Ako prekonať hradbu ilúzií

Maďarská socialistická strana (MSZP) vstupuje do posledných troch mesiacov predvolebného obdobia - prvé kolo volieb bude 7. apríla 2002 - s predsavzatím poraziť vládnu koalíciu a pritom využiť bohaté skúsenosti s vecnou a konkrétnou argumentáciou.
Počet zobrazení: 968

Maďarská socialistická strana (MSZP) vstupuje do posledných troch mesiacov predvolebného obdobia - prvé kolo volieb bude 7. apríla 2002 - s predsavzatím poraziť vládnu koalíciu a pritom využiť bohaté skúsenosti s vecnou a konkrétnou argumentáciou.

Tohto prístupu sa MSZP nevzdáva z principiálnych dôvodov. Lenže politický protivník používa „taktiku bublín a ilúzií“, čo je vecnosťou a serióznosťou ťažko prekonateľná hradba. Vecnosťou a konkrétnou argumentáciou sa podarilo socialistom zvíťaziť nad Borossovou vládou (MDF) v roku 1994 preto, lebo volič vtedy jasne videl rozdiel medzi arogantnou a mocichtivou politikou vládnych strán a serióznosťou socialistov. Za uplynulé štyri roky sa však podarilo súčasným vládnucim stranám poriadne popliesť hlavu voličov, ktorí sa vďaka sústredenému vytváraniu ilúzií stali náchylní veriť vzdušným zámkom.

Pravicové balóniky nedôvery
Taktika pravice sa dá zhrnúť asi takto: vypúšťanie balónikov nedôvery voči socialistom, okázalé slávnosti a podujatia v mene kresťansko-konzervatívnej vlády, čoraz tvrdšie brnkanie na národniarske struny, pôsobenie propagandy nie na rozum, ale na vášne, emócie, nálady. Na tomto pozadí sa zdá vecná argumentácia šedivou, nezáživnou a ťažko chápateľnou propagandou.

Ako sa usilujú socialisti prekonať spomínané bariéry? MSZP urobila podrobnú analýzu svojho neúspechu v posledných voľbách a zistila, že voľby prehrala vlastne v druhom kole, v individuálnych volebných obvodoch. Preto postavila svoje kandidátky v 176 obvodoch po veľmi dôkladnom výbere. Veľa známych mien sa nedostalo na celoštátnu listinu, ale ich „prevelili“ na individuálne obvody, aby tam zapôsobili svojou autoritou a popularitou. Veľký dôraz kládli na omladenie, aby predišli stále omieľaným výčitkám, že MSZP je stranou starých štruktúr. Kandidátky predčasne nezverejňujú, aby sa vyhli škandalizácii svojich osobností.

Toto poučenie vyplynulo z prípadu kandidáta na post predsedu vlády Pétera Medgyessyho, na ktorého protivníci vytiahli hneď po začatí kampane podozrenia v súvislosti s obnovou Grashamovho paláca v Budapešti. Medgyessyho poradenská firma presadila túto rekonštrukciu normálnou cestou, avšak obvinili ho z korumpovania mestských poslancov. Je to nezmysel už aj preto, lebo poslanci MSZP, ktorých mal vraj korumpovať, sú v menšine a ich podplácanie by nemalo zmysel. Kriku sa však narobilo neúrekom, až napokon bolo treba žiadať o súdne konanie, aby vyšla pravda na povrch. Lenže súdne konanie je aj v Maďarsku na dlhé lakte a do volieb sa vec ťažko vyjasní. Ak by takéto ohovárania postihli aj ďalších kandidátov MSZP, nikdy by sa nevymotali zo súdnych sporov a na ich osobách by zostal do volieb tieň podozrenia.

Národniarska karta
Národniarska propaganda vlády je najvážnejším problémom MSZP. Dá sa vlastne povedať, že i v Maďarsku vytiahla pravica „maďarskú kartu“. Ako je známe, ide o zákon o postavení Maďarov v okolitých krajinách. Tento zákon mal byť vrcholným argumentom vládnej koalície: jedine Orbánova vláda dokázala vyliečiť ranu, spôsobenú na tele krajiny odtrhnutím vyše dva a pol milióna Maďarov Trianonskou dohodou. MSZP, ktorá tiež hlasovala za krajanský zákon, sa usilovala od počiatku o to, aby vstúpil do platnosti až po dôslednom konzultovaní so susednými štátmi.

Vláda to síce urobila, ale veľmi povrchne, niektoré rumunské výhrady vzala aj do úvahy, ale v podstate zastáva názor, že má pravdu iba ona a ostatní nie. Výsledkom je narýchlo urobená dohoda Viktora Orbána s rumunským premiérom Adrianom Nastasem, podľa ktorej je maďarský trh pracovných síl otvorený nielen pre Maďarov v Rumunsku, ale pre všetkých jeho občanov. Táto demonštratívna deklarácia je prakticky nanič, lebo voľných pracovných miest je v Maďarsku 81 320, a tým sa výhody končia. MSZP poukazuje na ohrozenie maďarského trhu pracovných síl svojvoľnou dohodou predsedu vlády. Keď vládli socialisti, kládli hlavný dôraz v „susedskej“ politike na dvojstranné základné zmluvy. Zákon o zahraničných Maďaroch ich viac-menej zaskočil. Videli v ňom možnosť inštitucionálnej formy pomoci menšinám v zahraničí, ale teraz musia čeliť zámerom pravice, ktorá v zákone vidí „liečenie trianonských rán“.

Polarizujú sa aj Rómovia
MSZP sa zobudila neskoro aj v rómskej otázke. Vládny FIDESZ zavčasu postrehol rezervy, ktoré v rómskej populácii sú, a uzatvoril volebnú dohodu s najväčšou rómskou organizáciou Lungo Drom a zabezpečil pre jej predstaviteľov na svojej kandidátke miesta. MSZP sa teraz usiluje nadviazať spoluprácu s osobnosťami z iných rómskych organizácií a v Maďarsku sa následkom toho rómska populácia polarizuje.

Predvolebný boj maďarských socialistov, ako vidno, nie je bezproblémový. Ich postavenie sťažuje, že verejnoprávne médiá si vládne strany postupne okupovali, a tak sa stali ich hlásnymi trúbami. Ľavica si dokáže vybudovať šance len v prípade, ak sa jej podarí tak ako pred ôsmimi rokmi vytvoriť ovzdušie, ktoré vráti voličov z pomyselných výšin ilúzií späť na zem, naučí ich znovu načúvať argumentom, a nie nafúknutým nostalgickým frázam, pripomínajúcim neraz predvojnové časy.

Autor (1931) je publicista

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984