Ak ľudstvo neodstráni základný rozpor...

Počet zobrazení: 4397

Začína sa ďalší rok, od ktorého si bude mnoho ľudí sľubovať zmenu k lepšiemu. Určite sa to aj mnohým podarí, lebo napriek zvyšujúcim sa rizikám ešte stále sú vyššie predpoklady k rastu a ekonomická kríza sa ešte podarí odtlačiť do budúcnosti. Prečo sa nám však kríza stále vracia a neustále ničí ľudské osudy?

Ekonómovia určite budú hľadať rôzne závislosti, súvzťažnosti a spájať nespojiteľné, len aby nejakým spôsobom našli logické vysvetlenie cyklického vývoja ekonomiky. 

Nikto však nerieši samotnú podstatu.

bank-pixabay-843-403.jpg
Ilustračné foto: pixabay / CC

Prirovnajme ekonomický systém k ľudskému organizmu. Hybnou silou organizmu je krvný obeh, ktorý po celom tele transportuje výživné látky, potrebný kyslík a, samozrejme ,aj ostatné potrebné látky, aby jednotlivé orgány tela mohli riadne pracovať. Pulzovanie krvi v tele zaisťuje výkonom najsilnejší sval tela a tým je srdce. Srdce v tele sa nezaoberá zhromažďovaním krvi, ale len jej cirkuláciou. Srdce, v ktorom sa krv začne zhromažďovať ,sa začne zväčšovať a neúprosne nasleduje jeho infarkt.

Obdobou v ekonomickom systéme je finančný systém a kolobeh financií, ktorých srdcom by mala byť banka. Žiaľ, v ekonomike sme pozabudli na pravý význam banky. Banky už nie sú distribútorom financií, ale naopak, čoraz viac a viac ich len zhromažďujú. Pomocou umelých kritérií si vytvárajú fiktívne zisky, pričom neustále dochádza ku potláčaniu toho, že zisk sa má vytvárať vo výrobe, a nie v banke. Naopak, banky zisky z podnikov neúprosne tunelujú formou úrokov a znovu si ich sťahujú do banky. 

Týmto spôsobom sa postupne čoraz viac a viac kapitálu presúva k malej skupinke ľudí, ktorí sa pokúšajú ovládať chod svetovej ekonomiky prostredníctvom  kapitálu.

A tam vzniká základný rozpor – a ak ho ľudstvo neodstráni, bude musieť dôjsť ku ďalším revolučným skokom, ktorý súčasný oligarchicko-ekonomický systém prevedie na skutočný ekonomický systém prospešný pre všetkých, a nie len pre pár oligarchov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984