Vláda musí ihneď konať

Juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič ohlásil minulý týždeň pred televíznymi kamerami začiatok rekonštrukcie vojnou zničenej krajiny. Mal to byť politický signál, ktorým si chce Miloševič zachrániť vážne rozkývanú stoličku. Oveľa zaujímavejšie je však toto vyhlásenie z ekonomického pohľadu a to aj pre slovenských podnikateľov.
Počet zobrazení: 904

Juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič ohlásil minulý týždeň pred televíznymi kamerami začiatok rekonštrukcie vojnou zničenej krajiny. Mal to byť politický signál, ktorým si chce Miloševič zachrániť vážne rozkývanú stoličku. Oveľa zaujímavejšie je však toto vyhlásenie z ekonomického pohľadu a to aj pre slovenských podnikateľov.

Obnova JZR je šancou pre naše hospodárstvo Vojna NATO proti Juhoslávii mala od začiatku významné hospodárske konzekvencie, ktoré sa bezprostredne dotýkali i Slovenska. V prvom rade išlo o hospodárske sankcie, ku ktorým sa pripojila aj naša vláda. Vari najznámejším je prípad komárňanských lodeníc, ktoré po začiatku bombardovania stratili rozpracované zákazky a takto vzniknuvšie straty priviedli dokonca niekoľko desiatok zamestnancov na pokraj prepúšťania. Iný známy slovenský podnik - SES Tlmače - zavrel v Belehrade svoju kanceláriu a prerušil roky budované kontakty.

Nepriamo, ale významne sa slovenského hospodárstva dotkli aj pohyby na finančných trhoch. Každý týždeň bombardovania totiž oslaboval novú európsku menu a naopak posilňoval americký dolár. Vojna však nepoškodila len euro, ale aj ostatné európske a predovšetkým východoeurópske meny, pre naše ekonomiky bola totiž Juhoslávia významným hospodárskym partnerom a kto by už investoval v aj tak dosť nestabilných krajinách, v ktorých navyše podniky strácajú posledné zákazky.

Dôkazom toho sú i vyjadrenia odborníkov, ktorí priznali, že pozitívnu úlohu pri minulotýždňovej emisii štátnych dlhopisov v zahraničí zohralo uzavretie prímeria na Balkáne. Rovnako na túto správu zareagovali aj východoeurópske finančné, ba i kapitálové trhy. Dôvodom je šanca na hospodárske oživenie. Rôzne odborné ústavy a štátne inštitúcie sa už predháňajú v predpovediach, koľko dolárov či mariek si vyžiada obnova zničenej infraštruktúry, obnova výrobných podnikov, jednoducho postavenie juhoslovanskej ekonomiky na nohy. A napriek tomu, že Tony Blair už naznačil, že hospodárska pomoc Juhoslávii sa môže stať predmetom politického vydierania, niet pochybností o tom, že európske firmy sa budú vehementne uchádzať o všetky lukratívne zákazky.

Podľa článku, ktorý vyšiel vo Financial Times už 6. júna, sa Ostrovania poučili zo šikovnosti amerických biznismanov po vojne v Zálive a už dnes donútili vládu, aby začala koordinovať záujem britských podnikoch participovať najmä na veľkých infraštruktúrnych projektoch. Jednoznačný politický postoj Blairovej administratívy budú chcieť pretaviť do obchodných ziskov, preto sa dá očakávať, že budú nútiť nielen svoju vládu, aby sa finančne v Juhoslávii angažovala. Z takto nasmerovanej pomoci by samozrejme mali profitovať najmä oni.

To isté však právom môžu naše podniky očakávať od našej vlády. Teraz je priestor, aby západní spojenci "ocenili" našu politickú podporu. Mnoho slovenských firiem má v Juhoslávii dlhodobé kontakty, nemusia sa prebíjať, stačí im vytvoriť podmienky na návrat. Už teraz je neskoro, vláda by mala ihneď zmapovať potreby Juhoslávie, porovnať ich s možnosťami našich výrobcov a okamžite lobovať v Juhoslávii i v NATO a EÚ, odkiaľ by mala prúdiť nezanedbateľná finančná pomoc.

Slovenský trh je vyčerpaný a očakávané zdražovanie ho vyčerpá ešte viac. Hospodárska obnova Juhoslávie je však dobrou príležitosťou na efektívnejšie využívanie našich výrobných kapacít. Ak to vláda myslí s oživením slovenského hospodárstva vážne, teraz má konkrétnu možnosť konať.

Autor je hovorca SDĽ

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984