Prevrat politických zásad

Dve hodiny mala Demokratická strana na sobotňajšom kongrese v Banskej Bystrici za predsedu Františka Šebeja (1947). Po tom, čo delegáti zvolili za prvého podpredsedu DS Ľudovíta Kaníka (1965), Šebej sa vzdal novej funkcie i akéhokoľvek iného straníckeho postu.
Počet zobrazení: 936

Dve hodiny mala Demokratická strana na sobotňajšom kongrese v Banskej Bystrici za predsedu Františka Šebeja (1947). Po tom, čo delegáti zvolili za prvého podpredsedu DS Ľudovíta Kaníka (1965), Šebej sa vzdal novej funkcie i akéhokoľvek iného straníckeho postu.

Vzápätí po tomto rozhodnutí na otázku SLOVA, čo bude ďalej, Šebej reagoval výrokom nového ministra zahraničných vecí USA Colina Powella: "Nikdy nedovoľ, aby sa tvoje ego natoľko stotožnilo s tvojou pozíciou, aby si ho stratil vtedy, keď stratíš i svoju pozíciu." Zdôraznil, že ako predseda výboru NR SR pre európsku integráciu má obrovskú agendu, preto nemá problém s tým, čo bude robiť. A pokiaľ ide o budúcnosť DS? "Neviem, lebo mám pocit, že v tomto okamihu zmenila svoju politickú podstatu. Jej nositeľom sú vždy ľudia, ktorí stranu vedú, dávajú jej svoju tvár a v jej mene vyslovujú svoje názory."

Permanentný rozpor

Predsedom DS bol od roku 1995 bývalý minister vnútra federálnej vlády za VPN Ján Langoš. Zámeru opäť kandidovať na najvyšší post v strane sa vzdal až po tom, čo vlani začiatkom decembra jeho potenciálny rival Ivan Mikloš z DS demonštratívne odišiel. Bratislavské vedenie voči vnútrostraníckej opozícii, podnietenej nespokojnosťou okresov, chystalo personálnu rošádu. O Langošove miesto sa mal uchádzať dovtedajší podpredseda Šebej, ktorý zase za svojho 1. podpredsedu nominoval Langoša. S doterajším podpredsedom pre výstavbu strany a médiá Kaníkom sa nielenže vôbec nepočítalo, ale Šebej si kládol podmienku, že ak bývalého prezidenta Prezídia FNM SR kongres zvolí za 1. podpredsedu strany, dá svoju funkciu k dispozícii. To sa aj stalo. Spolu so Šebejom sa dramatickým gestom vzdali nominácií i ním navrhnutí funkcionári. Opustili predsednícky stôl, najprv si sadli medzi delegátov a neskôr spolu s asi štvrtinou účastníkov podujatia opustili rokovaciu sálu.

Zostávajúca väčšina potom pred polnocou pristúpila k novej voľbe predsedu - Ľ. Kaníka, 1. podpredsedu - primátora Liptovského Mikuláša Alexandra Slafkovského a štyroch podpredsedov: jediného z poslancov za DS, ktorý neopustil parlamentný klub SDK Jozefa Kužmu z Prešova, štátneho tajomníka na rezorte výstavby Petra Mattoša, 22-ročného podpredsedu Občianskodemokratickej mládeže Juraja Bartu a poslanca Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Miroslava Tomana.

V diskusii odznelo na Kaníkovu adresu veľa kritiky. "Z mojej strany určite nejde o osobnú averziu, ale o dlhšie trvajúci rozpor v chápaní určitých hodnôt. Nechcel som, aby bol tento rozpor zakomponovaný do nového vedenia strany," tvrdil v rozhovore pre SLOVO František Šebej. "Keď som ohlásil svoju kandidatúru, Kaník povedal, že súhlasí, aby som bol predsedom, no súčasna navrhol do vedenia celkom iný tím s tým, že ja by som mal uskutočňovať jeho politiku. S tým som predsa nemohol súhlasiť." Obaja prízvukovali, že im ide o zachovanie jednoty strany. Kým však Kaník súhlasil s tým, aby Šebej stál na čele DS a svojich ľudí ponúkal iba ako alternatívy k ostatným kandidátom, Šebej predkladal svoje personálne požiadavky ultimatívne. To spolu s určitým elitárskym postojom, typu "Čo sme my, v Bratislave, všetko dokázali!" vo vystúpeniach J. Langoša, Petra Zajaca a iných zrejme zástupcov okresov pobudilo. Napokon, trpké skúsenosti s egocentrizmom straníckych špičiek, ktoré sa silou-mocou ženú dopredu a za sebou nechávajú členskú základňu bez toho, aby sa ju čo len usilovali presvedčiť o svojej výnimočnosti, nemá na Slovensku iba pravica.

