Na vážkach spravodlivosti

Podstatnej časti slovenských politikov s právnym vzdelaním je bližšie ohýbanie pseudopravidiel zákulisných politických hier ako paragrafov. Iste, nemusia vedieť všetko, ale mali by si aspoň nechať poradiť od odborníkov na legislatívu.
Počet zobrazení: 1104

Podstatnej časti slovenských politikov s právnym vzdelaním je bližšie ohýbanie pseudopravidiel zákulisných politických hier ako paragrafov. Iste, nemusia vedieť všetko, ale mali by si aspoň nechať poradiť od odborníkov na legislatívu.

JUDr. Vladimír Mečiar 3. marca 1998 vyhlásil takú amnestiu pre aktérov únosu M. Kováča ml. a zmarenia referenda, že jej znenie by nepredstavovalo prekážku pre pokračovanie trestného stíhania. O štyri mesiace to chcel napraviť, hoci podľa ústavy na to nemal oprávnenie. Jeho nástupca Mikuláš Dzurinda išiel na vec tým istým spôsobom: "upravil" už upravenú amnestiu. Málokto mu chce zazlievať entuziazmus pri vyšetrovaní skutkov, ktoré priniesli katastrofálne dôsledky na medzinárodné postavenie Slovenska. Ak však nechce byť ako "on", mal si vypočuť názory renomovaných právnikov, ako ísť na vec legislatívne čistou cestou. Hoci spochybnením Mečiarovej druhej i prvej amnestie. Naďalej totiž platí medzinárodný záväzok Slovenska o nepremlčateľnosti trestných činov spojených s únosom osôb.

V prvej reakcii na spomínaný výklad ÚS SR minister spravodlivosti JUDr. Ján Čarnogurský urobil kríž nad ďalším stíhaním Gustáva Krajčiho a Ivana Lexu v týchto prípadoch. Neprešlo ani 24 hodín a vlastný výrok obrátil naruby. Právnici HZDS Vojtech Tkáč, Ivan Gašparovič a Katarína Tóthová zase tvrdia, že štátne orgány konali protizákonne, parlament by sa mal prinajmenšom všetkým dotknutým ospravedlniť. Už sa ani neusilujú spochybňovať právnu zodpovednosť svojich straníckych kolegov. Avšak faktom ostáva, že výklad ÚS SR v tomto prípade môže pôsobiť iba do budúcnosti. Navyše bývalý riaditeľ SIS má toho na rováši viac ako odvlečenie syna exprezidenta do cudziny. Ústavný súd v týchto kauzách nepovedal posledné slovo. Karty v nepodarenej partii môžu zamiešať ešte jeho výroky ohľadom individuálnych podaní Lexu a Krajčiho, týkajúcich sa údajného porušovania ľudských práv. Právo môže byť niekedy nespravodlivé, no kým sa nevylepší, musí sa dodržiavať. Osobitne to platí pre ústavných činiteľoch.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984