Reklama
Zľavy na reštaurácie v Bratislave
Reklama

Absurdný utilitarizmus Martina Lacka

Počet zobrazení: 4641


Nebudem teraz hodnotiť prítomnosť ľudáckeho historika Lacka vo večernej diskusnej relácii RTVS: účelom zrejme bolo zosmiešniť ho, ale obávam sa, že iba dostal príležitosť propagovať kultivovanejším jazykom to isté, čo Kotleba propaguje nechutným jazykom a vyholení neonacisti zasa hajlovaním a násilím. Hnus. Nie som historik a myslím, že Stanislav Mičev v relácii povedal, čo bolo treba. Ale neodpustím si krátku morálnu analýzu Lackových absurdných utilitaristických tvrdení, podľa ktorých sa morálny zmysel nejakého činu hodnotí podľa toho, ako to dopadne – podľa následkov.

Lacko tvrdí, že SNP nedáva zmysel, lebo umrelo veľa ľudí a aj tak sa nevyhralo. Čistý utilitarizmus. Vopred síce nikto nevedel, ako to skončí, ale to utilitarizmus nezaujíma: on funguje tak trochu ako „generál po vojne“ a hodnotí všetko podľa dôsledkov. Ak sú tie zlé, potom je daný čin nemorálny/nezmyselný. Problém s Lackovou interpretáciou je ten, že z utilitaristického pohľadu je nezmyselné aj všetko to, čomu asi tento pán ako správny ľudák verí: Jozef Tiso sa nemal púšťať do nezmyselného projektu Slovenského štátu, veď celý tento naivný experiment viedol akurát k tomu, že Tiso odvisol, no nie je to nemorálny idiot? A čo Štúr, načo sa v 1848 púšťal do povstania, veď sme nevyhrali... A čo vlastne Ježiš? Načo sa snažil zmeniť ľudstvo, keď ho aj tak ukrižovali? Takto to končí, keď na históriu aplikujete utilitarizmus: z morálnych hrdinov sa urobia blázni, zatiaľ čo oportunisti budú našimi vzormi.

Pán Lacko by si mal uvedomiť, že história sa dá hodnotiť aj inak. Moderné Slovensko si váži protifašistických bojovníkov zo SNP ako hrdinov v prvom rade kvôli tomu, že bojovali za svoje ideály, ktorým dodnes veríme aj my, ako je rovnosť, ľudské práva, humanizmus či sloboda. Tejto morálke sa hovorí „deontologická“ morálka, ktorá na rozdiel od utilitarizmu vychádza z povinnosti konať v súlade s určitými morálnymi princípmi. Inými slovami, vážime si ľudí, ktorí bojujú za dobro, aj keď je zlo v prevahe. Slovenský fašistický štát bol zlo, pretože bol rasistický a nechal ponižovať a vyvražďovať vlastných občanov iba preto, že boli iní. Zároveň bol satelitom tej najodpornejšej ríše v ľudských dejinách, ktorá poslala v mene zvrhlých nacistických rasových teórií do plynu milióny nevinných ľudí. Kiež by si pán Lacko osvojil takýto morálny výklad, možno by sa nad svojím nechutným ľudáctvom zamyslel...

No ale úplný paradox je, že aj v rámci Lackovej selektívnej utilitaristickej morálky je SNP niečím vzácnym: vďaka SNP sme sa pridali na stranu víťazov a po vojne sa s nami podľa toho aj jednalo. Keby aspoň ten svoj utilitarizmus aplikoval správne, ľudák popletený.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa PeterPeter
#1
Peter Krumpál
03. september 2014, 10:44

Súhlasím.

Len poznamka: Niekedy je ťažké vyvracať tvrdenia hlupáka. Na absurdné konštrukcie, spletenec vzájomne si odporujúcich tvrdení ako aj historickej skutočnosti, sa často ani nedá stručne reagovať. Hádam len povzdychom: "NIkto múdry z neba nespadol, ale.... ."

Obrázok používateľa Juraj Janošovský
#2
Juraj Janošovský
03. september 2014, 13:51

Nie je utiltarizmus oficiálna štátna doktrína Slovenskej republiky? Už ma ani neprekvapilo, že RTVS v rámci tématického vysielania k SNP "vymaže" Gustáva Husáka z opisu SNP. Nakoniec pozrite sa, akú žumpu dokázali vybudovať v Prahe na Kavčích horách...  Nechcem byť maximalistom ( v nárokoch na "ľavicovú" vládu), ale necítite sa byť (osobne) politicky osirelým? Ak uznáme limity R. Fica určené premiérskou funkciou v členskom štáte NATO a EÚ, ostatné tváre "ľavicovej" politiky sa líšia iba mierou utilitarizmu ( ako priamej funkcie k objemu vlastného majetku).

Neprekvapuje ma neofašizmus neofašistov.