Zmena scenára vyhradená

Šebejevci si museli vypočuť mnohé ponosy na prístup centrály k okresným organizáciám. Doterajšie bratislavské vedenie pochádza z drvivej väčšiny z VPN, ktoré si zo sídla na Jiráskovej ulici do staronových štruktúr DS priniesli aj gálovský syndróm nepochopenia svojho inteligenčného potenciálu širšími masami. Urazení protagonisti VPN na to niekoľkokrát doplatili, možno teraz už definitívne, keď nedokázali presvedčiť nielen voličov (preferencie sa pohybujú od 1,5 do 2,1 percenta), ale ani ľudí svojej krvnej skupiny - 4000 členov DS.

O tom, ako sa to v Banskej Bystrici skončí, naznačovalo už u úvode hlasovanie, či sa má do programu kongresu dodatočne zaradiť návrh Etického kódexu funkcionára DS. Vypracoval ho na poslednú chvíľu tím z vedenia strany v spolupráci s Transparency International Slovensko. Na pravicovú stranu, ktorá má vo svojich radoch mnoho podnikateľov, by sa pomerne drasticky obmedzili možnosti podnikateľských aktivít nielen verejných činiteľov za DS na všetkých úrovniach, ale aj ich blízkych príbuzných. Predkladateľ kódexu P. Zajac to síce zapiera, ale každému bolo jasné, že tento dokument mal pribrzdiť Kanikove ambície. O jeho členstve v desiatkach dozorných rád sa totiž rozprávajú legendy, hoci sám pripúšťa, že je v súčasnosti iba spoluvlastníkom hotela Grant v Banskej Štiavnici. Už Republiková rada DS v Poprade sa postavila proti tomu, aby sa na kongrese prijímal kódex bez toho, aby o ňom prebehla diskusia v členskej základni. Situácia sa zopakovala v Banskej Bystrici, kde túto myšlienku podporili z 215 prítomných delegátov iba 59, kým 121 bolo proti (ostatní nehlasovali, alebo sa zdržali). O niekoľko hodín sa po vzrušujúcej rozprave o 1. podpredsedovi obdobný pomer síl zopakoval: 124 za Kaníka, 82 za Langoša.

Starší stranícki fundamentalisti v rozprave jedným dychom hovorili o stotožnení sa ľavice s politickými klientelizmom, korupciou a partikraciou. Zdôrazňovali, že práve DS je svätým Jurajom, čo zabíja tohto trojhlavého draka. Okrem toho je strojcom a realizátorom pomaly všetkých reforiem na Slovensku rovnako, ako je SDĽ brzdou ich cieľov a zámerov v koaličnej vláde. Tá by mala plniť de facto program SDK, ktorý z veľkej časti vypracovali práve odborníci za DS. Červeným súknom pre nich sú "bieli elefanti", predstavujúci ekonomike údajne škodlivé štátne podniky, ako aj akékoľvek zmienky o sociálnom trhovom hospodárstve, o práve na prácu, bezplatné zdravotníctvo a školstvo v Ústave SR. Ale to už je asi povinná abeceda každého rečníka na sneme pravicovej strane.

Ambiciózny vicepremiér

O víťazovi na kongrese Langoš pateticky vyhlásil: "Poznám Kaníka od roku 1993 intenzívne, no spôsoby, ktorými presadzuje svoje záujmy, rozbíjajú svet hodnôt, v ktorom chcem, aby žili moje deti." A čo bude s piatimi poslancami za DS (Šebej, Langoš a traja Petrovia: Zajac, Tatár a Osuský)? F. Šebej pre SLOVO konštatoval: "Strana rozhodla, že nechce, aby sme boli v jej vedení. Som slobodný človek a aj mandát poslanca je slobodný. Vždy sa budem rozhodovať podľa vlastného presvedčenia, a nie na základe odporúčania vedenia strany. Dúfal som, že sa to tak neskončí, že ma delegáti pozorne vypočujú. Ponúkol som im víziu, aby DS fungovala ďalej ako svojbytný a veľmi vyhradený politický subjekt. Ale zdá sa, že som nehovoril dosť presvedčivo."

V krátkej budúcnosti sa teda nedajú vylúčiť konflikty, ktoré môžu vyústiť až do hlučného odchodu poslancov zo strany alebo do jej rozčesnutia. Pod pragmatickým Kaníkovým vedením, zbaveným ideologického sentimentu, sa dá očakávať oteplenie vzťahov s SDKÚ a ich volebná dvojkoalícia, ktorú donedávna presadzoval I. Mikloš. To by mohlo prispieť k vyčisteniu stredopravého priestoru na našej politickej scéne. Ak sa zásadný personálny obrat v DS podaril Miklošovmu priateľovi Kaníkovi, vicepremiér by to dokázal, ako sa hovorí, ľavou zadnou. Prečo sa teda rozhodol opustiť DS? Zrejme má iné, ďaleko vyššie ambície, a tak mu tento prvý na verejnosti prezentovaný vnútrostranícky konflikt prišiel vhod. Možno Mikloša uvidíme na čelnom mieste kandidátnej listiny SDKÚ, alebo po voľbách odcestuje pracovať do významnej finančnej inštitúcie v zahraničí, kam sa už chystal na jeseň 1998. Aj to je politika, hoci vzdialená od idealistických predstáv dnes bývalého vedenia DS.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984