Kto sa raz čertovi upíše

Medzi poslancami za Stranu občianskeho porozumenia tak ako v ostatných parlamentných kluboch sa nájdu takí i onakí. Nepochybne Petra Kresáka (nie je člen strany) ako jedného z mála legislatívcov v NR SR označujú novinári bez irónie za právneho experta. Autoritu si získala aj predsedníčka výboru pre pôdohospodárstvo Mária Kadlečíková.
Počet zobrazení: 1702

Medzi poslancami za Stranu občianskeho porozumenia tak ako v ostatných parlamentných kluboch sa nájdu takí i onakí. Nepochybne Petra Kresáka (nie je člen strany) ako jedného z mála legislatívcov v NR SR označujú novinári bez irónie za právneho experta. Autoritu si získala aj predsedníčka výboru pre pôdohospodárstvo Mária Kadlečíková.

Horšie však vyznievajú tí, ktorých do poslaneckých kresiel, ale aj do iných verejných funkcií presadili rozličné záujmové zoskupenia, ktoré tejto strane finančne a propagačne pomohli dostať sa pred dvoma rokmi do zákonodarného zboru. Za ten čas málokedy bolo od rečníckeho pultu počuť slová inak pôvabných manželiek veľkopodnikateľa Jozefa Majského a mediálneho bossa Pavla Ruska - Diany Dubovskej a Viery Ruskovej. Predseda parlamentného klubu SOP, naviazaný na kruhy košickej VSŽ, Ferdinand Petrák tiež veľmi neoslnil a na májovom 2. kongrese SOP v Poprade stratil miesto podpredsedu strany. To si síce opäť obhájil bývalý primátor Banskej Bystrice Igor Presperín, ale podozrenia zo zlého až čudného hospodárenia s mestskou kasou sa za ním ťahajú ako tieň.

Ján Sabol a tí druhí Osobitnú kapitolu tvoria zástupcovia SOP na rozličných hospodárskych postoch. Hlavu generálneho riaditeľa Slovenských telekomunikácií (ST) Emila Hubiňáka žiadalo KDH a DS už vlani v súvislosti s neprehľadnými tendrami, čo napokon privodilo pád dvoch ministrov za SDK Gabriela Palacku a Ľudovíta Černáka. Hubiňák sa akoby zázrakom udržal a odstúpil iba nedávno, ale v celkom inej súvislosti - na protest voči tomu, ako nový minister dopravy Jozef Macejko látal diery v Poštovej banke na úkor ST, ktoré boli pred predajom. Jaroslav Ninčák, ktorý neprávom používal inžiniersky titul a vyše 200-miliónový dlh Oravských ferozliatinových závodov chcel dať splácať neplatnými zmenkami, sa musel poďakovať za funkciu finančného riaditeľa Slovenských elektrární (SE).

Za to ďalší kôň SOP Ján Sabol dodnes pôsobí ako štátny tajomník na ministerstve hospodárstva. Keď vrcholil vnútrokoaličný boj o Štefana Košovana, SDĽ Sabola obvinila nielen z manipulácie mimoriadneho valného zhromaždenia SE, no aj z celkovej nekompetentnosti, neplatenia daní, politického lobizmu a z účasti v 35 (!) akciových spoločnostiach. Klamal vtedy Jozef Migaš, alebo je v tomto prípade nedôsledný a súhlasil, aby Koaličná rada udelila Sabolovi generálny pardon?

Päť mesiacov trvalo, kým bývalý veľkoobchodník so zeleninou a spoluvlastník viacerých firiem, ktoré sa nabalili na nelegálnom vývoze obilia za Mečiarovej éry, Štefan Soták podal demisiu na post podpredsedu Správy štátnych hmotných rezerv. Aj to sa odvolával iba na tlak nezodpovedných novinárov, pritom naďalej ostáva zamestnancom tejto inštitúcie, ktorá zabezpečuje strategické tovary a zariadenia pre fungovanie štátu v mimoriadnych situáciách. Šéf Najvyššieho kontrolného úradu SR Jozef Stahl sa svojho straníckeho kolegu zastal originálnym spôsobom: verejne sa vyhrážal koaličným partnerom a médiám, že dá prešetriť, ako sa dostali na svetlo sveta zatajené protokoly jeho úradu a správa SIS o Sotákovom a Odzganovom bašovaní na Pražskej ulici.

Nepresvedčivý dištanc Súčasný predseda sociálnych liberálov (či liberálnych socialistov?) Pavol Hamžík tiež svojsky bráni svojich - dištancuje sa od nich. Jeho strana týchto "odborníkov" síce nominovala, no teraz ich činnosť vraj nekontroluje a ani za nich nenesie politickú zodpovednosť. Viacero obdobných podnikateľov, ktorým je SOP údajne zaviazaná za ich finančnú priazeň, pôsobí aj na okresných úrovniach. Preto sa netreba veľmi čudovať delegátom 6. zjazdu SDĽ z regiónov, že im dvakrát nevonia myšlienka o užšej spolupráci s hamžíkovcami.

Najnovšie sa stala terčom ostrej kritiky, z opačného pólu politického spektra, Mária Machová, "odporúčaná" do kresla ministerky pre správu a privatizáciu národného majetku Harvardskými fondmi Juraja Širokého - samozrejme, prostredníctvom SOP. "Doteraz som mala pocit," roztrpčene reagovala na vyhlásenie bývalého prezidenta FNM, novopečeného podpredsedu DS Ľudovíta Kaníka, "že hoci sa stanoviská SOP a DS v mnohých bodoch odlišujú, v otázke privatizácie sme sa zhodli." Má veru pravdu, táto dojímavá zhoda sa ukázala vlani pri jednotnom hlasovaní pravicových a tzv. stredoľavých poslancov o novele zákona o veľkej privatizácii, ale aj pri iných obdobných iniciatívach týkajúcich sa zmeny vlastníctva štátnych podnikov.

Možno práve tam je pes zakopaný. Kaník totiž zaútočil na ministerku, ktorú má inak vraj veľmi rád, pre to, lebo jej chýba "guráž" pri odštátnení ST, SPP, Transpetrolu, IRB, Slovenskej poisťovne, DMD Holdingu, či SE (pred niekoľkými mesiacmi za nepripravenosť ich privatizácie určili na odstrel vtedajšieho generálneho riaditeľa Košovana). Dosiaľ bola v očiach pravice brzdou transformácie iba SDĽ. Zrejme mnohým domácim i zahraničným čakateľom na výhodnú kúpu lukratívnych firiem dochádza trpezlivosť.

Sládečkova šľahačka Už len ako šľahačka na torte sa javí turčiansky podnikateľ Imrich Sládeček, ktorý sa z konca kandidátnej listiny SOP prešvihol záhadných spôsobom na poslanecký mandát, dočasne uvoľnený ministerkou Machovou. Na prelome rokov 1997 a 1998 ako spoločník a konateľ akciovej spoločnosti Centrogel podpísal s Okresným úradom práce v Martine dohodu o vytvorení 111 pracovných miest, za čo dostal od štátu finančný príspevok 22,2 milióna Sk. Ukázalo sa, že jeho aktívna účasť na boji proti nezamestnanosti bola fingovaná. Ako tvrdí šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor, Sládeček časť týchto peňazí použil na svoje súkromné politické iniciatívy v SOP, z ktorej ho pod tlakom médií vyhodili iba nedávno.

Je to už dobrý rok, čo denník Pravda odhalil tieto machinácie, no len teraz pána poslanca oficiálne obvinili z trestného činu podvodu. Kauza je okorenená najnovšími výrokmi poslanca Víťazoslava Morica, ktorého Sládeček obvinil, že podplatil isté noviny sumou 200-tisíc korún za to, aby tento prípad nezapadol prachom. Jeden zo zakladateľov a prvý vodca SNS vyhlásil, že nikdy nijakému novinárovi nedal úplatok. "Je však možné, že komusi dám po hube. To je jeden zo spôsobov, ako niekedy riešim svoje problémy," skonštatoval a redaktor Práce František Meliš vie o tom svoje.

Ktovie, kto tú facku teraz schytá, no v každom prípade to Hamžíkova strana nemá ľahké, keď pred voľbami svojim mecenášom všeličo nasľubovala. Nuž, urob čertu dobre, peklom sa ti odslúži...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984