Iba v poslednej dobe nadobúdam dojem, že si ich oficiálna elita pestuje, aby sa mala na čom predvádzať. Kamuflujú dôvody, prečo dosahujú ( neofašisti) politické úspechy: nechcú vidieť ako im poskytujú agendu. Korupcia verejnej správy, mocenské inštitúcie ( exekútori, sudcovia, prokuratúra) kruto dusia chudobu a účinne bránia oligarchov, potemkiniáda eurofondov a menšinová politika na ktorej sa pasú darmožráči. Nechcem byť spláchnutý ako chronický nihilista: určite sú výnimky, hovorím však o tendenciách. Z čoho ma však mrazí, je to, že tieto evidentné tendencie ( a sprevádza ich skutočne nárast protofašistických nálad) ostávajú nepovšimnuté. 

Katastrófou, ktorú by sme si mali pripomenúť, ak sa vážne uchádzame o politické nasledovníctvo SNP je, že na Slovensku je utilitárna politika oficiálnou štátnou doktrínou. Ústavné právo na prácu, na dôstojný život, na bezplatné zdravotníctvo a školstvo štát nerešpektuje: vládna agenda preferuje redukciu verejných služieb -šetrenie ( aby bolo na splátky štátneho dlhu, ktorý skonzumovala súkromná sféra- oddĺženie bánk, investorská podpora, privatizačný poradcovia, kampane privatizácie zdravotníctva dôchodkového systému a pod.) 

Obrázok používateľa datatip
#3
Anton Maslo
03. september 2014, 15:31

P. Blaha.

Pokiaľ mi je známe Slovensko už financuje 1 inštitúciu z názvom : Historický ústav SAV.

http://www.history.sav.sk/

Pýtam sa Vás teda, keď už v istom období bolo treba zriadiť "trafiku" pre exministra ( Langoša ) ktorý sa podpísal pod vzburu väzňov a preto ho bolo treba s politiky odpratať dodnes financujete túto liaheň fraško - historikov ? Vláda hlása šetrenie výdavkov ! Čo tak zlúčiť obidve "organizácie " ? Odôvodniť sa dá šetrením, ako pri zriadení molocha -  RTVS ! Všetko v národohospodárstve sa doteraz drobilo. Nenastal čas spájania ? 

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#4
Jozef Schwarz
03. september 2014, 18:21

Nostalgia za nepoškvrneným Slovenskom

 

Bohužiaľ,

takmer celý včerajší večer sa vo verejnoprávnom národnom a slovenskom médiu niesol v znamení nekritickej prezentácie názorov M. Lacka. Hodinu a pol pred večerou s Havranom uvádzali dokument Slovensko Povstanie 1938 1945, ktorého scénaristom bol "hrdina" tejto diskusie. Fuj! Dokument je popretím všetkých hodnôt na ktorých stojí súčasné Slovensko. Takýto paškvil a jeho uvedenie nemožno ospravedlniť ani slobodou slova. Ako sa vraví, vo vrecku sa mi otváral nožík, ktorý nikdy nenosím. Pri socialistických dokumentoch a seriáloch z dôb minulých vedenie televízie nám vopred vysvetlí prečo sa opováži taký "komunistický" paškvil uviesť a potom v následnej besede nám vysvetlia ako to máme pochopiť. Včera to bol len holý a úplne jasný fakt, povstanie, holokaust a ostatné fašistické represálie zapríčinili neprajníci nášho šťastného, usmievavého a blahobytného Slovenska (z vôle fuhrera). Inak by bolo kresťanské Slovensko trvalo na veky a večné časy.

Obrázok používateľa Palo
#5
Pavel Novota
03. september 2014, 21:39

Už ma prestáva baviť znova a znova písať o príčinách, ktorých logickým a zákonitým výsledkom toho čo mnohí, či vládni, alebo opoziční poslanci kritizujú. Akoby na obhajobu vymýšlajú teórie s novými prívlastkami novo, či neo ...

Tak že, čo ste si zasiali, to žnete!

Obrázok používateľa milan
#6
Milan Kožiak
04. september 2014, 00:09

Film je veľmi nevyvážený. Tiso, Tuka, Mach, každý z nich sa tam zjavil aspoň 20 x. A tých hákových krížov a náckovských heliem, prepitujem ako nasraté. Skoro som nezaspal. Kosák s kladivom tuším ani raz. To je aká objektivita? Komu vďačíme za porážku nacizmu a Farskej republiky? Kedy dopne slovákom, čo pre nich urobil napr. taký Husák? Komunisti si po vojne uzurpovali moc a tiež všetko prekrúcali na svoj obraz, ale aspoň mysleli na ľudí, obyčajných ľudí. Nebolo takej biedy ako dnes.Tie rozdiely sú do neba volajúce! Bola práca a kto robil uživil rodinu a deti mohli do škôl. Aj synovia Čarnogurského skončili VŠ, len Pavol emigroval do Kanady. Nevrátil by sa medzi tých maloduchých a krátkozrakých slovákov ani za nič! ..., že som nešiel s ním. Teraz tu musím počúvať takýchto patentovaných nevycválaných zelenáčov. 

Obrázok používateľa Marián
#7
Ferko Mrkvička
05. september 2014, 08:11

..a pán Blaha zasa klesol na úroveň pána Kušnierika..

Obrázok používateľa Marián
#8
Ferko Mrkvička
05. september 2014, 08:11

..a pán Blaha zasa klesol na úroveň pána Kušnierika..

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama