedomia, jeho význam.

SÚVISIACE:
https://domov.sme.sk/c/22690067/v-komjaticiach-odhalili-pomnik-trianonu.html

 

Prezentácia knihy Život národa je večný. Sto rokov od Trianonu

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984