Vzdelaním právnik, prácou spisovateľ

Ako by si odišiel svoje krstné meno a bezmála už aj osemdesiate prvé narodeniny (* 14. decembra 1929 vo Veľkom Rovnom) pripomenúť nielen so svojimi zosnulými rodičmi, ale aj s bratom Vladimírom Ferkom, významným novinárom-reportérom a spisovateľom a jeho synom Jergušom, takisto novinárom a spisovateľom. Spisovateľ Milan Ferko zomrel 26. novembra 2010.
Počet zobrazení: 1553
Milan_Ferko_Zdroj_internet.jpg

Ako by si odišiel svoje krstné meno a bezmála už aj osemdesiate prvé narodeniny (* 14. decembra 1929 vo Veľkom Rovnom) pripomenúť nielen so svojimi zosnulými rodičmi, ale aj s bratom Vladimírom Ferkom (* 10. august 1925, Veľké Rovné - † 24. október 2002, Bratislava), významným novinárom-reportérom a spisovateľom a jeho synom Jergušom (* 21. september 1956, Bratislava - † 25. máj 2001), takisto novinárom a spisovateľom.

O Milanovi Ferkovi faktografi uvádzajú, že bol uznávaným básnikom, prozaikom, dramatikom, scenáristom, autorom literatúry pre deti a mládež, členom a niekdajším predsedom Spolku slovenských spisovateľov a významným občianskym aktivistom. Najmä v tejto súvislosti sa spomína, že v roku 1968 vydal ostrý protest proti okupácii Československa, ktorý publikovali v celej demokratickej Európe.

Vyštudoval na Právnickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave, ale realizoval sa ako novinár a spisovateľ. Bol redaktorom denníka Smena a týždenníka Kultúrny život, šéfredaktorom mesačníka Mladá tvorba a Slovenských pohľadov, redaktorom Vydavateľstva Slovenských spisovateľ a po roku 1976 profesionálnym spisovateľom.


Autor pre dospelých aj pre deti

Milan Ferko sa do vedomia čitateľov zapísal knihami pre deti (Tvoji bratia, Winnetou, Pirátski králi a kráľovskí piráti, Pirátske dobrodružstvá, Bohatier v býčej koži), množstvom historických románov a drám. Po knihách Keby som mal pušku a Keby som mal dievča siahol režisér Štefan Uher a stali sa jednými z najlepších slovenských filmov svojej doby. V poslednom čase sa do povedomia zapísal aj knihami Staré povesti slovenské, Nové povesti slovenské či drámou Pravda Svätoplukova.

Jeho diela vyšli v angličtine, nemčine, maďarčine, ruštine, ukrajinčine, srbčine, slovinčine a češtine. Okrem bulharského radu Cyrila a Metoda získal napríklad dvakrát cenu Fraňa Kráľa, cenu Slovenského filmu, cenu Mladých liet, Svetového kongresu Slovákov či Trojružu Bibiany.

Od 1993 pôsobil ako šéfredaktor Slovenských pohľadov, neskôr ako sekčný šéf na Ministerstve kultúry SR. Od roku 1998 pracoval ako slobodný spisovateľ.

Posledná rozlúčka s ním bude v stredu 1. 12. 2010 o 9.45 v bratislavskom Krematóriu.

Zdroj foto: internet

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984