Reklama
Reklama

400 000 ľudí pochodovalo v NYC za podniknutie krokov ohľadom klimatických zmien

Počet zobrazení: 1860


frontline_change.jpg

Odhadom 400 000 ľudí zaplavilo v nedeľu 21. septembra 2014 ulice New York City kvôli historickému Ľudového pochodu za klímu, ktorý bol označený ako najväčšia demonštrácia tohto typu v dejinách, organizovaná viac ako 1 500 organizáciami, vrátane domorodých, náboženských, odborových, environmentálnych, sociálne spravodlivých, mládežníckych a klimatických aktivistických skupín.

Pochod bol najmenej štvornásobne taký veľký, ako boli odhady pred ním, ktoré tipovali 100 000 ľudí.

„Hovorili sme, že zmena všetkého si žiada všetkých – a všetci prišli,“ povedal Eddie  Bautista, riaditeľ newyorskej Aliancie za environmentálnu spravodlivosť.

Vo svojom vyhlásení organizátor iniciatívy 350.org, Jamie Henn, povedal, „Dnes vedľa seba pochodovali ľudia z oblastí, kde sa ťažia fosílne palivá a ľudia žijúci v miestach, kde sa spaľujú. Tisíce pracujúcich, ľudia, ktorí sú pripravení vybudovať systém čistej, obnoviteľnej energie, šli spolu s miestnymi komunitami, ktoré už prichádzajú so svojimi vlastnými klimatickými riešeniami.“

Tento deň, dodal Henn, bol „krásny tak, ako sme si to ani nepredstavovali.“

Zároveň sa uskutočnilo viac ako 2 000 podujatí v 156 krajinách sveta, čo priviedlo ďalšie stovky tisíc participantov.

Ciele newyorského pochodu boli vysoké: „S ohrozenou budúcnosťou a celým svetom, ktorý sa díva, zaujmeme stanovisko, aby sme zvrátili beh dejín. Vyjdeme do ulíc, aby sme žiadali taký svet, o ktorom vieme, že máme na dosah: svet s ekonomikou, ktorá funguje pre ľudí a planétu; svet ochránený od ničivých účinkov klimatickej zmeny; svet s dobrými pracovnými miestami, čistým vzduchom a vodou, a zdravými priestorom pre život.“

Common Dreams sa na tlačovej konferencii pred pochodom rozprávali s klimatickým aktivistom Billom McKibbenom, spoluzakladateľom 350.org. „Viete, čo je zaujímavé? Momentálne je toto najdôležitejšie miesto na svete,“ povedal.

Zdroj – text i foto: Common Dreams
Vyšlo na Nezávislí.sk


SÚVISIACE
"Ľudia, planéta, mier pred ziskami": zišiel sa svet za zmenu systému

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama