Reklama
Reklama

A predsa sa točí!

Počet zobrazení: 3117

Kto by dnes aj po stáročiach nepoznal slávny výrok Galilea Galileiho. Aj keď nakoniec musel pred svätou inkvizíciou svoje učenie odvolať, predsa si neodpustil výrok, ktorý ho nielen preslávil, ale za nejaký čas aj potvrdil to, o čom bol skalopevne presvedčený.

Dnes sa už nepíše rok 1633 a v Európe nevládne svätá inkvizícia. No niektoré veci akoby sa nezmenili. Aj dnes sa v Európe uplatňuje sila tých väčších a mocnejších. Dnes sa síce už neupaľuje, ani za presvedčenie nemučí, ale pre neposlušných a neprispôsobivých sa používajú ekonomické a politické sankcie.

germoney.jpgKresba: Ľubomír Kotrha
Prípad predovšetkým sýrskych migrantov je toho jasným dôkazom. Aj malé deti  vedia, že to, čo sa dnes v Európe deje, nie je naše maslo na hlave. Nie my sme pozývali týchto ľudí do Európy, nie my sme im sľubovali báječný život, nie my teraz hádžeme tento problém na iných, lebo to nezvládame. Postoj nášho premiéra je v tejto otázke od samého začiatku jasný, nemenný a navyše som osobne presvedčený, aj správny. Minimálne je v súlade so záujmami občanov krajiny, ktorú spravuje. Možno by bolo preňho naozaj pohodlnejšie a jednoduchšie, keby teraz, keď zostal vo svojich postojoch sám, sa priklonil na stranu tých, ktorí tento problém zavinili. Iste proti presile sa osamotenému ťažko bojuje a možno budeme nakoniec prinútení prijať nezmyselné a nič neriešiace kvóty. Napriek tomu je dobré, že premiér je odhodlaný bojovať až do konca. Možno už za krátky čas o pravdivosti toho, čo dnes Robert Fico prezentuje, sa sami presvedčíme. Len aby to potom nebolo všetko ešte zložitejšie, s oveľa horšími následkami.  Veď on nebojuje ani proti migrantom, neodmieta ani pomoc, len hovorí, že „Kráľ je nahý“.  A to sa tým, ktorí spôsobili tento problém, samozrejme, nepáči. Vážení priatelia, ale Kráľ je naozaj nahý.

Postoj silných európskych krajín by som aj vedel pochopiť, veď oni predsa sú zvyknutí ukazovať svoju silu a nadradenosť. Nie prvý a určite, žiaľ, ani posledný raz, presadzujú svoje postoje silovým spôsobom. Skôr ma mrzí postoj niektorých parlamentných strán, politikov a, samozrejme, médií. Namiesto toho, aby premiérovi v tejto zložitej a ťažkej situácii pomohli, obviňujú ho, že nie je dostatočne servilný, poslušný, prispôsobivý, že vyvoláva strach a paniku. Skrátka, namiesto toho, aby mu pomohli tie balvany z cesty odstrániť, tak ich tam ešte pridávajú. Pritom im možno nejde ani o migrantov, ale vidia šancu, ako dostať pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami pod tlak a do akejsi izolácie Roberta Fica.

Konečne máme premiéra, ktorý sa nebojí obhajovať svoj názor, premiéra, ktorý sa nemusí nikomu poklonkovať, premiéra, ktorý chráni bezpečnosť  a záujmy občanov svojej krajiny A my kritizujeme všetky jeho vyhlásenia a kroky, lebo Západ, to je pre niektorých proste modla. Keď si pomyslím, že o chvíľu práve títo politici nás budú oslovovať z bilbordov  a rôznych letákov s tým, že idú chrániť a obhajovať naše záujmy, tak mi je z toho zle. No čo už, na Slovensku je to už raz tak.

A ešte niečo na záver. Možno z mojich posledných článkov cítiť akúsi skrytú servilitu k Robertovi Ficovi. Len na spresnenie. Som určite ten posledný, čo by to robil. Viem však, aké je ťažké v „oslabovke“ bojovať za svoj názor, presvedčenie či postoj. Ja som bol totiž v roku 2010 Okresnou radou Smeru-SD v Prievidzi vylúčený z tejto strany, práve pre toto. Takže by dnes u mňa mohol prevládať akýsi druh škodoradosti. To by však bolo veľmi úbohé. Našťastie život ma naučil fandiť ľuďom aj politikom, ktorí majú svoje politické mantinely a neboja sa presadzovať svoje názory a postoje, keď sú v menšine, resp. sa nezhodujú s postojmi tých silných. Nakoniec stranícka knižka, ani príslušenstvo v strane z nás nerobí ani ľavičiarov, ani národovcov. Naopak, bezbrehé pritakávanie, pochlebovanie a falošné úsmevy z mnohých robia politické prostitútky. Možno Robert Fico odíde z tohto boja s prehrou, ale určite so vztýčenou hlavou a so slovami: „A predsa sú tie kvóty nezmyselné riešenie.“          

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama