Kam zmizlo päť miliónov?

Rada Fondu detí a mládeže (FDaM) vymenovala predstavenstvo a dozornú radu a. s. Denník SMENA. Nové orgány prebrali spoločnosť, vytunelovanú ľuďmi blízkymi HZDS a SNS. Tak sa skončilo vydávanie denníka Nová Smena mladých (NSm), ktorý financovala výlučne Mečiarova vláda.
Počet zobrazení: 1072

Rada Fondu detí a mládeže (FDaM) vymenovala predstavenstvo a dozornú radu a. s. Denník SMENA. Nové orgány prebrali spoločnosť, vytunelovanú ľuďmi blízkymi HZDS a SNS. Tak sa skončilo vydávanie denníka Nová Smena mladých (NSm), ktorý financovala výlučne Mečiarova vláda.

Predchádajúci vládny kabinet zo svojej rezervy na rok 1996 uvoľnil desiatky miliónov korún na návrh vtedy vedúcej osobnosti ultranacionalistického týždenníka ZMENA a dnešného hovorcu poslancov za HZDS Maroša Púchovského. Ten navrhol obnoviť denník Smena a takto získavať pre HZDS mladých ľudí. Každému bolo jasné, že na našom mediálnom trhu sa taký titul nemôže uplatniť a NSm nepomohla ani politicky nariadená inzercia. Pravdepodobne za tú vyfakturovali 13 miliónov korún, ktoré nikto nikdy nezaplatil.

Ľudia okolo Púchovského sa však zo štátneho aj tak dobre "nabalili". Bol medzi nimi i Pavol A. Dubovský, podpredseda predstavenstva a neskôr generálny riaditeľ spoločnosti, ktorý sa na tieto posty dostal ako šéf mládežníckej organizácie SNS. Napr. redaktori nedostali platy za máj a jún 1996 vrátane odstupného (vtedy denník prestal vychádzať), dlhy voči zamestnancom sa vyšplhali takmer na jeden milión. Predstavenstvo však minulo na svoje odmeny bezmála 150-tisíc korún, hoci vyplácané boli v skutočnosti iba jeho predsedovi ing. Turčanovi a podpredsedovi Dubovskému.

Zakladateľom denníka išlo od začiatku o obohatenie sa. NSm totiž nevyplácala honoráre (dlhy prekročili stotisíc korún), poistné (vyše 80-tisíc). Napriek tomu, že daň i odvody zamestnancom zo mzdy strhávali, daňovému úradu ostali dlžní 285-tisíc, úradu práce, sociálnej a zdravotným poisťovniam dokonca až 1,26 milióna Sk. Čo presne so štátnymi peniazmi mečiarovský denník robil, nie je jasné. Účtovníctvo totiž nemal v poriadku, hoci od roku 1995 zamestnali nielen ekonómku, ale uzavreli aj zmluvu s účtovníckou firmou Final Audit. Ekonómka tvrdila, že Final Audit účtovníctvo poctivo viedol, čo určite musela vedieť, keďže bola jeho spolumajiteľkou. Teda v pracovnom čase za riadnu mzdu spracovávala účtovníctvo, za ktoré potom ešte inkasovala i jej firma. Naozaj premyslené rozkrádanie.

Bezhranične sa v NSm začalo rozkrádať po jej zastavení. K 1. januáru 1996 mal denník majetok za 8,5 milióna, po roku o 4 milióny menej. Dubovský, ktorý ostal šéfom spoločnosti až do konca, však napokon odovzdal majetok v nadobúdacej hodnote iba 130-tisíc korún! Majetok v hodnote presahujúcej päť miliónov korún totiž podľa Dubovského zmizol. Pamätníci neslávneho konca NSm tvrdia, že celkom verejne si z neho odnášali veci zamestnanci (napr. fototechniku, počítače) a veľkú časť vo svoj prospech speňažilo vedenie spoločnosti. Dubovský osobne predal bez úradného odhadu tri Škody Favorit a Mazdu 323. Cenu každého stanovil na neuveriteľných 60-tisíc korún, Mazdu predal rovnako ako Favorit. Ani túto sumu však za "svoj" favorit istý pán Oláh nezaplatil. Iný majetok bol bez akýchkoľvek dokladov "darovaný", ďalšiu časť odpredali za 1 až 10% z nadobúdacej ceny. Daňové priznanie vypracované k 30. júnu 1997 vykázalo stratu presahujúcu 17 miliónov korún.

Denník SMENA má dnes na všetkých účtoch exekučné príkazy, hoci zobrať už niet čo. V jednej banke má spoločnosť 2868 a v druhej na dvoch účtoch 286 a 338 korún. Koľko asi má na svojom účte poslanecký kandidát HZDS M. Púchovský?

Autor je členom Rady FdaM

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984