SLOVO O SLOVE

Ako zdupkať poza bučky
Počet zobrazení: 1106

Ako zdupkať poza bučky

Správa, že na Slovensku sa postupne do popredia dostáva mladá politická generácia, sa počúva dobre. Žiaľ, rozhovor s predsedom Sociálnodemokratickej mládeže Slovenska Martinom Kuglom Granty pre mládežníkov (SLOVO č. 19/99) bol zároveň správou o tom, že je úplne jedno, či takáto generácia nastupuje alebo nie. Dovolím si poukázať na dva momenty z jeho názorov: volanie po principiálnosti politiky SDSS a jeho návrh na vystúpenie z SDK. Kugla plače nad tým, že SDSS už dávno nie je principiálnou stranou. Je znechutený z toho, že v roku 1994 strana kandidovala ako súčasť Spoločnej voľby a v roku 1998 ako súčasť SDK. Hrdo poukazuje na svoju principiálnosť, keď ako jediný člen predsedníctva SDSS hlasoval proti vstupu do SDK. O niekoľko odstavcov nižšie však už hrdo rozpráva o tom, ako s Ondrejom Dostálom z DS a Petrom Muránskym z KDH vytvoril "iniciatívu Mladí SDK", ktorá mala vlastný mikrobus, vlastné letáky a oslovovala mladých ľudí. Predpokladám, že to Martin v oboch prípadoch robil z presvedčenia. Avšak politik, ktorý principiálne bojuje proti vstupu do SDK a vzápätí sa s nadšením stáva jej mládežníckym lídrom, je rovnako dôveryhodný ako tí spolustraníci, ktorých kritizuje. Ozvať sa mal hádam predovšetkým na zjazde. Nevyhovovali mu personálne alternatívy, voľba medzi Krumpolcom a Volfom. Prečo nenavrhol niekoho, s kým by sa stotožnil, prípadne prečo na predsedu nekandidoval sám? A ak nikoho vhodného v SDSS nenašiel, čo tam preboha ešte robí? Som znechutený aj z riešenia, ktoré predstaviteľ mladej politickej generácie navrhuje pre svoju stranu: "Vystúpiť z SDK a prejsť do opozície. Momentálne nemáme žiadnu možnosť ovplyvňovať vládnu politiku, a preto by sme nemali niesť za ňu zodpovednosť." Martin jednak zavádza, pretože SDSS má štátnych tajomníkov na ministerstvách privatizácie (Vladimír Drozda) a dopravy (František Kurej), ako aj niekoľko ľudí na pozíciách ovplyvňujúcich hospodársky chod Slovenska. To vcelku zodpovedá vplyvu SDSS vo vládnej koalícii. Kuglove prepočty na počet poslancov v parlamente sú čírou teóriou. Čo je však najhoršie, to je jeho návrh vystúpiť z SDK a prejsť do opozície. Toto má byť postoj perspektívneho politika? Zdupkať poza bučky a rýchlo sa priživiť na svrabe, v ktorom sa Slovensko ocitlo? Načo nám je mladá politická generácia, ktorej nič nehovorí pojem "zodpovednosť za štát", generácia, ktorá sa od svojich učiteľov naučila iba špekulovaniu?

Juraj Ďurina, predseda SDMS v rokoch 1994-1996

Zamyslenie sa nad problémom rovnosti

K zamysleniu ma inšpiroval článok Matúša Švirlocha Ľavica a problém rovnosti (SLOVO č. 19/99). História je priam zahltená riešeniami problémov, ktoré v období svojho vzniku boli prirodzené, spravodlivé, technicky, politicky či ekonomicky správne a podobne, až nakoniec ľudstvo uznalo, že nerozumné sú samotné problémy a preto ich odmietlo ako také a prijalo iné riešenie.

Dnes znovu diskutujeme o rovnosti podmienok na ekonomickom trhu. V podstate tu nejde o iný druh súbojov ako boli súboje medzi kovbojmi, len namiesto koltov sa používa dolár a namiesto fyzických mŕtvol zostávajú na bojisku ekonomickí mrzáci a ekonomické mŕtvoly. Súboje pomocou pištolí či kordov prebiehali tak, že súperi sa videli, v súčasnosti prebiehajú ekonomické súboje v úplne skrytej forme.

Ing. Andrej Sablič, Michalovce

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984