Reklama

A opäť v starých koľajach?!

Počet zobrazení: 4448

Na chvíľu sa zdalo, že po spoločnom hlasovaní vládnej koalície a opozície o zrušení amnestií V. Mečiara nastane zlom v politickej kultúre našich zákonodarcov. Ukázalo sa však, že opäť zrejme išlo len o politické body. Koalícia sa pochválila tým, že našla spôsob či cestu, ako amnestie zrušiť. Opozícia to zobrala ako svoje víťazstvo, keď koalícia neodolala tlaku verejnosti, ktorú, samozrejme, ona zastupovala.

Aká je však skutočnosť? Určite bolo treba urobiť koniec takmer dvadsaťročnej politickej traume. Taktiež, treba urobiť všetko preto, aby sa takéto niečo v našej krajine už nikdy neopakovalo. No nemyslím si, že toto spôsobil tlak verejnosti, ani tlak tých pár stoviek ľudí, ktorí videli film Únos. Osobne si myslím, že ten tlak vyvolali predovšetkým naše „nezávislé médiá“, čo, samozrejme, opozícia využila. Netvrdím, že to občanov nezaujalo, no drvivú väčšinu z nich trápia úplne iné veci. Určite ich viac trápi životná úroveň, nárast extrémizmu, politická kultúra našich politikov. Navyše, asi len málokto verí tomu, že niekto bude po obnovení vyšetrovania aj potrestaný. Možno príde akési morálne odsúdenie aktérov celého prípadu, v lepšom prípade sa urobia kroky, aby sa takéto niečo už nikdy neopakovalo. A tak osobne hlavné pozitívum vidím v tom, že už sa to nejako uzavrie a politici by sa konečne mohli venovať riešeniu problémov dnešnej doby. Obávam sa však, že toto spoločné hlasovanie bolo také výnimočné a ojedinelé ako celé amnestie a pôjdeme opäť v starých koľajach. Opäť nám budú médiá ponúkať vzájomné osočovanie, znevažovanie, obviňovanie zo zlodejstva, klamstva, z korupcie a pod. No a, samozrejme, sa nič nebude diať.

Viem si živo predstaviť, ako by dopadlo, keby som suseda označil za zlodeja. Tak bude potrestaný on za to, že naozaj kradol, alebo ja, že som ho neprávom obvinil. Páni politici sú však iný level ako bežní občania. Nakoniec nemuseli sme na politické divadlo ani dlho po spoločnom hlasovaní čakať. Odvolávanie ministra Jána Richtera jasne ukázalo, že na nejakú slušnú politickú kultúru našich politikov treba rýchlo zabudnúť. A tak, samozrejme, v mene nás občanov sa budú navzájom naďalej obviňovať, znevažovať a osočovať. Sám seba sa pýtam: To naozaj v našom mene, to naozaj tento národ túži po takejto politickej kultúre?

No a pokiaľ sa naši zákonodarcovia v mene nás osočujú a obviňujú jedna – zatiaľ našťastie malá časť poslancov – sa do tohto divadla nezapája, ale chodí po republike a organizuje stretnutia s ľuďmi. Poslanci a členovia strany p. Kotlebu naozaj začínajú robiť masívnu politickú kampaň. A čím viac sa bude koalícia s opozíciou mnohokrát nezmyselne obviňovať, tým viac ľudí začne veriť predstaviteľom tejto strany. Pohár trpezlivosti, zdá sa, sa pomaly začína napĺňať. Verím, že je ešte čas zastaviť, aby pretiekol. A rovnako verím, že po voľbách nebude platiť to slovenské: Kde sa dvaja bijú... radšej to ani nedokončím.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy